Konut kredisi faizindeki indirimler sektörü yeniden canlandırdı

Bankaların konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile konut sektörü yeniden canlandı.
Konut kredisi faizindeki indirimler sektörü yeniden canlandırdı

Bankaların konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile konut sektörü yeniden canlandı. Konut satışları hızla yükselirken eylül ayında inşaat sektörüne güven yüzde 8 oranında arttı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın temmuz ve eylül para politikası toplantılarında toplamda 750 baz puan indirim yaparak haftalık repo faizlerini yüzde 16.5’e düşürmesi ile bankaların kredi faiz oranlarında deprem yaşandı. Maliyetleri düşen bankalar hızla konut kredisi faiz oranlarının düşürme yarışına girdi.

Bankaların tabela konut kredisi faiz oranları ortalaması temmuz ayı başında yüzde 2.05 seviyesinde yer alırken indirimler sonrası 50 baz puan gerileyerek yüzde 1.55’e kadar geriledi. Ağustos ayı itibariyle Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank ortak kampanyaları kapsamında konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.99 olarak uygulamaya başladı. Faiz indiriminin ardından ağustos ayında konut kredisinde haftalık işlem rekoru kırıldı. Özel bankalarında faiz indirimlerinin ardından konut kredisi kullanımı hızla artmaya devam ediyor.

Konut kredisine talebin artması ile 2018 sonu ve 2019 başında dip seviyelere ulaşan kredili konut satışları da hızla artış gösterdi. 2018 Ağustos ayında toplam konut satışları 110 bini aşarken kredili konut alımları yüzde 168 arttı. Toplam satışlar içinde kredili konut satışlarının payı yüzde 30’u aştı.

Satışlarla en kötüyü geride bırakan konut sektörü ağustos ayında 2019’un en yüksek konut satış verisine ulaştı. Konut satışlarında yaşanan artış ve konut kredisi faizlerindeki düşüş sonrasında inşaat sektörüne olan güvende yeniden yükseldi. Eylül ayında mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 55,5 iken, eylül ayında yüzde 8,3 oranında artarak 60,1 oldu.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 6,6 ve yüzde 9,4 artarak 44,4 ve 75,9 değerlerini aldı.

Konut sektörü temsilcileri canlanan piyasaya rağmen stoktaki konutlar için satış fiyatlarında artış yaşanmadığını belirterek konut alımı için büyük bir avantaj dönemi yaşandığını belirtiyor.

Ev almak isteyenlerin elini çabuk tutmasını isteyen konut sektörü uzmanları son bir yılda inşaa edilen konutların artan inşaat maliyetleri karşısında çok daha yüksek fiyatlı olduğu belirtiyor.

Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2019 yılının ilk altı ayında bir önceki yıla göre bina sayısı yüzde 60, yüzölçümü yüzde 60,1, değeri yüzde 50, daire sayısı yüzde 66,3 azaldı. Yeni konut başlangıçları azalıp maliyetleri artarken düşük faiz oranları karşısında şu an konut alımı yapmak beklemekten daha karlı olabilir.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre bankaların güncel konut kredisi faiz oranları ile 200.000 TL tutarada konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede en uygun aylık taksit tutarları 2.850 TL oluyor. Vade sonunda kredinin masraflar hariç toplam geri ödemesi de 342.600 TL’ ye karşılık geliyor.