Kişi başı yeşil alan miktarı 15 metrekareye çıkacak

Bakan Kurum, Dünya İklim Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kişi başına düşen yeşil alan miktarını 8’den 15 metrekareye çıkaracaklarını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dünya İklim Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kişi başına düşen yeşil alan miktarını 8’den 15 metrekareye, doğal alan oranını da yüzde 9’dan OECD ortalaması olan yüzde 17’ye çıkaracaklarını açıkladı.

Uluslararası kuruluşların küresel risk raporlarının tamamında, dünyaya dair en büyük tehditlerden birinin iklim değişikliği olduğunun vurgulandığına işaret eden Kurum, ancak birçok ülkenin bu gidişatı düzeltmek için gerektiği kadar fedakarlıkta bulunmadığının altını çizdi.

Ülkelerin, ekonomik büyüme ile çevre dengesi arasında kaldıklarında, büyümeyi tercih ettiklerini belirten Kurum, şöyle devam etti: “Sonuç olarak bugün dünya; toprak, su, hava ve radyoaktif kirlilikle birlikte iklim değişikliği tehdidi ile karşı karşıya.

Türkiye olarak sanayi yatırımlarımızı gerçekleştirirken doğayı koruma adına en etkili adımları, projeleri hayata geçiriyoruz. Fakat iklim değişikliğinin etkilerinin en çok hissedildiği bölgelerden biri olan Akdeniz Havzası’nda yer aldığımız için diğer ülkelerin duyarsızlıklarından biz de etkileniyoruz.”

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM ÇALIŞMALARI

İklim değişikliğinin kuraklık, çölleşme, şiddetli yağışlar, seller ve hortumlar olarak insanlığın karşısına çıktığına ifade eden Kurum, bu afetleri en az hasarla atlatabilmek için tüm illere İklim Değişikliği ve Afet Önlemleri Genelgesi gönderdiklerini hatırlattı.

Karadeniz Bölgesi’yle başlattıkları Bölgesel İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlanması çalışmalarını Türkiye’nin diğer coğrafi bölgelerinde eş zamanlı olarak sürdürdüklerini bildiren Kurum, bu çalışmaların yanı sıra, illerde Yerel İklim Değişikliği Eylem Planlarının hazırlanmasına ilişkin mevzuat çalışmalarını devam ettirdiklerini aktardı.

2017-2020 yılları arasında gerçekleştirilen “İklim Değişikliği Alanında Ortak Çabaların Desteklenmesi Projesi” ile iklim değişikliği alanında toplumun bütün kesimlerine yönelik eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri yürütüldüğünü, iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik 27 ilde 37 projeye hibe desteği sağlandığını anımsatan Kurum, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu çalışmanın bir nevi devamı mahiyetinde geçtiğimiz yıl ekim ayında Avrupa Birliği ve Bakanlığımız eş finansmanı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye tarafından yürütülmekte olan Türkiye’de İklim Uyum Eyleminin Güçlendirilmesi Projesi’ni başlattık. Proje ile Türkiye genelinde öncelikli sektörlerde gerçekleştirilecek etki ve etkilenebilirlik analizleri sonucunda İklim Değişikliği Uyum Stratejisi ve Eylem Planımızı güncelleyeceğiz. Ayrıca, dört pilot şehirde iklim değişikliği uyum eylem planlarını hazırlayacak ve ülkemizde iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik projeler için toplam 6 milyon 800 bin Avro tutarında hibe desteği sağlayacağız. İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için yatırımı doğadan yana kullanıyoruz. Ülke genelinde korunan alan miktarımızı artırıyor, 81 ilimize 81 milyon metrekare büyüklüğünde millet bahçeleri, 22 ilimize ekolojik koridorlar yapıyoruz. Pandemi sürecini atlattıktan sonra millet bahçelerimizin açılışlarını Cumhurbaşkanımızın da teşrifleriyle hep birlikte gerçekleştireceğiz. Genciyle yaşlısıyla 7’den 70’e bütün vatandaşlarımız millet bahçelerimizde tabiatla buluşacak ve huzurlu vakit geçirecek. Önümüzdeki süreçte hava kalitemizi korumak için yeşil yürüyüş yollarına ve bisiklet yollarına ağırlık vereceğiz. Bugüne kadar yerel yönetimlerimiz tarafından bin 150 kilometre bisiklet yolu yapımına destek olduk. 2023 yılı sonuna kadar ülke genelinde bisiklet yolu ağını 3 bin kilometreye çıkaracağız. Bisiklet yollarımız böylece şehir içlerinde ulaşıma entegre olacak, şehirler arasında da özellikle bisiklet turizmine ve ulusal, uluslararası spor organizasyonlarına hizmet verecek. Ayrıca Avrupa Bisiklet Yolları Ağı’na (EuroVelo) ülkemizin de entegrasyonunu sağlamış olacağız.”

