Konut almak için doğru zaman mı?

Konut kredisi faizlerinin son yılların en düşük seviyesine gerilemesi ile konut satışları son aylarda hızla yükseldi. Yükselen talep konut fiyatlarını da kısmen arttırdı. Peki konut almak doğru zaman mı?

Konut kredisi faizlerinin son yılların en düşük seviyesine gerilemesi ile konut satışları son aylarda hızla yükseldi. Yükselen talep konut fiyatlarını da kısmen arttırdı. Peki konut almak doğru zaman mı?

Bankaların konut kredisi faizleri ekonomide yaşanan toparlanma ve Merkez Bankası’nın faiz indirimleri ile son 3,5 yılın en düşük seviyesine indi. Son 2 senedir konut için ortalama yüzde 2’nin üstünde seyreden kredi faiz oranları son aylarda önce yüzde 1’in altına güncel olarak ise yüzde 0.79’a kadar düştü.

Konut kredisi faizlerinin düşmesi beklemeye geçen konut talebi patlama gösterdi. Kredili konut satışları dibi gördükten sonra hızla yükselişe geçti. Geçtiğimiz yıl son çeyrekte gerçekleşen konut satışları tüm seneyi dengeledi.

Faizlerin düşmesi ve konut talebin artması ile konut fiyatları kısmi olarak artış gösterdi. Fakat bu artış reel olarak hesaplandığında aslında konut fiyatlarının enflasyon karşısında gerilediğini gösteriyor. Son açıklanan rakamlara göre enflasyon son bir yılda 12 artış gösterirken konut fiyatları sadece yüzde 7 arttı. Son beş yıllık değerlere bakıldığında enflasyon yüzde 78 artış gösterirken konut fiyatları yüzde 58 seviyesinde yükseldi.

Geçtiğimiz dönemlerde enflasyonda yaşanan hızlı artış alım gücü ve ekonomik güvende yaşanan düşüşle konut fiyatlarına yansımadı. Söz konusu dönemde enflasyona ve kura bağlı olarak kredi faizleri yükseldi. Konut yatırımın karşısındaki en büyük cazibe olan mevduat faizleri yüzde 27′ lere kadar yükseldi. Tüketicinin talebi azalınca elde kalan konutların fiyatları da sabit kaldı.

Son aylarda mevduat faizleri hızla düşerek cazibesini yitirdi. Enflasyon karşısında mevduat faizleri eksiye düştü. Konut kredisi faizleri son yılların en cazip haline geldi. Kamu bankalarında faiz oranları yüzde 0.79’a kadar geriledi.

Ertelenen konut talepleri konut alımında cazibenin artması ile yeniden açığa çıktı. Konuta talep hızla artarken konut fiyatlarında yükselme başladı. Konut fiyatlarındaki yukarı yönlü ivmenin ilerleyen aylarda hızla artması bekleniyor. Mevsimsel etkilerin de hesaba katılması ile 2020’nin yaz aylarında konut fiyatlarında geciken fiyat artışının fiyatlara eklenmesi öngörülüyor.

Reel faizler yüzde 11 seviyesinde, enflasyon ise yüzde 12 düzeyinde yer alırken bankaların yıllık yüzde 10 maliyetle konut kredisi kullandırması daha önce görülmemiş bir ilk. Konut fiyatları artmadan önce faiz avantajlarından yararlanan tüketicilerin ilerleyen aylarda oldukça karlı olması bekleniyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 350.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde en uygun kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 4.500 TL oluyor. Vade sonunda krediye yapılan toplam geri ödeme ise 543.000 TL’ ye denk geliyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Müzekart 1 Mart’tan itibaren 60 TL

300’den fazla müze ve ören yerine 1 yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlayan MüzeKart’ın satış ücretinde indirim yapılıyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 300’den fazla müze ve ören yerine 1 yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlayan MüzeKart’ın satış ücretinde indirim yapılıyor. MüzeKart, 1 Mart itibariyle 60 TL’den satışa sunulacak. MüzeKart’ın 70 TL olan ücreti, 1 Mart 2020 tarihi itibariyle 60 TL’ye düşürülecek. MüzeKart, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerine ek olarak yılbaşından bu yana, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına bağlı bazı tarihi mekanlara da 1 yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlıyor. Kapsamı genişletilen, fiyatı ise düşürülen MüzeKart’ın, alındığı tarihten başlayarak bir yıl geçerlilik süresi bulunuyor. İndirimli MüzeKartlar, 1 Mart’tan itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerleri gişelerinin yanı sıra www.muze.gov.tr adresinden satın alınabilecek. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerini 18 yaş ve altı, 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gaziler ve refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları ile şehit yakını kimlik kartı sahipleri, engelliler ile bir refakatçisi, zorunlu hizmete tabi er ve erbaşlar, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel ilk ve orta öğretim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenler, üniversitelerin sanat tarihi ve arkeoloji bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler, yerli ve yabancı basın kimlik kartı sahipleri, ücretsiz ziyaret edebiliyor. 30 TL ücretle satışa sunulan “Müzekart Akademi” ise Yükseköğretim Kurumuna

