Kıtaları birleştiren maraton koşuldu

Dünyada iki kıtayı birleştiren ilk ve tek maraton olma özelliğini taşıyan Vodafone 41'inci İstanbul Maratonu, renkli görüntülere sahne oldu.
Kıtaları birleştiren maraton koşuldu

Dünyada iki kıtayı birleştiren ilk ve tek maraton olma özelliğini taşıyan Vodafone 41’inci İstanbul Maratonu, renkli görüntülere sahne oldu.

Sporseverlerin iki kıtayı dostluk ve centilmenlik duygusuyla birleştirdiği İstanbul Maratonu, “İstanbul senin, durma koş” sloganıyla bu yıl 41. kez koşuldu. Türk sporu ve İstanbullular için vazgeçilmez bir şölen havasına bürünen maraton, yerli ve yabancı profesyonel atletleri de bir araya getiriyor. 7’den 77’ye onbinlerce insanın buluştuğu organizasyon kapsamında 42 kilometre maratonun yanı sıra 15 kilometrelik koşu ve 8 kilometrelik halk koşusu gerçekleştirildi.

Organizasyonun startını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy verdi.

“ASYA’YI AVRUPA’YA BAĞLAYACAĞIZ, GÖNÜLLERİ BİRLEŞTİRECEĞİZ”

Start öncesi bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, sporun birleştirici gücüne dikkati çekerek, “Sizlerle beraber olmanın heyecanını, mutluluğu yaşıyoruz. Göğsümüzü kabartan sporcularımız da burada. Sporun birleştiren ruhuyla İstanbulumuza gelen sporculara ‘hoş geldiniz’, diyorum. Asya’yı Avrupa’ya bağlayacağız, gönülleri birleştireceğiz. Sporun ruhuyla yarınlara gençlerimizle yürüyeceğiz. Tüm katılımcılara başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu ise dünyanın hiçbir yerinde böyle bir coğrafya olmadığını belirterek, “Bu sadece bu güzel memleketimize, şehrimize nasip olmuş ve birazdan Anadolu’dan Trakya’ya, Asya’dan Avrupa’ya geçişi yapacağız. İçi sevgi dolu, barış dolu, huzur dolu, keyif dolu bir koşu ruhu var burada” değerlendirmesinde bulundu.

MARATON REKORU KIRILDI

15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı’nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratona, atletlere tempo veren “tavşan atlet” olarak başlayan Kenyalı Daniel Kipkore Kibet, yarışı birincilikle tamamladı. Parkuru 2.09.44’lük derecesiyle birinci bitiren Kibet, parkur rekorunun da yeni sahibi oldu. Bundan önceki rekor 2 saat 9 dakika 57 saniyelik derecesiyle geçen yılın kazananı Kenyalı Felix Kimutai’ye aitti. Maratonda 2.09.57’lik derecesiyle Etiyopyalı atlet Yitayal Atnafu Zerihun ikinci, 2.10.09’luk zamanıyla Kenyalı sporcu Peter Kwemoi Ndorobo üçüncü oldu. Türkiye adına en iyi dereceyi yarışı 6. sırada tamamlayan Polat Kemboi Arıkan, 2.12.57’lik zamanıyla elde etti.

KADINLARDA ZAFER ETİYOPYALI ATLET TIBEBU’NUN

Maratonun kadınlar bölümünü ise Etiyopyalı atlet Hirut Tibebu, 2.23.40’lık derecesiyle birinci sırada bitirdi. Etiyopya’dan Tigist Abayechew 2.24.15’lik zamanıyla ikinci, Kenyalı Maurine Chepkemoi 2.24.16’lık derecesiyle üçüncü oldu. Türkiye adına en iyi dereceyi 8. olan Büşra Nur Koku elde etti.

KÖPRÜDE RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Organizasyonun halk koşusuna katılan vatandaşlar, koşarak ya da yürüyerek geçme imkanına eriştikleri 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde eğlenceli görüntüler oluşturdu. Organizasyona katılan 7’den 70’e her yaştan vatandaşlar ile yabancı turistler, renkli kostümleri, yerel kıyafetleri, tuttukları futbol takımının formaları, yanlarında getirdikleri evcil hayvanları, ellerinde taşıdıkları Türk bayrakları, pankartlar ve dövizlerle koşuya renk kattı.

Bazı katılımcılar yanlarında getirdikleri yiyeceklerle köprü üzerinde piknik yaptı. Mola veren bazı vatandaşlar, yanlarında getirdikleri simit, kek, pasta ve kurabiyeleri yedi. Termoslarla sıcak içecek getiren vatandaşlar, manzara ve güzel havanın keyfini çıkardı. Bisiklete ve scootera binerek karşıya geçen vatandaşların yanı sıra, bazı ebeveynler ise çocuklarını taşıdıkları bebek arabalarıyla köprüden yürüdü. Halk koşusunda, tekerlekli ve akülü sandalyeleriyle engelliler de yer aldı.