Konut kredilerine bahar yeni geldi

Konut kredisi faiz oranlarına bahar haziran ayında geldi. Yaklaşık üç ay sonra düşüşe geçen konut kredisi faiz oranlarında kampanyalar ve faiz indirimleri arka arkaya geliyor.
Konut kredilerine bahar yeni geldi

Konut kredisi faiz oranlarına bahar haziran ayında geldi. Yaklaşık üç ay sonra düşüşe geçen konut kredisi faiz oranlarında kampanyalar ve faiz indirimleri arka arkaya geliyor.

Konut kredisi faiz oranları mart sonundan itibaren yükseliş gösteren döviz kuruna bağlı olarak hızla arttı. Yaklaşık üç ay süren artışlar sonrası geçtiğimiz hafta düşüşe geçen konut kredisi faiz oranlarında indirimler peş peşe gelmeye başladı. Konut kredisi faiz oranlarında adeta gecikmiş bahar yaşanıyor.

Geçtiğimiz hafta itibariyle özel bankaların bir çoğunun faiz indirimi ile başlayan düşüş trendi bu haftada devam ederken kamu bankalarından da cazip bir konut kredisi kampanyası geldi. Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank ortak Enflasyon Endeksli konut kredisi kullandırıyor. Ayrıca Garanti BBVA’da enflasyondaki düşüş ile beraber azalan değişken faizli konut kredisi ürününü duyurdu.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre, bu hafta bankaların ortalama konut kredisi faiz oranı yüzde 2.08’e düştü. En düşük konut kredisi faiz oranı 100.000 TL için yüzde 1.55 olmaya devam ederken üzeri kullanımlar çin yüzde 1.63’e geriledi.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ DÜŞMEYE DEVAM EDER Mİ?

Konut kredisi faiz oranları döviz kurunun düşmeye başlaması ile doğru orantılı geriledi. Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz indirimi uygulayacağını açıklaması doların kurunun düşmesine yetti. Beklentiler doğrultusunda FED faiz indirimi uygularsa kurda muhtemel daha sert bir düşüş bekleniyor.

Diğer bir gelişme ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün Merkez Bankası’nın Para Politikası Faiz Oranları’nın düşmesi için çağrıda bulunması oldu. ABD Başkanı Trump’ın çağrısının FED üzerinde etkili olduğunu örnek gösteren Erdoğan, “Çok açık net söyleyeyim, faiz politikalarına hele hele yüksek faiz politikalarına karşıyım. Yüzde 24 seviyesinde politika faizi olamaz” dedi.

Erdoğan enflasyon oranlarının düşmesi için politika faizlerinin geri çekilmesinin gerektiğini vurgulayarak ” Yatırımcıya siz düşük faizle kredi verirseniz, yatırımcı o girişimci ruhunu kullanacaktır. Ama yüksek faiz uygularsanız o girişimci ruhunu kullanamaz. Bunu başardığımız andan itibaren bir yatırım atağı Türkiye’de başlayacaktır, bununla birlikte istihdam da artacaktır, üretim artacak, ihracatımız daha da artacak ve büyüme de gelişmeye başlayacaktır” ifadelerini aktardı.

Ekonomistlerin görüşlerine göre döviz kurunda beklenen düşüşler yaşanması ve Merkez Bankası’nın haftalık repo faiz oranlarında indirime gitmesi durumunda bankaların kredi faiz oranlarında ciddi düşüşler yaşanması bekleniyor.

EN DÜŞÜK KONUT KREDİSİ TAKSİTİ NE KADAR?

21 Haziran itibariyle konut kredisi faiz oranı üzerinden 250.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında en düşük aylık konut kredisi taksiti 4.750 TL oluyor. En düşük toplam geri ödeme miktarı ise 571.000 TL’ ye karşılık geliyor.