Konut almak için doğru zaman mı?

Konut kredisi faizlerinin son yılların en düşük seviyesine gerilemesi ile konut satışları son aylarda hızla yükseldi. Yükselen talep konut fiyatlarını da kısmen arttırdı. Peki konut almak doğru zaman mı?

Konut kredisi faizlerinin son yılların en düşük seviyesine gerilemesi ile konut satışları son aylarda hızla yükseldi. Yükselen talep konut fiyatlarını da kısmen arttırdı. Peki konut almak doğru zaman mı?

Bankaların konut kredisi faizleri ekonomide yaşanan toparlanma ve Merkez Bankası’nın faiz indirimleri ile son 3,5 yılın en düşük seviyesine indi. Son 2 senedir konut için ortalama yüzde 2’nin üstünde seyreden kredi faiz oranları son aylarda önce yüzde 1’in altına güncel olarak ise yüzde 0.79’a kadar düştü.

Konut kredisi faizlerinin düşmesi beklemeye geçen konut talebi patlama gösterdi. Kredili konut satışları dibi gördükten sonra hızla yükselişe geçti. Geçtiğimiz yıl son çeyrekte gerçekleşen konut satışları tüm seneyi dengeledi.

Faizlerin düşmesi ve konut talebin artması ile konut fiyatları kısmi olarak artış gösterdi. Fakat bu artış reel olarak hesaplandığında aslında konut fiyatlarının enflasyon karşısında gerilediğini gösteriyor. Son açıklanan rakamlara göre enflasyon son bir yılda 12 artış gösterirken konut fiyatları sadece yüzde 7 arttı. Son beş yıllık değerlere bakıldığında enflasyon yüzde 78 artış gösterirken konut fiyatları yüzde 58 seviyesinde yükseldi.

Geçtiğimiz dönemlerde enflasyonda yaşanan hızlı artış alım gücü ve ekonomik güvende yaşanan düşüşle konut fiyatlarına yansımadı. Söz konusu dönemde enflasyona ve kura bağlı olarak kredi faizleri yükseldi. Konut yatırımın karşısındaki en büyük cazibe olan mevduat faizleri yüzde 27′ lere kadar yükseldi. Tüketicinin talebi azalınca elde kalan konutların fiyatları da sabit kaldı.

Son aylarda mevduat faizleri hızla düşerek cazibesini yitirdi. Enflasyon karşısında mevduat faizleri eksiye düştü. Konut kredisi faizleri son yılların en cazip haline geldi. Kamu bankalarında faiz oranları yüzde 0.79’a kadar geriledi.

Ertelenen konut talepleri konut alımında cazibenin artması ile yeniden açığa çıktı. Konuta talep hızla artarken konut fiyatlarında yükselme başladı. Konut fiyatlarındaki yukarı yönlü ivmenin ilerleyen aylarda hızla artması bekleniyor. Mevsimsel etkilerin de hesaba katılması ile 2020’nin yaz aylarında konut fiyatlarında geciken fiyat artışının fiyatlara eklenmesi öngörülüyor.

Reel faizler yüzde 11 seviyesinde, enflasyon ise yüzde 12 düzeyinde yer alırken bankaların yıllık yüzde 10 maliyetle konut kredisi kullandırması daha önce görülmemiş bir ilk. Konut fiyatları artmadan önce faiz avantajlarından yararlanan tüketicilerin ilerleyen aylarda oldukça karlı olması bekleniyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 350.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde en uygun kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 4.500 TL oluyor. Vade sonunda krediye yapılan toplam geri ödeme ise 543.000 TL’ ye denk geliyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Milli parklara ziyaretçi akını

