Konut kredisi faizlerinde son durum

Hangi bankalarda konut kredisi faiz oranları yüzde 1,5'in altına düştü.

Merkez Bankası’nın temmuz sonunda politika faizlerini düşürmesi ile bankaların konut kredisi faiz oranları hızla inmeye başladı. Hangi bankalarda konut kredisi faiz oranları yüzde 1,5’in altına düştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yüzde 24 seviyesindeki para politikası faiz oranlarını yaklaşık 10 ay sonra son 4,5 yılın en büyük indirimini uygulayarak yüzde 19.75’e çekti. İndirim sonrası kredi maliyetleri azalan bankalar hızla konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye başladı.

İndirim sonrası ilk faiz indirim hamleleri özel bankalardan gelirken geçtiğimiz hafta kamu bankaları kampanyalı konut kredileri için faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekti. Özel bankalarda da halen devam eden indirimlerle konut kredisi indirimleri her geçen gün hızlanıyor.

KONUT KREDİSİNDE TALEP PATLAMASI

Konut kredisi faiz oranlarının son 13 ayın en düşük seviyesine ulaşması ile ertelenen konut talebi tekrar canlandı. Konut kredisi başvuruları rekor düzeye ulaştı. Bankalardan yapılan açıklamaya göre yapılan faiz indirimi sonrasında, ilk iki gün içerisinde üç kamu bankasına 13 binden fazla müşterinin toplamda 2,1 milyar liranın üzerinde konut kredisi için başvurusu yaptığı belirtildi. Belirtilen başvuru tutarı bugüne kadar iki gün içinde yapılan en yüksek konut kredisi başvurusu oldu.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM

Ortalama konut kredisi faiz oranları 7 Ağustos itibariyle yüzde 1.73’e kadar düştü. En düşük konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım’ın sunduğu kampanyalı yüzde 0.99 faiz oranı olurken en düşük tabela faiz oranı ise yüzde 1.39 seviyesine indi. Özel bankalarda ise en düşük konut kredisi faizi yüzde 1.41’e geriledi.

KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

En düşük konut kredisi faiz oranı üzerinden 250.000 TL’lik konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri 10 yıl vadede 3.570 TL oluyor. Kredinin vade sonunda masraflar hariç toplam geri ödeme miktarı 428.000 TL’ ye karşılık geliyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 7 Ağustos itibariyle konut kredisi faiz oranı yüzde 1.5’in altında olan bankalar şu şekilde;

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faizleri
Ziraat Bankası konut ürün paketi kapsamında %0.99 faiz oranı sunuyor. Kampanya haricinde ise banka %1.39 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

HalkBank Konut Kredisi Oranları
HalkBank kampanyalı hesaplı evim konut kredisi dahilinde %0.99, canım evim konut kredisi ürünü kapsamında ise %1.39 faiz oranı sunuyor.

VakıfBank Konut Kredisi Faiz Oranları
VakıfBank kampanyalı sarı panjur konut kredisi için %0.99 faiz oranı sunarken standart konut kredisi kapsamında %1.49 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.

Garanti BBVA Konut Kredisi Faizleri
Garanti BBVA 10 yıl vadede konut kredisi için %1.41 konut kredisi faiz oranı uyguluyor.

Akbank Konut Kredisi Oranları
Akbank 10 yıl vadeye dek %1.44 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

İNG Konut Kredisi Faiz Oranları
İNG dün uyguladığı faiz indiriminin ardından 10 yıl vadeye kadar %1.44 faiz oranı sunuyor.

Kuveyt Türk Konut Finansmanı
Kuveyt Türk Katılım Bankası ise 10 yıl vadeye dek %1.47 konut finansmanı kar payı oranı sunuyor.

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizleri
Yapı Kredi Bankası %1.49 faiz oranı ile 10 yıla kadar konut kredisi kullandırıyor.

TEB Konut Kredisi Oranları
TEB kampanyalı konut kredisi için %1.49 faiz oranı ile 10 yıla kadar kredi imkanı sunuyor.

ICBC Konut Kredisi Faiz Oranları
ICBC Bank kampanyalı yeni evim konut kredisi ürünü dahilinde %1.49 faiz oranı uyguluyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Kırmızı Peribacaları tescillendi

