Kredi faizlerinde düşüş hızlanıyor

Ekonomik piyasaların hareketlenmesinin ardından bankaların konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş hızlanıyor.
Kredi faizlerinde düşüş hızlanıyor

Ekonomik piyasaların hareketlenmesinin ardından bankaların konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş hızlanıyor.

2018 Temmuz ayından sonra kurda yaşanan artışa bağlı olarak hızla artan faiz oranları ekim ayı itibariyle kısmi düşüş göstermeye başlayıp 2019 Mart ayında yerel seçimler öncesi kura bağlı olarak tekrar yükselme ivmesine başladı. 11 haftalık yükselişinin ardından faiz oranları haziran ayında tekrar düşüşe geçti. Son üç haftada konut kredisi faiz oranları hızla düşüş gösteriyor.

27 Haziran itibariyle bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 2.05’e geriledi. En düşük faiz oranı Ziraat Bankası’nın 100.000 TL’ye kadar kullanımlarda sunduğu yüzde 1.55 olurken üzeri tutarlarda ise en uygun konut kredisi faiz oranı ICBC Bank’ın kampanyalı yeni evim konut kredisi ve İNG’nin sigortalı konut kredisi kampanyaları kapsamında yüzde 1.59’a düştü.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre en uygun faiz oranı üzerinden 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadede aylık taksit tutarları 3.900 TL oluyor. Krediye vade sonunda yapılan toplam geri ödeme ise 233.000 TL’ ye denk geliyor. Aynı koşullarda 10 yıl vadeli kredi için ise aylık taksit tutarları 2.800 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de 337.000 TL’ ye karşılık geliyor.

KREDİ MUSLUKLARI AÇILIYOR

Enflasyonun düşmeye başlamasına ek olarak Amerikan Merkez Bankası (FED), Avrupa Merkez Bankası (ECB), Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) indirim sinyalleri yatırımcıların ve piyasanın tekrar hareketlenmesini sağladı. Enflasyonda yaşanan düşüş ve Merkez Bankalarının faiz indirimlerinin gelişmekte olan para birimlerine olumlu etki sağlaması ile TCMB’nin de yakın süreçte olası faiz indirimine gitmesi beklenmeye başladı.

FAİZLERİN DÜŞMESİ BEKLENİYOR

Ekonomistlerin görüşlerine göre TCMB’nin faiz indirimi uygulaması ile birlikte bankaların likiditeye ve sendikasyon kredilerine ulaşım maliyetlerinin azalmaya başlaması tahmin ediliyor. Azalan maliyet ve karşısında da bankaların hızla faiz oranlarını düşürmeleri bekleniyor.

S-400 alımı konusunda ABD’nin yaptırım uygulama ihtimalinden kaynaklı ekonomide ve piyasalarda oluşan baskının Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın hafta sonu G-20 zirvesinde yapacakları görüşme sonrası azalması bekleniyor. Beklentiler ışığında ilişkilerin olumlu devam etmesinin dolar kurunda rahatlamaya neden olması ve düşen enflasyonla beraber ortadan kalkan riskler sonucu TCMB’nin repo faizlerinde indirimi yapma ihtimalini yükseltmesi ön görülüyor.