Konut kredileri eylüle nasıl başladı?

Eylül başı itibariyle konut kredisi faiz oranları ne kadar oldu?
Konut kredileri eylüle nasıl başladı?

Bankaların konut kredisi faiz oranları ağustos ayında yaşanan seri faiz indirimleri ile düştü. Peki Eylül başında konut kredisi faiz oranları ne kadar oldu?

2019 yerel seçimleri öncesinde tekrar yükselişe geçen konut kredisi faizleri seçim sonrası kısmi düşüş ivmesine girdikten sonra temmuz ayına kadar küçük indirimlerle seyretti. Merkez Bankası’nın temmuz ayında politika faiz oranlarını düşürmesi ile de hız kazandı. Repo faiz indiriminin ardından ilk olarak kamu bankalarından gelen kredi faiz indirim atağı özel bankalarında faiz indirimleri ile hız kazandı.

Eylül başında en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı kamu banklarında yüzde 0.99 olmaya devam ederken özel bankalarda ise faizler yüzde 1.27’ye kadar geriledi. Eylül’ün ilk işlem gününde konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.64’e indi.

Bankaların güncel faiz oranları üzerinden 100.000 TL tutarda 5 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında masraflar hariç toplam geri ödeme 133.000 TL olurken, kredinin aylık taksitleri yaklaşık 2.200 TL’ ye karşılık geliyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 2 Eylül itibari ile bankaların konut kredisine uyguladıkları faiz oranları şu şekilde;

Ziraat Bankası Konut Kredisi
Ziraat Bankası konut ürün paketi kapsamında %0.99 faiz oranı sunuyor. Kampanya haricinde ise banka %1.39 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

HalkBank Konut Kredisi
HalkBank kampanyalı hesaplı evim konut kredisi dahilinde %0.99, canım evim konut kredisi ürünü kapsamında ise %1.39 faiz oranı sunuyor.

VakıfBank Konut Kredisi
VakıfBank kampanyalı sarı panjur konut kredisi için %0.99 faiz oranı sunarken standart konut kredisi kapsamında %1.49 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.

Kuveyt Türk Konut Finansmanı
Kuveyt Türk Katılım Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde %1.27 kar payı oranı ile konut finansmanı kullandırmaya başladı.

İNG Konut Kredisi
İNG konut kredisi faiz indirimi sonrasında 3 yıl vadeye kadar %1.39, 10 yıl vadeye kadar ise %1.34 faiz oranı kullandırmaya başladı. Bankanın söz konusu kampanyalı oranlarından yararlanmak için konut kredisine ek sigortaların kullanılması gerekiyor.

Yapı Kredi Konut Kredisi
Yapı Kredi Bankası faiz indirimi sonrasından 3 yıl vadeye kadar %1.37, 10 yıl vadeye kadar için ise %1.35 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

TEB Konut Kredisi
TEB kampanyalı konut kredisi ürünleri için faiz oranlarını tüm vadelerde 10 yıla kadar %1.35’e düşürdü. Banka tabela konut kredisi faizleri için %2.58 faiz oranı sunuyor.

Akbank Konut Kredisi
Akbank 4 yıl vadeye kadar %1.39, 10 yıl vadeye kadar ise %1.35 faiz oranı ile konut kredisi kullandırmaya başladı.

Garanti BBVA Konut Kredisi
Garanti BBVA 1 yıl vadeye kadar %1.45, 2 yıl vadeye dek %1.37 ve 3 ile 10 yıl vade arasında %1.36 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

İş Bankası Konut Kredisi
İş Bankası kampanyalı Sonbahar Konut Kredisi faiz oranları dahilinde 10 yıl vadeye kadar faiz oranlarını %1.39 olarak kullandırmaya başladı. Banka tabela konut kredisi için de %2.2 faiz oranı kullandırıyor.

Türkiye Finans Bankası Konut Finansmanı
Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek %1.41 kar payı oranı ile konut finansmanı kullandırıyor.

ICBC Konut Kredisi
ICBC Bank kampanyalı yeni evim konut kredisi için %1.41 faiz oranı sunmaya başladı. Bankanın tabela konut kredisi faizleri ise %2.4 seviyesinde.

QNB Finansbank Konut Kredisi
QNB Finansbank 10 yıl vadeye dek %1.46 faiz oranı ile konut kredisi sunuyor.

Şekerbank Konut Kredisi
Şekerbank 5 yıl vadeye kadar %1.79, 10 yıl vadeye kadar %1.94 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

Anadolubank Konut Kredisi
Anadolubank konut kredisi faiz oranları dahilinde 10 yıl vadeye kadar %1.97 faiz oranı kullandırıyor.

HSBC Konut Kredisi
HSBC Bank 10 yıl vadeye kadar %1.99 faizli konut kredisi kullandırıyor.

DenizBank Konut Kredisi
DenizBank kampanyalı konut kredisi için %2.05 faiz oranı ile kredi sunuyor. Banka tabela konut kredisi faizleri kapsamında ise %2.75 faiz oranı sunuyor.