Erzurum'da 62 kilometre uzunluğunda üç vadiden oluşan Narman Peribacaları, doğal sit alanı ilan edildi.
UNESCO Türkiye Milli Komisyonunca 2012 yılında Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınan ve ‘kırmızı periler diyarı’ olarak adlandırılan Erzurum’daki Narman Peribacaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararıyla doğal sit alanı olarak tescil edildi. Çevre Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü sitesinde yayınlanan kararda, “Erzurum ili, Narman ilçesi, Narman Peribacaları nitelikli doğal koruma alanına ait düzeltilmiş yeni sınırlar, bakanlık makamının 20 Kasım 2019 tarihli ve 273461 sayılı ‘olur’u ile tescil edilmiştir” denildi. 3 Aralık’ta Resmi Gazete’de bakanlık kararıyla Narman Peribacaları’nın tescili kesinleşmiş oldu. Erzurum Valisi Okay Memiş, Narman Peribacaları’nın muhteşem bir coğrafya olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Narman Peribacaları’nın jeolojisi, topoğrafyası biraz daha farklı. Kırmızı periler diyarı olarak geçiyor. Muhteşem bir güzergah, yürüyüş ve doğal alanları var. En az 4-5 tur otobüsünün gelip orada yemeğini, ihtiyacını giderebileceği bir tesis düşünüyoruz. Atlı safari, ATV safari, bisiklet safari, doğal yürüyüş turları yapacağız. Hatta balon safari de Kapadokya’da olduğu gibi. Bunun için önce bir bina yapmamız gerekiyordu. Binanın ihalesini geçtiğimiz gün Narman Belediyesi de yaptı. Nisan ayında hemen işe başlıyoruz. 3-4 ay içerisinde binayı bitirip turizm sezonunu açacağız.Çok heyecanlıyız, çok gururluyuz, çok keyifliyiz.” NARMAN PERİBACALARI Kırmızı rengi ve ilginç yeryüzü şekilleriyle dikkat çeken Narman Peribacaları “Kırmızı periler diyarı” olarak da adlandırılıyor. Peribacaları, Narman ilçesinin güneyinde, Narman-Pasinler

Troya Müzesi finale kaldı

Dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden Troya Müzesi, Avrupa Müze Forumunun düzenlediği “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü 2020”de finale kaldı.
Dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden Troya Müzesi, Avrupa Müze Forumunun düzenlediği “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü 2020”de finale kaldı. Avrupa Yılın Müzesi Ödülü eşsiz atmosferi, sıra dışı sunumlarıyla ziyaretçilerini etkileyen, eğitim ve sosyal alanlarda sorumluluk üstlenen ve kalite standartlarını geliştiren müzelere veriliyor. Dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden Troya Müzesi, Avrupa Konseyinin desteğiyle faaliyet gösteren Avrupa Müze Forumunun düzenlediği “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü 2020”de finale kaldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, finale ulaşan Troya Müzesinin bu başarısını sosyal medya hesabından duyurarak, müzede emeği geçenleri kutladı. Dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden Troya Müzemiz “Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri 2020”de finale kaldı.Çok sayıda müze arasından aday gösterilen Troya'yı ülkemize kazandıran Sayın Cumhurbaşkanımız @RTErdogan başta olmak üzere, müzede emeği olan herkesi kutluyorum. pic.twitter.com/7kgStlIz6Q— Mehmet Nuri Ersoy (@MehmetNuriErsoy) December 6, 2019 YARIŞMANIN SONUÇLARI 2 MAYIS 2020’DE Avrupa Yılın Müzesi 2020 ödülünü kazanacak olan müze 29 Nisan-2 Mayıs 2020 tarihleri arasında Birleşik Krallık Cardiff Amgueddfa Cymru’daki Wales Ulusal Müzesi’nde düzenlenecek Avrupa Müze Forumu Yıllık Konferansı’nın son gününde törenle açıklanacak. Yarışmada finale kalan Troya Müzesinin heyecanlı bekleyişi de 2 Mayıs 2020’de açıklanacak sonuçlar için daha da arttı. Avrupa Müze Forumunun ana ödülü olarak kabul gören Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü daha önce Türkiye adına 1997

En uygun kredi hangi bankada?

Konut kredisi faiz oranları düşmeye devam ediyor. En düşük konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu? En uygun konut kredisi hangi bankalarda?
Konut kredisi faiz oranları düşmeye devam ediyor. En düşük konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu? En uygun konut kredisi hangi bankalarda? Güncel olarak tabela konut kredisi faiz oranları yüzde 1.35′ ya kadar geriledi. Söz konusu oran geçtiğimiz yılın bu zamanlarında yüzde 2.5 seviyelerinde seyrediyordu. En uygun tabela konut kredisi faiz oranı yüzde 0.98 seviyesinde yer alıyor. Konuta uygulanan en yüksek kredi faiz oranı ise halen yüzde 2.58 düzeyinde. Bankalardan 400.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vade için en düşük aylık taksit tutarları 5.600 TL oluyor. Söz konusu kredinin toplam geri ödemesi ise 672.000 TL’ ye karşılık geliyor. İşte en uygun konut kredisi faiz oranlarını sunan bankalar: Kuveyt Türk Bankası Kuveyt Türk Bankası konut finansmanı dahilinde %0.98 tabela kar payı oranları sunuyor. Banka kredili Hayat, BES ve 3 adet otomatik fatura talimatı ürünlerinin kullanılması durumunda ise kar payı oranlarını %0.95’e düşüyor. Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Yapı Kredi Bankası dün gerçekleştirdiği faiz indirimi sonrasında 10 yıla dek tüm vadelerde %0.99 faiz oranı kullandırmaya başladı. Ziraat Bankası Ziraat Bankası konut ürün paketi dahilinde 15 yıl vadeye kadar 500.000 TL’ye dek krediler için %0.99 faiz oranı sunuyor. Banka 500.000 TL üzerindeki tutarlarda ise %1.09 faiz oranı uyguluyor. HalkBank