Faiz indirimleri devam edecek mi?

Kredi faiz oranları 2019'un ikinci yarısından beri hızla düşmeye devam ediyor. Konut kredisi faizlerinde 8 aydır süren indirimler devam edecek mi?
Kredi faiz oranları 2019’un ikinci yarısından beri hızla düşmeye devam ediyor. Konut kredisi faizlerinde 8 aydır süren indirimler devam edecek mi? 2018’de dolar kuruna bağlı olarak hızla yükselen konut kredisi faizleri yaklaşık bir sene rekor seviyelerde seyrettikten sonra ekonomik dengelenme ile düşmeye başladı. 2019’un ikinci yarısından sonra enflasyonda yaşanan düşüş ve para politikası faizlerindeki kararlı indirimler sonrasında konut kredisi faizleri sert düşüşler gösterdi. Yaklaşık 8 aydır aralıksız devam kredi faiz indirimleri sonrasında bankaların tabela konut kredisi faiz ortalamaları yüzde 1.27′ ye kadar geriledi. En uygun konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının ortak kampanyasında sıfır konutlar için yüzde 0.79’a indi. İkinci el konut taleplerinde ise en düşük faiz yüzde 0.89 olarak uygulanıyor. Konut kredisi faizleri için en belirleyen etkenlerden biri bu hafta açıklanacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 19 Şubat Çarşamba günü Para Politikası Kurulu Toplantısı gerçekleşecek. Toplantıdan çıkacak politika faizleri bankaların kredi faiz oranları üzerinde doğrudan belirleyici bir etki izliyor. Merkez Bankası Temmuz 2019’dan itibaren tüm toplantıların faiz indirimlerine kararlı şekilde devam etti. Şubat ayında da Merkez Bankası’nın faiz indirimine devam etmesi beklenirken uluslararası piyasalardaki baskı ile yükselişte olan kurların ve beklentinin üzerinde seyreden enflasyonun Merkez Bankası’nın elini sıkıştırdığı ve indirimin düşük seviyelerde yapılması öngörülüyor. EN UYGUN KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

DSİ’ye modern hizmet binası

DSİ Genel Müdürlüğü'nün Ankara'daki yerleşkesi içinde yeni hizmet binası inşa ediliyor.
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün Ankara’daki yerleşkesi içinde yeni hizmet binası inşa ediliyor. DSİ’nin yeni binası 101 bin metrekare kapalı alana sahip ve çağın ihtiyaçlarına uygun modern bir proje olarak tasarlandı. Yeni binada inşaat, elektrik, makine ve peyzaj işleri devam ediyor. İmalatların tamamlanma oranı ise yüzde 70 seviyesini geçti. Yaklaşık 300 personelin çalıştığı inşaatın tamamlanması ile DSİ akıllı bir binaya sahip olacak. Enerji ve su kaynaklarını verimli kullanan, yüksek iç yaşam kalitesi ile sağlıklı bir ortam sunan, çalışanların verimliliğini artırma amacı güden ve işletim maliyetlerini kendi üreteceği enerji ile azaltmaya çalışacak özelliklere sahip çevre dostu bir yapı olan DSİ Genel Müdürlüğü Yeni Hizmet Binası, bu özellikleriyle Leed Sertifikasına “Gold” seviyesinde sahip olması planlanan bir kamu binası olma özelliğine sahip olacak. Gri su hattı, kendi elektrik ihtiyacının yüzde 35’ini üretebilme kapasitesi, tamamen otomasyona bağlı merkezi elektrik kumanda sistemi, ısıtma ve soğutma sistemleri otomasyonu, iç bahçeleri, dikkat çekici tasarımı, kullanılan kaliteli malzemeleri ile binanın konsepti ve tasarımıyla bütünleşen peyzaj düzenlemeleri göz dolduran yeni hizmet binasının bu yıl tamamlanması planlanıyor.