Konut kredi faizleri 13 ayın en düşük seviyesine ulaştı

Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası özel bankalarla başlayan düşüşler kamu bankalarının faiz indirim kampanyası ile hızlandı.
Konut kredi faizleri 13 ayın en düşük seviyesine ulaştı

Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası özel bankalarla başlayan düşüşler kamu bankalarının faiz indirim kampanyası ile hızlandı. Konut kredisi faiz oranları son 13 ayın en düşük seviyesine ulaştı.

2018’in ikinci yarısı sonrasında kur etkisi ile hızla yükselerek yüzde 3’lere kadar ulaşan konut kredisi faiz oranları yeni yılın ilk sekiz ayında da ortalama yüzde 1,5 seviyelerinde seyrettikten sonra ağustos ayı itibariyle yüzde 1’in altına geriledi.

Hafta başı itibariyle bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.76’ya kadar düştü. Söz konusu oran bir önceki ayın aynı haftasına göre yüzde 0.24 azalış gösterdi. Konut kredisi faiz oranları 25 Temmuz 2018 sonrası en düşük seviyesine ulaştı.

Bankaların konut kredisi faizleri ağustos ayı itibariyle psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına geriledi. En uygun konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın uyguladığı yüzde 0.99’a kadar düştü. Özel bankalarda ise faizler yüzde 1.47’den başlıyor.

KONUT KREDİSİ TAKSİTLERİ NE KADAR?

Ağustos başında en düşük konut kredisi faiz oranı olan yüzde 0.99 ile konut kredisi hesaplama yapıldığında 150.000 TL kredinin 180 ay vadede aylık taksitleri 1.790 TL oluyor. Bu miktar temmuz sonunda faiz indirimleri gerçekleşmeden önce yaklaşık 2.500 TL oluyordu.

KAMU BANKALARININ KONUT KREDİSİ FAİZLERİ

İndirimler sonrasında üç kamu bankası da konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.99 olarak uygulamaya başladı. Fakat bu oranların kullanılabilmesi için müşterinin yüksek kredi puanına sahip olması, konut kredisine ek sigortaların kullanılması ve gerekli görülmesi halinde ek ipotek beyan etmesi talep ediliyor. Kredi puanı ortalama olan müşteriler için yüzde 1.39 faiz oranı sunuluyor.

ZİRAAT BANKASI KONUT KREDİSİ

Ziraat Bankası indirimler sonrasında tabela konut kredisi faizlerini yüzde 0.99’a çekse de bu oranı kullanamayan müşterileri için yüzde 1.39 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

HALKBANK KONUT KREDİSİ

HalkBank Kampanyalı Hesaplı Evim konut kredisi için yüzde 0.99 faiz oranı sunsada Canım Evim Konut Kredisi için yüzde 1.39 faiz oranı sunuyor.

VAKIFBANK KONUT KREDİSİ

VakıfBank tabela konut kredisi için yüzde 1.49 faiz oranları sunarken kampanyalı sarı panjur konut kredisi için yüzde 0.99 faiz oranı sağlıyor.