KİŞİ BAŞINA YEŞİL ALAN MİKTARI 15 METREKAREYE ÇIKACAK

Yaya ulaşımına katkı sunmak için de 2023 yılına kadar 3 bin kilometre yeşil yürüyüş yolu yapacaklarını belirten Kurum, tüm bu çalışmalarla, kişi başına düşen yeşil alan miktarını 8’den 15 metrekareye, doğal alan oranını da yüzde 9’dan OECD ortalaması olan yüzde 17’ye çıkaracaklarını ifade etti.

2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında şimdiye kadar 39 bin kurum binasının uygulamaya geçtiğini hatırlatan Kurum, 2023 yılına kadar Sıfır Atık Sistemi’ni ülkenin tamamında uygulamış olacaklarını vurguladı.

Bakan Murat Kurum, şunları kaydetti: “Dünya yedinci kıtayı konuşurken, biz Sıfır Atık Mavi hareketi ile denizlerin ve nehirlerin atıktan temizlenmesi için ülke çapında bir seferberlik başlattık. Projemizin hayata geçtiği günden bu yana 261 bin metreküp deniz çöpünü toplayıp bertaraf ettik. Her iki projemizden de çevresel anlamda büyük kazanımlar elde ettik, etmeye devam edeceğiz. Ancak, toplumun tüm kesimlerini ve tüm ekonomik sektörleri etkileyen iklim değişikliği ile mücadelede için Bakanlığımız, kamu kurumları ve diğer paydaşlarla yürüttüğümüz çalışmalar tek başına yeterli değildir. İklim değişikliği ile mücadelenin anahtarı toplumun tüm kesimlerinin dahil olduğu ortak çabalardır. Dolayısıyla, iklim değişikliği ile mücadele için gerekli olan davranış değişikliklerinin hepimiz tarafından benimsenmesi ve uygulanması gerekmektedir. Gelin iklim değişikliği ile mücadeleye hep birlikte omuz verelim. Çocuklarımıza daha güzel, daha yeşil, daha mavi bir dünya bırakmak için iklim değişmeden biz değişelim.”

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Son 2 yılda 83 bölge ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edildi

Bakan Kurum, son 2 yılda 83 ayrı bölgeyi "kesin korunacak hassas alan" ilan ettiklerini açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, son 2 yılda 83 ayrı bölgeyi “kesin korunacak hassas alan” ilan ettiklerini açıkladı. Bakan Kurum, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Çocuklarımıza, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak adına, iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini önlemek, hayvan, bitki ve endemik türleri korumak, ülkemizin akciğerleri olan ormanlarımızı muhafaza etmek için çalışıyor, birçok doğal alanı korumamız altına alıyoruz” dedi. 2018 yılında 16 olan “özel çevre koruma bölgesi” sayısını 18’e çıkardıklarını belirten Kurum, 8 sulak alan, 3 tabiat anıtı ve bir milli parkın “korunan alan” olarak tescil edildiğini açıkladı. Bakan Kurum, şunları kaydetti: “204 yeni millet bahçesi, 22 ekolojik koridor, binlerce kilometre yeşil yaya yolu ve bisiklet yolu yapıyoruz. Son 2 yılda 83 ayrı bölgeyi ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan ettik. Böylece çivi bile çakılamayacak alan yüz ölçümünü 576 milyon metrekareye çıkardık. Ülkemiz yüz ölçümünün yüzde 10’unu korunan alan haline getirdik. 2023 yılına kadar bu oranı yüzde 17 seviyesine çıkaracağız.”