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünün koruması altındaki milli parklar ve tabiat parkları, 4 günlük Kurban Bayramı tatilinde 2 milyon 14 bin kişiyi ağırladı.
Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünün koruması altındaki milli parklar ve tabiat parkları, 4 günlük Kurban Bayramı tatilinde 2 milyon 14 bin kişiyi ağırladı. Bayram tatilinde kimi vatandaşlar denize kıyı kentlere ve bölgelere giderken, kimileri de tercihini şehir merkezlerine kıyasla daha serin olan milli parklar ve tabiat parklarından yana kullandı. Vatandaşların bu seneki tercihlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını da etkili oldu. Kapalı alanlarda oluşabilecek hastalık riskine karşı vatandaşlar milli parklar gibi açık ören yerlerini tercih etti. DKMP Genel Müdürlüğünün tedbirleriyle hayata geçirilen altyapı çalışmaları, bu alanlardaki ziyaretçi sayısının yıllar içinde artması sağlandı. Geçen yıl 8 gün tatil ilan edilen Kurban Bayramı ile 9 gün tatil edilen Ramazan Bayramı’nda 4 milyonu aşkın ziyaretçi ağırlayan milli parklar ve tabiat parklarını, bu yılki 4 günlük Kurban Bayramı tatilinde 2 milyon 14 bin 402 kişi gezdi. Kovid-19 tedbirleri kapsamında DKMP yetkilileri bayram tatili boyunca ziyaret edilen alanlarda özellikle sosyal mesafenin korunmasına özen gösterdi. Bu konuda ülke genelinde yetkililer tarafından gerekli kontroller de yapıldı. MARMARİS MİLLİ PARKI ZİRVEDE Bayramda en fazla ziyaret edilen park alanı 195 bin kişiyle Muğla’daki Marmaris Milli Parkı oldu. Kocaeli’de yer alan Ormanya Tabiat Parkı 193 bin 262, Balıkesir’deki Ayvalık Adaları Tabiat Parkı 140

Malatya depremlerle sallandı

Malatya'da merkez üssü Pütürge ilçesi olan 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın meydana gelmediği açıklandı.
Malatya’da merkez üssü Pütürge ilçesi olan 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın meydana gelmediği açıklandı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre ilk deprem saat 12.37’de Malatya’nın Pütürge ilçesinde meydana geldi. 5,2 büyüklüğündeki deprem 7,02 kilometre derinlikte kaydedildi. Depremin hissedilmesiyle birlikte çok sayıda Malatyalı ev ve iş yerlerinden sokaklara çıktı. 5,2 şiddetindeki depremin şoku atlatılmadan Malatya ikinci kez sallandı. Saat 18.30’da meydana gelen 4,4 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün yine Pütürge ilçesi olduğu bildirildi. Depremin 7,31 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi. 4,8 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM AFAD, saat 21.40’ta Pütürge ilçesinde 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. AFAD’ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, depremin 3,9 kilometre derinlikte meydana geldiği tespit edildi.

Enerjide yeşil tarife dönemi başladı

Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak isteyen vatandaşlara özel tarife dönemi başladı.
Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak isteyen vatandaşlara özel tarife dönemi başladı. Yeşil tarifenin (YETA) devreye alındığını açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “YETA sayesinde vatandaşlarımız, davranış ve talepleriyle politikalara yön veren bir konuma yükselecek. Sektörün gideceği yönü onlar da işaret edecekler. Vatandaşlarımızın yenilenebilir enerji ve YETA’ya olan talepleri arttıkça yatırımlar da artacak” dedi. Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik kurulu gücünü 2020’nin ilk altı ayında yaklaşık yüzde 46 seviyesine yükseldiğini hatırlatan Dönmez, “Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir anlayışıyla yatırım ve teşviklerimizi sürdüreceğiz. Kamu, özel sektör ve vatandaş iş birliğiyle yeşil enerjide yeni bir dönemi başlatıyoruz. Başlayacak olan yeşil tarife ile yenilenebilir enerjide büyük dönüşüme yeşil ışık yakmış olacağız. Ülkemizin dört bir yanından vatandaşlarımız kendi kullanacakları elektriğin kaynağını belirleme imkânına kavuşacak” diye konuştu. Bakan Dönmez, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin daha önce atılan adımları da değerlendirerek, “Yenilenebilir enerji kaynak alanları YEKA modeliyle büyük ölçekli, mini YEKA ve lisanssız santrallerle de orta ve küçük ölçekli yatırımcıları yenilenebilir enerji yatırımlarında sürecin aktörleri haline getirdik. Üretim ayağında tabana yaydığımız bu dengeyi, tüketici tarafına da yansıtmak için bu tarifeyi devreye alıyoruz” ifadelerini kullandı. Vatandaşların yeşil tarifeye nasıl geçeceğine ilişkin de bilgi veren Dönmez, şunları söyledi: “Vatandaşlarımız yazılı