Konut kredisi faizlerinde son durum

Hangi bankalarda konut kredisi faiz oranları yüzde 1,5'in altına düştü.

Merkez Bankası’nın temmuz sonunda politika faizlerini düşürmesi ile bankaların konut kredisi faiz oranları hızla inmeye başladı. Hangi bankalarda konut kredisi faiz oranları yüzde 1,5’in altına düştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yüzde 24 seviyesindeki para politikası faiz oranlarını yaklaşık 10 ay sonra son 4,5 yılın en büyük indirimini uygulayarak yüzde 19.75’e çekti. İndirim sonrası kredi maliyetleri azalan bankalar hızla konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye başladı.

İndirim sonrası ilk faiz indirim hamleleri özel bankalardan gelirken geçtiğimiz hafta kamu bankaları kampanyalı konut kredileri için faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekti. Özel bankalarda da halen devam eden indirimlerle konut kredisi indirimleri her geçen gün hızlanıyor.

KONUT KREDİSİNDE TALEP PATLAMASI

Konut kredisi faiz oranlarının son 13 ayın en düşük seviyesine ulaşması ile ertelenen konut talebi tekrar canlandı. Konut kredisi başvuruları rekor düzeye ulaştı. Bankalardan yapılan açıklamaya göre yapılan faiz indirimi sonrasında, ilk iki gün içerisinde üç kamu bankasına 13 binden fazla müşterinin toplamda 2,1 milyar liranın üzerinde konut kredisi için başvurusu yaptığı belirtildi. Belirtilen başvuru tutarı bugüne kadar iki gün içinde yapılan en yüksek konut kredisi başvurusu oldu.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM

Ortalama konut kredisi faiz oranları 7 Ağustos itibariyle yüzde 1.73’e kadar düştü. En düşük konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım’ın sunduğu kampanyalı yüzde 0.99 faiz oranı olurken en düşük tabela faiz oranı ise yüzde 1.39 seviyesine indi. Özel bankalarda ise en düşük konut kredisi faizi yüzde 1.41’e geriledi.

KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

En düşük konut kredisi faiz oranı üzerinden 250.000 TL’lik konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri 10 yıl vadede 3.570 TL oluyor. Kredinin vade sonunda masraflar hariç toplam geri ödeme miktarı 428.000 TL’ ye karşılık geliyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 7 Ağustos itibariyle konut kredisi faiz oranı yüzde 1.5’in altında olan bankalar şu şekilde;

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faizleri
Ziraat Bankası konut ürün paketi kapsamında %0.99 faiz oranı sunuyor. Kampanya haricinde ise banka %1.39 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

HalkBank Konut Kredisi Oranları
HalkBank kampanyalı hesaplı evim konut kredisi dahilinde %0.99, canım evim konut kredisi ürünü kapsamında ise %1.39 faiz oranı sunuyor.

VakıfBank Konut Kredisi Faiz Oranları
VakıfBank kampanyalı sarı panjur konut kredisi için %0.99 faiz oranı sunarken standart konut kredisi kapsamında %1.49 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.

Garanti BBVA Konut Kredisi Faizleri
Garanti BBVA 10 yıl vadede konut kredisi için %1.41 konut kredisi faiz oranı uyguluyor.

Akbank Konut Kredisi Oranları
Akbank 10 yıl vadeye dek %1.44 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

İNG Konut Kredisi Faiz Oranları
İNG dün uyguladığı faiz indiriminin ardından 10 yıl vadeye kadar %1.44 faiz oranı sunuyor.

Kuveyt Türk Konut Finansmanı
Kuveyt Türk Katılım Bankası ise 10 yıl vadeye dek %1.47 konut finansmanı kar payı oranı sunuyor.

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizleri
Yapı Kredi Bankası %1.49 faiz oranı ile 10 yıla kadar konut kredisi kullandırıyor.

TEB Konut Kredisi Oranları
TEB kampanyalı konut kredisi için %1.49 faiz oranı ile 10 yıla kadar kredi imkanı sunuyor.

