Konut kredilerinde ağustos beklentisi

Ağustos başında konut kredisi faiz oranlarında son durum nedir?
Konut kredilerinde ağustos beklentisi

Hızla düşmeye devam eden konut kredisi faiz oranlarında indirimlerin ağustos ayında artarak devam etmesi bekleniyor. Ağustos başında konut kredisi faiz oranlarında son durum nedir?

2018’in ikinci yarısından sonra hızla yükselerek yüzde 3’e kadar ulaşan konut kredisi faiz oranları 2019 Haziran ayı sonrasında sekiz haftadır düşüş yönünde hareket ediyor. Temmuz’da 10 ay sonra son 4.5 yılın en büyük düşüşünü gösteren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para politikası faiz oranları indirimi sonrasından kredi faiz indirimleri hız kazandı.

Amerikan Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz indirimleri ve indirim sinyalleri sonrasında Temmuz’da en iyi performansı gösteren gelişen ülke parası olan Türk Lirası bugün piyasa açılışında dolar karşısında 5.56, euro karşısında ise 6.15 ulaştı.

Merkez Bankası’nın 425 puanlık faiz indirimi sonrasında kredi maliyetleri düşen bankalar konut kredisi faiz indirimlerini arttırırken dünya genelinde merkez bankalarının gevşeme politikası gösterisi ile euro ve dolar kurunda da yaşanan düşüş bankaların kredi kullandırım iştahını yeniden arttırmaya başladı.

Dün TCMB, Enflasyon Raporu 2019-III Bilgilendirme Toplantısı’nda yıl sonu enflasyon beklentisini 14,6’dan yüzde 13,9’a çektiklerini açıkladı. Gelişmeler kredi faiz oranlarında indirim ihtimallerini güçlendirici yönde seyrediyor. Enflasyon beklentisi doğrultusunda yıl sonunda Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faizleri yüzde 1.34’e düşüyor.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 1 Ağustos itibariyle bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.85 oldu. Söz konusu oran Temmuz başında yüzde 2.05 seviyesindeydi. Son bir ayda gerçekleşen 20 puanlık ortalama faiz indiriminin ağustos ayında gelişmeler karşısında hızlanması bekleniyor.

Güncel olarak en düşük tabela konut kredisi faiz oranı yüzde 1.47 seviyesinde Kuveyt Türk Bankası uyguluyor. Sigortalı konut kredisi kapsamında İNG yüzde 1.48 konut kredisi faiz oranı uygularken, Akbank, Vakıfbank Sarı Panjur Konut Kredisi, ICBC Yeni Evim Konut Kredisi ürünleri dahilinde yüzde 1.49 faiz oranı sunuyor.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen politika faiz indirimi sonrasında özel bankaların büyük çoğunluğunun faiz indirimi yapmasına rağmen faiz oranlarını güncellemeyen kamu bankalarının Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamasına göre önümüzdeki hafta konut kredisi faizlerini düşürmesi bekleniyor.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

En uygun konut kredisi faiz oranları üzerinden 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapılığında kredinin 5 yıl vadeli aylık taksitleri 3.780 TL, 10 yıl vadeli taksitleri 2.670 TL oluyor. Kredilerin masraflar hariç toplam geri ödemeleri 5 yıl vade için 226.000 TL’ ye, 10 yıl vade için de 320.000 TL’ ye karşılık geliyor.