Konut kredisi faizlerinde son durum

Mayıs ayının ikinci haftasında konut kredisi faiz oranları ne durumda? İşte hafta başı itibariyle tüm bankaların güncel konut kredisi faiz oranları…

Bankaların konut kredisi faiz oranları Mayıs ayında da yükseliş ivmesine devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 4 banka daha konut kredisi faiz oranlarında artış uyguladı. Bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması bir önceki haftaya oranla 2 puan artarak yüzde 2.05’e ulaştı.

Geride kalan hafta kurda yaşanan ani yükseliş konut kredisi faiz oranlarını da etkiledi. Dolar, Euro ve Altın geçtiğimiz hafta 2018 Eylül sonrasında yaklaşık 8 aydır en yüksek seviyesine ulaştı. Kurdaki yükseliş ve TL’deki değer kaybını engellemek için Merkez Bankası müdahalede bulunarak 1 hafta vadeli repo ihalelerine ara verdi. Söz konusu müdahalenin repo faizlerini bu hafta itibariyle yüzde 25.5’e yükseltmesi tahmin ediliyor.

Bankalarda kredi faiz oranlarında peş peşe yükselişe gidiyor. Uzmanların beklentisi Merkez Bankası hamlesinden sonra kademeli olarak artmaya başlayan repo faizlerinin bu hafta konut kredisi faiz oranlarına da etki etmesi yönünde.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre, güncel olarak masraflar hariç en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.45 seviyesinde. Özel bankalarda görülen en uygun kampanyalı konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.72 düzeyinde. En yüksek konut kredisi faizi ise yüzde 2.75’e ulaştı.

Bankalardan 100.000 TL tutarda konut kredisi için 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin en düşük aylık ödemeleri 1.760 TL oluyor. Kredi için toplamda yapılan geri ödeme miktarı 211.600 TL’ ye denk geliyor.

Mayıs ayının ikinci hafta başına konut kredisi faiz oranları şu şekilde başladı.

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Ziraat Bankası konut kredisi ürünleri kapsamında 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.45 faiz oranı sunuyor. Ziraat Bankası ayrıca konut kredisi ürünlerinden KKDF ve BSMV masrafı almıyor.

VakıfBank Konut Kredisi Faiz Oranları

VakıfBank tabela konut kredisi faiz oranları kapsamında yüzde 1.55 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor. VakıfBank’ın banka gayrimenkulü konut kredisi kampanyası dahilinde ise banka kendi mülkü konut satışlarında yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranı sunuyor. Ayrıca VakıfBank devlet destekli olarak yüzde 1.14’ten başlayan faiz oranları ile kentsel dönüşüm konut kredisi sunuyor.

HalkBank Konut Kredisi Faiz

HalkBank hesaplı evim konut kredisi ürünü dahilinde maaş müşterilerine özel 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.55 faiz oranı sunuyor. Maaş müşterisi olmayan tüketicilere ise yüzde 1.65 faiz oranlı konut kredisi kullandırıyor. Canım evim konut kredisi faiz oranları kapsamında ise yüzde 1.88 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kullandırım yapıyor. Banka dost evim konut kredisi için ise yüzde 1.85 faiz oranlı konut kredisi uyguluyor.

İş Bankası Konut Kredisi Oranları

İş Bankası tabela konut kredisi kapsamında yüzde 2.2 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor. Banka kampanyalı sigortalı sonbahar konut kredisi için ise yüzde 1.72 faiz oranı sunuyor.

ICBC Bank Konut Kredisi

ICBC Bank tabela konut kredisi faiz oranları kapsamında yüzde 2.4 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor. Banka buna ek olarak kampanyalı yeni evim konut kredisi ürünü için ise yüzde 1.74 konut kredisi faiz oranı ile kredi kullandırıyor.

Garanti Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları

Garanti Bankası konut kredisi faiz oranları kapsamında 500.000 TL’ ye kadar kullandırımlarda 12 ay vadeye kadar yüzde 2.04, 24 ay vadeye kadar yüzde 2.02, 36 ay vadeye kadar yüzde 1.99, 48 aya kadar yüzde 1.95, 60 aya kadar yüzde 1.92, 72 aya kadar yüzde 1.90, 84 ay vadeye kadar yüzde 1.88, 96 aya kadar yüzde 1.86 ve 120 ay vadeye kadar yüzde 1.84 olarak uygulanıyor. Garanti Bankası 10 yıl vade üzerinde 20 yıl vadeye kadar yüzde 2.04 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

Kuveyt Türk Bankası Konut Finansmanı

Kuveyt Türk Katılım Bankası 5 yıl vadeye kadar yüzde 1.79, 10 yıl vadeye kadar ise yüzde 1.84 kar payı oranı ile konut finansmanı kullandırıyor.

