Kentsel dönüşümde sorunları çözecek düzenleme geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde hak sahiplerinin ve yüklenicilerin yaşadığı sorunları çözecek bir düzenleme hazırladıklarını açıkladı.
Kentsel dönüşümde sorunları çözecek düzenleme geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde hak sahiplerinin ve yüklenicilerin yaşadığı sorunları çözecek bir düzenleme hazırladıklarını açıkladı.

Ataşehir Emlak Konut Ortaokulu öğrencilerince düzenlenen “Sıfır Atık Eko Bilim Fuarı”nın açılışını yapan Bakan Kurum, basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Kartal’da yıkılan binanın ardından il ve ilçelerdeki riskli binaların 3 ay içinde tespiti için genelge gönderildiğine dikkat çeken Kurum, “Valilik kanalıyla biz belediyelerimizle önümüzdeki haftadan itibaren birer birer görüşüp, şehirlerinde ilçelerinde tespit ettikleri riskli alanları bize bildirmelerini, tespit etmelerini isteyeceğiz. Süreç, önümüzdeki hafta itibarıyla doluyor. Dolayısıyla bu talepleri aldığımızda oradaki acil gördüğümüz yerlerden başlamak suretiyle de kentsel dönüşümü başlatacağız.” dedi.

“İstanbul’da, Türkiye’de acil, öncelikli olan tüm alanlara gidip yıllık 300 bin konut dönüştürmeyi hedefliyoruz” diye konuşan Bakan Kurum, şöyle devam etti: “300 bin konutun yüzde 10’unu Toplu Konut İdaresi Başkanlığı eliyle, kalanını da belediyelerimize hem maddi hem teknik destek vermek suretiyle bu dönüşümü gerçekleştireceğiz. Buna ilişkin çalışmalarımızı İstanbul’un tüm ilçelerinde yürütüyoruz.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM DÜZENLEMESİ

Murat Kurum, “6306 sayılı yasayla alakalı kentsel dönüşümde yaşanan zorlukları, sorunları çözmek adına hem hak sahiplerinin yaşadığı hem de yüklenicilerimizin yaşadığı sorunları çözecek bir düzenlemeyi hazırlıyoruz. Buna ilişkin uzun süre devam etmeyen kentsel dönüşüm firmalarına ve hak sahiplerine belli hakları getireceğiz. Bu çerçevede eğer bu, tek taraflı bir problemse fesih hakkına kadar hem vatandaşlarımızın mağdur olmasını hem de bu sürecin sürecini uzattığımız zaman sadece kendisiyle etrafını da ilgilendiren konularda mağduriyeti engellemek adına böyle düzenlemeler yapıyoruz.” diye konuştu.

YILLIK 300 BİN KONUT DÖNÜŞÜMÜ

Türkiye’de 6,7 milyon konutun dönüştürülmesi gerektiğini, acil olanların sayısının 1,5 milyon olarak tespit edildiğini kaydeden Kurum, “1,5 milyon adedi her yıl 300 bin yaparak önümüzdeki 5 yıllık süreçte, 2023’e kadar acil dönüştürülecek alanların dönüşümünü sağlayacağız. Buna Emlak Bankamız da finansal destek olacak, İller Bankamız da olacak. Hazine ve Maliye Bakanlığımızla bu sürece ilişkin destekleri alıp kentsel dönüşüm projelerini destekleyeceğiz. Bir kısmını da TOKİ eliyle yapacağız.” ifadelerini kullandı.