ICBC Konut Kredisi Faiz Oranları
ICBC Bank kampanyalı yeni evim konut kredisi ürünü dahilinde %1.49 faiz oranı uyguluyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Çin’e 5 milyon ton Türk mermeri

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li, Türkiye'den Çin'e geçen yıl 5 milyon ton mermer gittiğini açıkladı.
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li, Türkiye’den Çin’e geçen yıl 5 milyon ton mermer gittiğini açıkladı. Çin’de kullanılan ithal mermerlerin yüzde 60’ının Türk mermeri olduğunu ifade eden Büyükelçi Deng Li, iki ülke arasında istikrarlı ve uzun vadeli ticari bir ilişki olduğunu dile getirdi. Türk mermerinin Çin piyasasındaki geleceğinden umutlu olduğunu belirten Deng Li, “Çin’e geçen yıl 5 milyon ton mermer gitti. O yüzden bence bu yılki rakam bundan daha büyük olacaktır. Çin’in ekonomik büyüme oranı çok istikrarlı bir şekilde yükselirse, o zaman Türk mermerine olan ihtiyacımız da onunla orantılı bir şekilde artacak” dedi.

Aynı anda 3 milyon fidan dikilecek

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, kasım ayında aynı anda 3 milyon fidan dikilerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı.
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, kasım ayında aynı anda 3 milyon fidan dikilerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı. Yaz aylarında yoğun yangınlarla mücadele eden Türkiye sonbaharda dikilecek fidanlarla Guinness rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli kasım ayında İzmir, Muğla, Fethiye ile beraber çeşitli bölgelerde aynı anda 3 milyon fidan dikerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı. Pakdemirli, “11 Kasım’da saat 11.00’de tüm vatandaşlarımızı Guinness rekorlar kitabına girmek üzere açıklayacağımız illerde fidan dikimine davet ediyorum” dedi. 11 Kasım’daki rekor denemesi ile tek seferde 3 milyon fidanın aynı anda dikilmesi hedeflenirken, yaz boyunca yanan alanlarda yapılacak ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra orman alanlarının artırılması amacıyla yapılan faaliyetlere dikkat çekilecek.

Konut kredisinde masraflar ne oldu?

Kampanyalı faiz oranları yüzde 0.99 olan kamu bankaları konut kredisine ne kadar ek masraf uyguluyor?
Kamu bankalarının kampanyalı konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekmesi sonrasında konut kredisinde talep patlaması yaşanıyor. Kampanyalı faiz oranları yüzde 0.99 olan kamu bankaları konut kredisine ne kadar ek masraf uyguluyor? Ziraat Bankası öncülüğünde HalkBank ve VakıfBank kampanyalı ürünleri için konut kredisi faiz oranlarını 500.000 TL’ye kadar 0.99 olarak uyguluyor. Uygulamanın başladığı 5 Ağustos’tan itibaren uzun aylardır faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle ertelenen konut kredisi talebinde patlama yaşanıyor. İndirimlerin ardından bir haftada 35 bin kişi konut almak için bankalara kredi talebinde bulundu. 35 bin kişiden 14 bini ise çoğunlukla bankalarla anlaşmalı markalı konut projelerini talep etti. Talep edilen toplam kredi miktarı ise 5.9 milyar lirayı buldu. Ertelenen konut talebi canlanmış kredi faiz oranları düşmüşken tüketicinin en çok merak ettiği sorulardan biri de bankaların konut kredisi masrafları oldu. KrediPazari.com Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank’ın konut kredisine ek olarak hangi sigortaları ve ne kadar dosya masrafı uyguladığını araştırdı. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun (BDDK) kredi yasası ile bankaların konut kredisine uygulayabileceği masraflar belirlidir. Resmi olarak bankalar kredi kullandırırken tahsis ücreti dışında, istihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti, değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi herne ad altında olursa olsun başkaca bir ücret alamaz. Kredi tahsis ücreti, kullandırılan kredinin