Selimiye Camisi’nin silüeti görünür hale geliyor

Edirne'de "Selimiye Camisi ve Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Düzenlemesi Projesi" birinci ve ikinci etap çalışmaları devam ediyor.
Selimiye Camisi’nin silüeti görünür hale geliyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce sürdürülen “Selimiye Camisi ve Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Düzenlemesi Projesi” birinci ve ikinci etap çalışmaları devam ediyor.

Proje kapsamında meydandaki dükkanlar yıkıldı, cami çevresinde kötü görünüme neden olan alanlar kaldırıldı. Yapılan çalışmalarla Mimar Sinan’ın “ustalık eseri” olan caminin silüeti görünür hale geldi.

Proje hakkında bilgi veren Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Engin Beksaç, “20. yüzyılın başları ve daha sonraki süreçte Selimiye’nin çevresinin yoğun şekilde binalarla kaplandığını ve eski fotoğraflara baktığımız zaman Selimiye’nin silüetinin doğru düzgün görünmediğini biliyoruz. Bu yapılan çalışmayla temiz bir görüntü ortaya çıktı ve Edirne için çok güzel oldu” dedi.

Beksaç, yapılan çalışmalar esnasında arkeolojik alanların da korunduğunu ve bu alanların tahrip edilmeden kapatıldığını ifade etti.

Selimiye’nin sadece ibadet alanı olarak değerlendirilemeyeceğini ifade eden Beksaç, şöyle devam etti: “Selimiye, Osmanlı’nın gücünü ispatlamak için yapılmış bir yapı. Bunu planları, yazılı kitabeleri, çinileri ve diğer bütün unsurlarıyla görebiliyoruz. Selimiye, Osmanlı’nın gücünün zirvede olduğu dönemde dünyaya bir başkaldırıştır. Selimiye, İslamiyet’in kraliyet yapısıdır. Roma’daki Vatikan’a karşı bilinçli olarak yapılmış bir yapıdır. Bu şaheserin önünün açılmış olması, silüetinin görünür olması sevindirici bir çalışmadır.”

Projenin bahar aylarında tamamlanması hedefleniyor.