Kızılcahamam ‘Sıfır Atık Pilot Bölgesi’ ilan edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinin 'Sıfır Atık Pilot Bölgesi' ilan edildiğini açıkladı.
Kızılcahamam ‘Sıfır Atık Pilot Bölgesi’ ilan edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinin ‘Sıfır Atık Pilot Bölgesi’ ilan edildiğini açıkladı.

Bakan Kurum, Kızılcahamam Belediyesi tarafından organize edilen iftar yemeğinde belediye personeli ile bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Kurum, bakanlık çalışmaları ve Kızılcahamam’a yapılacak projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Her kentte millet bahçesi yapacaklarını kaydeden Kurum, en kısa zamanda Kızılcahamam’a da bir millet bahçesi kazandıracaklarını dile getirdi. Ankara, Cengiz Topel, Kazım Karabekir ve Soğuksu caddeleri üzerindeki dükkanları ve sokakları iyileştirmek suretiyle sokak sağlıklaştırması yapacakları sözünü verdiklerini aktaran Kurum, “İller Bankamız bu caddelerdeki projelendirme çalışmasını yapıyorlar. Çok kısa sürede 2019 yılı içerisinde etaplar halinde bu söylediğimiz caddelerin sokak sağlıklaştırmasını yapacağız. Hem turizme hem istihdama katkı sağlayacak bu projeyi de belediyemizle gerçekleştirmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, kentsel dönüşümle alakalı da Toplu Konut İdaresi Başkanlığına talimat verdiğini ve Karşıyaka Mahallesi’ndeki 1. etap çalışmasının ihalesini çok kısa süre içerisinde yapacaklarını vurguladı.

KIZILCAHAMAM’A FİZİK TEDAVİ HASTANESİ

Yine Kızılcahamam’a bir Fizik Tedavi Hastanesi inşa edileceğini beyan ettiklerini ve arsa tahsis sürecinin başladığını aktaran Kurum, “En kısa sürede arsa tahsisini sonuçlandırmak suretiyle bu hastanemizi Kızılcahamam’a kazandırmak istiyoruz. Belediyemize ait termal tesisimizin yenilenmesi için çalışmalarımızı belediye başkanımız başlattı.” değerlendirmesinde bulundu.

“2023 YILINA KADAR KIZILCAHAMAM’A ÇÖP KAMYONU GİRMEYECEK”

Bakanlık olarak Türkiye’nin en büyük çevre hareketini olan Sıfır Atık Projesi’ni başlattıklarını hatırlatan Murat Kurum, şöyle devam etti: “Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde sürdürülen ve bugün 18 bin 700 kamu, kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçtiğimiz çok önemli bir proje. Ülkemizin her noktasına taşıdığımız Sıfır Atık Projesiyle ilgili önemli bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Kızılcahamamımızı ‘Sıfır Atık Pilot Bölgesi’ ilan ettik. Belediyemiz Sıfır Atık ekibini kurdu. Bakanlığımız personeliyle ortak bir çalışma yapıyorlar. Artık sokağımızda ikili toplama sistemine geçeceğiz. Organik atıkları ve geri dönüşebilecek atıkları ayrı ayrı toplayacağız. Organik atıklarımızı, kompost haline getirip, gübre haline getirip, yine parklarımıza, bahçelerimize kullanacağız. İnşallah 2023 yılına kadar Kızılcahamam’a çöp kamyonu girmeyecek şekilde uygulamayı yürüteceğiz. Hem teknik hem de maddi anlamda her türlü ihtiyaçları tamamlayacağız. Kompost makineleriyle, getirme merkezleriyle, toplama merkezleriyle bu sistemleri kurmuş olacağız. Tüm Kızılcahamam bu projeye dahil olacak.”