Konut kredilerinde son durum

Temmuz sonu itibariyle konut kredisi faiz oranlarının durumu…

Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrasında konut kredisi faiz oranlarında beklenen düşüşler henüz başlamadı. İşte temmuz sonu itibariyle konut kredisi faiz oranlarının durumu…

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaklaşık iki aydır devam eden düşüş trendi yavaşladı. Kredi faiz indirimleri için merakla beklenen Merkez Bankası’nın haftalık repo faizleri de ciddi oranda düşse de indirimler konut kredisi faizlerine yansımadı.

Döviz kurunun yükseldiği dönemlerde ve 2018 Eylül ayında artan politika faizleri sonrasında hızla yükselen konut kredisi faiz oranları şu an politika faiz indirimi ve döviz kurunda son haftalarda yaşanan gerilemeye rağmen net bir düşüş göstermedi.

Güncel olarak en düşük konut kredisi faiz oranı politika faizlerinde yaşanan 425 puanlık indirimin ardından yüzde 1.47 seviyesine düştü. İndirim öncesinde en düşük konut kredisi seviyesi ise yüzde 1.49 düzeyinde seyrediyordu. Kredi faiz oranlarının ne zaman düşeceği merakla bekleniyor.

30 Temmuz itibariyle en uygun konut kredisi faiz oranı üzerinden 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapılığında kredinin 5 yıl vadede toplam faiz ödemesi 51.200 TL olurken aylık taksitleri 2.500 TL’ ye denk geliyor. Aynı tutarda kredinin 10 yıl vadede toplam faiz ödemesi 113.400 TL, aylık taksitleri ise 1.770 TL’ ye karşılık geliyor.

Kuveyt Türk Konut Finansmanı
Kuveyt Türk Katılım Bankası bugün itibariyle 10 yıl vadeye kadar %1.47 konut finansmanı kar payı oranı sunmaya başladı.

İNG Konut Kredisi
İNG geçtiğimiz haftanın son işlem günü gerçekleştirdiği sindirim sonrasında sigortalı konut kredisi ürünü için 5 yıl vadeye kadar %1.5, 10 yıl vadeye kadar da %1.48 faiz oranı kullandırıyor.

Akbank Konut Kredisi
Akbank faiz indirimi sonrasında 5 yıldan 10 yıl vadeye kadar %1.49 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

VakıfBank Konut Kredisi
VakıfBank bugün gerçekleştirdiği faiz indirimi sonrasında tabela faizleri kapsamında %1.69, kampanyalı sarı panjur konut kredisi faiz oranları dahilinde ise %1.49 faiz oranı sunuyor.

Ziraat Bankası Konut Kredisi
Ziraat Bankası 10 yıl vadeye dek 100.000 TL’ye kadar kredileri için %1.5, 500.000 TL’ ye kadar %1.55 ve üzeri tutarlar için %1.59 faiz oranı sunuyor.

HalkBank Konut Kredisi
HalkBank gerçekleştirdiği konut kredisi faiz indiriminin ardından maaş müşterisi şartını kaldırarak tüm müşterileri için 100.000 TL’ ye kadar konut kredisi kullandırımlarına %1.53 faiz oranı uygulamaya başladı. Banka 500.000 TL’ ye kadar kullandırımlarda ise %1.55 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

ICBC Bank Konut Kredisi
ICBC Bank kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi için 10 yıl vadeye kadar tüm tutarlarda %1.53 konut kredisi faiz oranı sunuyor. Banka tabela konut kredisi için ise %2.4 faiz oranı uyguluyor.

TEB Konut Kredisi
TEB tabela konut kredisi için %2.58 faiz oranı uygulansa da kampanyalı kredi ürünü için %1.55 faiz oranı sağlıyor.

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi
Yapı Kredi Bankası 5 yıl vadeye dek %1.64, 10 yıl vadeye kadar ise %1.58 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

Garanti BBVA Konut Kredisi
Garanti Bankası indirimler sonrası 5 yıl vadede %1.64, 10 yıl vadede ise %1.58 konut kredisi faiz oranı sağlıyor.

İş Bankası Konut Kredisi
İş Bankası kampanyalı konut kredisi faiz oranları kapsamından %1.72 faiz oranı sunuyor. Bankanın tabela konut kredisi faizleri ise %2.2 seviyesinde.

