Kıbrıs’ın 45 yıllık hayalet şehri Maraş’ta inceleme

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, KKTC'nin Kapalı Maraş bölgesinde incelemelerde bulundu. Ersoy, Kapalı Maraş konusunda KKTC'ye destek mesajı verdi.
Kıbrıs’ın 45 yıllık hayalet şehri Maraş’ta inceleme

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, KKTC’nin Kapalı Maraş bölgesinde incelemelerde bulundu. Ersoy, Kapalı Maraş konusunda KKTC’ye destek mesajı verdi.

Bakan Ersoy, KKTC temasları kapsamında Maraş bölgesinde basına kapalı olarak incelemelerde bulundu.

Kuzey Kıbrıs’ın mülkiyet envanter çalışmasını tamamlanmasının ardından KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığınca hazırlanacak projelendirmenin Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığına iletileceğini belirten Bakan Ersoy, Bakanlık olarak KKTC’ye gerekli teknik ve finansal desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Kuzey Kıbrıs’ın kapalı tutulan Maraş bölgesini önce helikopterle havadan gezen Ersoy, daha sonra bölgeyi karadan da detaylı olarak inceledi.

Bakan Ersoy’a incelemelerine KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel eşlik etti ve bölge hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

KKTC’nin 45 yıldır tel örgülerle çevrili ve askeri koruma altındaki yerleşim bölgesine giriş çıkışlar 1974 yılından beri kapalı durumda. Maraş, o dönem dünyanın sayılı turizm bölgelerinden biri olarak biliniyordu.