Konut kredi faizinde artış olur mu?

Dün döviz kurunun yükselişi sonrasında Merkez Bankası iki kez kur'a müdahale ederek repo ihalelerini sonlandırdı. Yaşanan gelişmelerin bankaların konut kredisi faiz oranlarına olumsuz yansıması tahmin ediliyor.
Konut kredi faizinde artış olur mu?

Dün döviz kurunun yükselişi sonrasında Merkez Bankası iki kez kur’a müdahale ederek repo ihalelerini sonlandırdı. Yaşanan gelişmelerin bankaların konut kredisi faiz oranlarına olumsuz yansıması tahmin ediliyor.

Döviz kurlarının yükselişi sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) harekete geçti. Merkez Bankası ilk olarak gün ortasında 1 hafta vadeli repo ihalelerini sonlandırarak fonlama yapmayı durdurdu.

Merkez Bankası kur da beklenen düşüşün gerçekleşmesiyle akşam saatlerinde ikinci müdahalede bulundu. TL zorunlu karşılık tutarı yüzde 40’tan yüzde 30’a indirildi. Ayrıca yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan arttırıldı.

TCMB’nin adımlarından sonra ortalama fonlama maliyetinin kademeli olarak yüzde 25.5’e yükselmesi bekleniyor. Merkez Bankası’nın en son Mart ayında 1 hafta vadeli repo ihalesini durduğunda yaklaşık 5 aydır düşüş ivmesinde olan konut kredisi faiz oranları hızla yükselişe geçmişti.

Konut kredisi faiz oranları son haftalarda hızla yükselme trendindeyken ilerleyen günlerde repo faizlerinde görülecek kademeli yükselişin konut kredisi faizlerinde yeni bir artış dalgası yaratması tahmin ediliyor.

GÜNCEL KONUT KREDİSİ FAİZLERİ

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 2.04’e ulaştı. En yüksek konut kredisi faiz oranı yüzde 2.75’e çıktı. En düşük tabela konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.45 seviyesinde. En uygun konut kredisi faiz oranının yıllık maliyet oranı yüzde 19.3 düzeyinde.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

10 Mayıs itibariyle en uygun konut kredisi faiz oranı üzerinden 100.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin aylık taksit tutarları yaklaşık 1.750 TL oluyor. Kredinin toplam maliyeti ise 211.600 TL’ ye karşılık geliyor.