Konut kredisi faizlerinde son durum

Hangi bankalarda konut kredisi faiz oranları yüzde 1,5'in altına düştü.
Konut kredisi faizlerinde son durum

Merkez Bankası’nın temmuz sonunda politika faizlerini düşürmesi ile bankaların konut kredisi faiz oranları hızla inmeye başladı. Hangi bankalarda konut kredisi faiz oranları yüzde 1,5’in altına düştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yüzde 24 seviyesindeki para politikası faiz oranlarını yaklaşık 10 ay sonra son 4,5 yılın en büyük indirimini uygulayarak yüzde 19.75’e çekti. İndirim sonrası kredi maliyetleri azalan bankalar hızla konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye başladı.

İndirim sonrası ilk faiz indirim hamleleri özel bankalardan gelirken geçtiğimiz hafta kamu bankaları kampanyalı konut kredileri için faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekti. Özel bankalarda da halen devam eden indirimlerle konut kredisi indirimleri her geçen gün hızlanıyor.

KONUT KREDİSİNDE TALEP PATLAMASI

Konut kredisi faiz oranlarının son 13 ayın en düşük seviyesine ulaşması ile ertelenen konut talebi tekrar canlandı. Konut kredisi başvuruları rekor düzeye ulaştı. Bankalardan yapılan açıklamaya göre yapılan faiz indirimi sonrasında, ilk iki gün içerisinde üç kamu bankasına 13 binden fazla müşterinin toplamda 2,1 milyar liranın üzerinde konut kredisi için başvurusu yaptığı belirtildi. Belirtilen başvuru tutarı bugüne kadar iki gün içinde yapılan en yüksek konut kredisi başvurusu oldu.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM

Ortalama konut kredisi faiz oranları 7 Ağustos itibariyle yüzde 1.73’e kadar düştü. En düşük konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım’ın sunduğu kampanyalı yüzde 0.99 faiz oranı olurken en düşük tabela faiz oranı ise yüzde 1.39 seviyesine indi. Özel bankalarda ise en düşük konut kredisi faizi yüzde 1.41’e geriledi.

KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

En düşük konut kredisi faiz oranı üzerinden 250.000 TL’lik konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri 10 yıl vadede 3.570 TL oluyor. Kredinin vade sonunda masraflar hariç toplam geri ödeme miktarı 428.000 TL’ ye karşılık geliyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 7 Ağustos itibariyle konut kredisi faiz oranı yüzde 1.5’in altında olan bankalar şu şekilde;

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faizleri
Ziraat Bankası konut ürün paketi kapsamında %0.99 faiz oranı sunuyor. Kampanya haricinde ise banka %1.39 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

HalkBank Konut Kredisi Oranları
HalkBank kampanyalı hesaplı evim konut kredisi dahilinde %0.99, canım evim konut kredisi ürünü kapsamında ise %1.39 faiz oranı sunuyor.

VakıfBank Konut Kredisi Faiz Oranları
VakıfBank kampanyalı sarı panjur konut kredisi için %0.99 faiz oranı sunarken standart konut kredisi kapsamında %1.49 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.

Garanti BBVA Konut Kredisi Faizleri
Garanti BBVA 10 yıl vadede konut kredisi için %1.41 konut kredisi faiz oranı uyguluyor.

Akbank Konut Kredisi Oranları
Akbank 10 yıl vadeye dek %1.44 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

İNG Konut Kredisi Faiz Oranları
İNG dün uyguladığı faiz indiriminin ardından 10 yıl vadeye kadar %1.44 faiz oranı sunuyor.

Kuveyt Türk Konut Finansmanı
Kuveyt Türk Katılım Bankası ise 10 yıl vadeye dek %1.47 konut finansmanı kar payı oranı sunuyor.

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizleri
Yapı Kredi Bankası %1.49 faiz oranı ile 10 yıla kadar konut kredisi kullandırıyor.

TEB Konut Kredisi Oranları
TEB kampanyalı konut kredisi için %1.49 faiz oranı ile 10 yıla kadar kredi imkanı sunuyor.

ICBC Konut Kredisi Faiz Oranları
ICBC Bank kampanyalı yeni evim konut kredisi ürünü dahilinde %1.49 faiz oranı uyguluyor.