Yeşil alanlarda çemberli sosyal mesafe

İzmir Büyükşehir Belediyesi özellikle yaz aylarında binlerce kişinin uğrak yeri olan Kordonboyu’nda çemberli sosyal mesafe uygulaması başlattı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi özellikle yaz aylarında binlerce kişinin uğrak yeri olan Kordonboyu’nda çemberli sosyal mesafe uygulaması başlattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri, 6 futbol sahası büyüklüğündeki yeşil alandan oluşan Kordon’da 2,5 metrelik aralıklarla 4 metre çapında çemberler çiziyor. Çemberler çizilirken çimlere zarar vermeyen su bazlı reçine kullanılıyor. Çimler büyüdükçe çizgilerin yeniden boyanması planlanıyor. Uygulama Kordon’un ardından Karşıyaka sahili, Bayraklı sahili, Buca Hasanağa Bahçesi, Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı olmak üzere kentin farklı noktalarındaki yeşil alanlarda devam edecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de uygulamayı sosyal medya hesabından şu ifadelerle duyurmuştu: “‘Ya dışındasındır çemberin ya da içinde yer alacaksın’. Murathan Mungan bu sözleri kuşkusuz yaşadığımız günleri düşünerek yazmadı. Ama ‘yeni normal” hayata geçerken İzmir’in Kordonboyu’nda, Karşıyaka sahilinde fiziki mesafeyi korumak için siz hep çemberin içinde kalın.”

Bakan Kurum: Mogan Gölü’nde yaşayan canlı türü arttı

Bakan Kurum, Mogan Gölü'nde su kalitesinin artmasıyla gölde yaşayan canlı türlerinde artış sağlandığını açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Mogan Gölü’nü doğal haline kavuşturmak için şimdiye kadar 3 milyon 200 bin metreküp dip çamuru çıkardıklarını, su kalitesinin artmasıyla gölde yaşayan canlı türlerinde de artış sağlandığını açıkladı. Bakan Kurum, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Mogan Gölü’nde yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Gölü doğal haline kavuşturmak için şimdiye kadar 3 milyon 200 bin metreküp dip çamuru çıkardıklarını belirten Kurum, “Su kalitesinin artmasıyla gölde yaşayan canlı türlerinde artış sağlandı. Macar Ördeği, Bahri Kuşu ve Su Yılanı gibi hayvan türleri Mogan’da doğal yaşamlarına geri döndü” dedi. Mogan Gölü’nün doğallığına ayrı bir güzellik katan Sevgi Çiçeği’ni de Bakanlıkça her yıl düzenli izlediklerini belirten Kurum, koruma çalışmaları sayesinde bu özel çiçeğin yayılımında da artış sağlandığını aktardı. Mogan Gölü’nü doğal haline kavuşturmak için şimdiye kadar 3 milyon 200 bin metreküp dip çamuru çıkardık. Su kalitesinin artmasıyla gölde yaşayan canlı türlerinde artış sağlandı. Macar Ördeği, Bahri Kuşu ve Su Yılanı gibi hayvan türleri Mogan’da doğal yaşamlarına geri döndü. 🦆🌼 pic.twitter.com/Qz9kOcVzIz— Murat KURUM (@murat_kurum) May 20, 2020