Kış dekorasyonu için fikirler

Yüksek İç Mimar Birsen Dikmen, evleri kışa hazırlayan ekonomik ve kolay ulaşılabilir dekorasyon önerilerini paylaştı.
Kış dekorasyonu için fikirler

Dışarda lapa lapa kar yağıyor… Evde keyif yapmak, pencerenin önündeki koltuğunuza gömülerek yağan karın, yağmurun tadını çıkarmak nasıl da keyif verir. Elbette evinizin buna hazır olması koşuluyla… Evimizin ısıtma, yalıtım, çatı gibi temel sorunlarını çözerek kışa hazırladık. Peki, evin dekorasyonu, genel havası, görünümü kışa hazır mı? Bunun için neler yapabiliriz?

Soğuk kış günleri neredeyse kapımızda… Soğuyan havalarla birlikte kapalı mekânlarda ve evde daha çok zaman geçirmeye başladık. Bu nedenle, yılın bu zamanı evimizin iç mekânlarını daha rahat ve daha davetkâr hâle getirebiliriz. Bir evde en çok kullanılan mekân, genellikle yaşam alanıdır. Yaşam alanlarını daha rahat ve sıcak hâle getirmenin birçok yolu var. Kullanılan renklerden, seçilen mobilya ve aydınlatmaya kadar hepsi önemli bir rol oynar. Günün sonunda, eve vardığımızda hem dinlenebileceğimiz hem de sosyalleşebileceğimiz çok amaçlı alan, kanepenin, koltukların ve televizyonun olduğu yaşam alanıdır. Hepimiz evlerimizde mevsimlere uygun birtakım değişiklikler yaparız. Tasarım trendleri zaman içinde değişebilir. Evlerimizde, tabii ki güncel trendlerden bazı ögeler bulunacaktır. Evlerimizi mevsimsel değişikliklere ve trendlere uygun hâle getirebilmeyi kolaylaştırmak için mekânı sade ve her mevsime uygun olarak tasarlarsak ufak değişiklerle çok farklı ambiyanslar oluşturabiliriz.

Yaz için hazırlanmış bir mekânı, kış moduna çevirmenin en kolay ve ekonomik yolu, kış temasına uygun aksesuarları mekâna yerleştirerek olabilir. Renk, doku, malzeme seçiminin yanı sıra gereken konforu da sağlayarak zevkli bir seçki ile dekorasyonumuzu tamamlayabiliriz.

Kış günlerinde istediğimiz anda hem bacaklarımıza örtüp ısınmak hem de aradığımız sıcak ambiyansı sağlamak için kanepemize kaşmir veya yün (throw) koltuk örtüleri ekleyebiliriz. Koltuklarımızı ise sonbahar tonları olan turuncu, taba, koyu kırmızı ve antrasit tonlarında yünlü yastıklarla renklendirebiliriz.

Yazın kaldırılmış olan halılar ortaya çıkarılabilir. Yazın kullanılan, uçuşan bembeyaz tüller yerine koyu renk kadife perdeler asılarak değişiklik yapılabilir. Çam veya ağaç kokulu mumlar mekânın olmazsa olmazlarıdır. Taze kış çiçekleri de vazolarda yerini alınca yaşam alanlarında aradığımız sıcaklığa kavuşuruz.

Kış dekorasyonu birkaç dokunuşla yapılabilir. Hem ekonomik hem herkesin çabuk ulaşabileceği dekorasyon parçalarını şöyle sıralayabilirim:

Salondaki ortamı biraz yumuşatmak, ortama sıcaklık eklemek istiyorsanız ufak dokunuşlar yapabilirsiniz. Mesela kanepenizin üzerine bir koltuk örtüsü / throw ekleyerek bu havayı yakalayabilirsiniz. Koltuğun üzerinde duran o sıcacık battaniye / throw ile keyif dolu akşamlar yaşayabilirsiniz. Kitap okurken üzerinize örtü olarak alabilirsiniz. Kullanmadığınız zamanlarda ise katlayıp koltuğunuzun kenarına yerleştirebilirsiniz.

YASTIKLAR

İnsanlar yumuşak şeylere sarılmayı severler. Mekânlara yumuşacık yastıklar ekleyerek evinizi kışa hazırlayabilirsiniz. Yaşam alanlarında kanepe ve koltuklarda kullanılan süs yastıklarının yüzleri mevsimlere göre kolaylıkla değiştirilebilir.

Ortama uygun desenli kumaş, deri, tüylü tekstilleri seçebiliriz. Tekstilleri farklı renkler veya aynı rengin tonlarını kullanarak mekânı farklı görünüme dönüştürebiliriz.

Her mekâna zahmetsiz bir rahatlık ve zenginlik katmanın en iyi ve en kolay yollarından biri mekâna halı veya kilim eklemektir. Halı, ayaklarınızın altına rahatlık, yumuşaklık ve sıcaklık yayan mükemmel bir ögedir. Halı ve kilimler hem işlevsel hem de dekoratif özellikleriyle mekânlara mükemmel bir dokunuş katabilir ve mobilyaları tamamlayabilir.

Mumlar, herhangi bir odada anında sıcak bir ışıltı ve olağanüstü rahat bir atmosfer sağlar. Sehpa veya yemek masanızı mumlarla aydınlatabilirsiniz. Evin girişine ve banyolarınıza kokulu mumlarla farklı bir hava katabilirsiniz. Mum ışıltısının evinize ânında neşe getireceğine emin olabilirsiniz.

Kış aylarında, hava erken karardığı için mekânı doğru aydınlatmak önem kazanır. Bunun için mevcut aydınlatmalara ek yapmak gerekebilir. Her biri kendi hafif ışığını yayan bir dizi dekoratif masa lambası veya ayaklı lamba eklenebilir. Günümüzde şarjlı olan aydınlatma elemanları, priz olmayan yerlere eklenmesi açısından çok cazipler.

Bir odaya neşe katmanın ideal ve en basit yolu, güzel bir buket çiçek kullanmaktır. Mevsimin çiçeklerinden odanın da renkleriyle uyumlu bir buket, odaya her zaman neşe ve renk katar. Yaratıcılığınızı ortaya çıkarmanız için çeşitli çiçek ve malzemeyi aldıktan sonra evinizde kendiniz de vazonuza yerleştirebilirsiniz. Aralarına mevsim sebze ve meyvelerini bile ekleyebilirsiniz. Sümbül, nergis gibi soğanlı çiçeklerle yapılan düzenlemeler, odaya mis gibi koku yayarak karanlık ve soğuk kış günlerimizi keyiflendirir.

Bol bol bitki ekleyin. Işıklı alan yaratmak için aydınlatma seçimlerinizi gözden geçirin. Daha aydınlık olması için odaya veya bütün bir duvara ayna ekleyin. Açık renk tonları kullanın. Desenli yastıklar ekleyin. Büyük seramik aksesuarlar kullanın. Malzeme seçiminde doğal hasır ve ahşap tercih edin.

Kış dekorasyonları, mevsimin hep bize hatırlattığı soğukluğunun tam tersine daha sıcak ürünlerden oluşmalıdır. Ahşap ve taş gibi doğal malzemeleri kullanmak, yılın her döneminde ve evin her mekânında daha rahat hissetmemize yardımcı olur. Rahatlatıcı ve sakin bir atmosfer yaratmak için sıcak renkleri tercih etmek de doğru karardır. Tekstil seçimlerinde doku olarak zengin, katmanları olan ürünleri kullanabiliriz. Mevsim temasına ve renklerine uygun aksesuarlarla da dekorasyonu tamamlamalıyız.