QNB Finansbank Konut Kredisi
QNB Finansbank 10 yıl vadeye kadar %1.75 konut kredisi faiz oranı uyguluyor.

HSBC Bank Konut Kredisi
HSBC Bank uyguladığı indirim sonrasında 10 yıl vadeye kadar %1.99 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

Şekerbank Konut Kredisi
Şekerbank 10 yıl vadeye kadar %1.99 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

DenizBank Konut Kredisi
DenizBank tabela konut kredisi için %2.15 kampanyalı konut kredisi için %2.05 faiz oranı kullandırıyor.

Türkiye Finans Konut Finansmanı
Türkiye Finans Katılım Bankası Konut Finansmanı kapsamında 5 yıl vadede %1.78, 10 yıl vadede %2.06 kar payı oranı kullandırıyor.

Anadolubank Konut Kredisi
Anadolubank 5 yıl vadeye kadar %2 10 yıl vadeye kadar da %2.30 faiz oranı ile konut kredisi sunuyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Enerjide acele kamulaştırma kararları

Türkiye'nin çeşitli illerinde gerçekleştirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.
Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Gürsögüt barajı ve hidroelektrik santralinin yapımı kapsamında Ankara’nın Beypazarı ve Poliatlı ilçeleri ile Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde belirlenen taşınmazların, tapuda hazine adına tescil edilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi. Öte yandan Manisa ve Zonguldak’ta gerçekleştirilecek enerji nakil hatları için bazı taşınmazlar Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılacak. Bu kapsamda Manisa’daki Tırazlar Kök Çanakçı Kök Enerji Nakil Hattı, Paşatımarı-1 ve Paşatımarı-2 Kök Çevre Hatları İrtibatı Enerji Nakil Hatları, Ilgın Kök Çevre Hatları İrtibat Enerji Nakil Hattı ile Zonguldak’taki Karasu Kök-Sabunlar Köyü Branşmanı Enerji Nakil Hattı’nın yapımı amacıyla söz konusu güzergahlara isabet eden taşınmazlarda pilon ve trafo yerlerinin mülkiyet şeklinde, hat emniyet sahalarının ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle acele kamulaştırılması kararı alındı.

Hafik Gölü’nde sonbahar güzelliği

Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Sivas'taki Hafik Gölü, sonbaharda oluşan sisle birlikte güzel görüntüler oluşturuyor.
Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Sivas’taki Hafik Gölü, sonbaharda oluşan sisle birlikte güzel görüntüler oluşturuyor. Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla kesin korunacak hassas alan edilen Hafik Gölü, sonbaharda görenleri büyülüyor. Sivas'ın Hafik ilçesinde bulunan ve Cumhurbaşkanımız Sayın @RTErdogan'ın imzasıyla ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ ilan edilen Hafik Gölü’nde sonbahar…🍂Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Hafik Gölü, sonbaharda oluşan sisle birlikte güzel görüntüler oluşturuyor.#DünyaEvimiz pic.twitter.com/t3wnyf5Ps3— T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (@csbgovtr) November 30, 2020 Hava sıcaklığının, gece sıfırın altında 5 dereceye kadar düştüğü Hafik ilçesinde bazı çeşmeler dondu. Hafik Gölü’nün kıyısında bazı kesimler ise soğuk havanın etkisiyle buz tabakasıyla kaplandı. Bir çok kuş türüne ev sahipliği yapan Hafik Gölü, oluşan sisle birlikte güzel görüntüler oluşturdu. Dört mevsim ayrı güzellik yaşanan Hafik Gölü, piknikçiler, fotoğraf tutkunları ve doğaseverlerin ilgi odağı oluyor.

Doğal gazda fiyatlar değişmedi

Doğal gazda aralık ayında geçerli olacak fiyat tarifeleri, tüm abone gruplarında sabit tutuldu.
Doğal gazda aralık ayında geçerli olacak fiyat tarifeleri, tüm abone gruplarında sabit tutuldu. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde, aralık ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, mevcut tarifede olduğu gibi 1000 metreküp doğal gaz için 1251 lira, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için ise 1400 lira olarak belirlendi. Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.