DenizBank Konut Kredisi

DenizBank tabela konut kredisi faiz oranları kapsamında yüzde 2.15 faiz oranı sunuyor. Banka kampanyalı konut kredisi dahilinde ise 100.000 TL’ ye kadar ve 300 ay vadeye dek yüzde 1.89 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

TEB Konut Kredisi Faiz Oranları

TEB tabela konut kredisi faiz oranları kapsamında yüzde 2.58 faiz oranı sunuyor. Banka kampanyalı konut kredisi ürünü dahilinde ise yüzde 1.94 faiz oranı ile kredi kullandırıyor.

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi

Yapı Kredi Bankası 1- 36 ay vade için yüzde 2.10, 37 – 60 ay arası ay vadelerde yüzde 2,05, 61 – 84 ay arası vadede yüzde 2, 85 – 120 ay arası vadelerde ise yüzde 1.95 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

İNG Bank Konut Kredisi Faiz

İNG Bank’ın konut kredisi faiz oranlarında güncellemeye giderek 12 aya kadar yüzde 2.17, 24 aya kadar yüzde 2.12, 48 aya kadar yüzde 2.08, 60 aya dek yüzde 2.07, 72 aya kadar yüzde 2.04, 108 aya kadar yüzde 1.99 ve 120 aya denk yüzde 1.97 faiz oranı uygulamaya başladı. Ayrıca banka konut kredisine ek sigortalarında kullanılması halinde kredi faizleri üzerinden yüzde 0.02 indirim uyguluyor.

QNB Finansbank Konut Kredisi

QNB Finansbank 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.99 konut kredisi faiz oranı uyguluyor. Banka 15 yıl vadeye kadar ise yüzde 2.17 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.

Türkiye Finans Bankası Konut Finansmanı

Türkiye Finans Katılım Bankası 60 ay vadeye kadar yüzde 1.78, 84 ay vadeye kadar yüzde 2.05, 120 ay vadeye kadar ise yüzde 2.06 konut finansmanı kar payı oranı sunuyor.

Akbank Konut Kredisi Faiz Oranları

Akbank bu hafta gerçekleştirdiği konut kredisi faiz artışı sonrası 48 aya kadar yüzde 2.16, 84 aya kadar yüzde 2.09 120 aya kadar yüzde 2.07 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

Şekerbank Konut Kredisi

Şekerbank 48 ay vadeye kadar yüzde 2.15, 120 ay vadeye kadar ise yüzde 2.29 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

HSBC Bank Konut Kredisi Faiz

HSBC 10 yıl vadeye kadar yüzde 2.35 konut kredisi faiz oranı ile kredi kullandırımı yapıyor.

Anadolubank Konut Kredisi

Anadolubank 5 yıl vadeye kadar yüzde 2.32, 10 yıl vadeye kadar ise yüzde 2.75 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Çin’e 5 milyon ton Türk mermeri

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li, Türkiye'den Çin'e geçen yıl 5 milyon ton mermer gittiğini açıkladı.
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li, Türkiye’den Çin’e geçen yıl 5 milyon ton mermer gittiğini açıkladı. Çin’de kullanılan ithal mermerlerin yüzde 60’ının Türk mermeri olduğunu ifade eden Büyükelçi Deng Li, iki ülke arasında istikrarlı ve uzun vadeli ticari bir ilişki olduğunu dile getirdi. Türk mermerinin Çin piyasasındaki geleceğinden umutlu olduğunu belirten Deng Li, “Çin’e geçen yıl 5 milyon ton mermer gitti. O yüzden bence bu yılki rakam bundan daha büyük olacaktır. Çin’in ekonomik büyüme oranı çok istikrarlı bir şekilde yükselirse, o zaman Türk mermerine olan ihtiyacımız da onunla orantılı bir şekilde artacak” dedi.

Aynı anda 3 milyon fidan dikilecek

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, kasım ayında aynı anda 3 milyon fidan dikilerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı.
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, kasım ayında aynı anda 3 milyon fidan dikilerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı. Yaz aylarında yoğun yangınlarla mücadele eden Türkiye sonbaharda dikilecek fidanlarla Guinness rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli kasım ayında İzmir, Muğla, Fethiye ile beraber çeşitli bölgelerde aynı anda 3 milyon fidan dikerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı. Pakdemirli, “11 Kasım’da saat 11.00’de tüm vatandaşlarımızı Guinness rekorlar kitabına girmek üzere açıklayacağımız illerde fidan dikimine davet ediyorum” dedi. 11 Kasım’daki rekor denemesi ile tek seferde 3 milyon fidanın aynı anda dikilmesi hedeflenirken, yaz boyunca yanan alanlarda yapılacak ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra orman alanlarının artırılması amacıyla yapılan faaliyetlere dikkat çekilecek.

Konut kredisinde masraflar ne oldu?

Kampanyalı faiz oranları yüzde 0.99 olan kamu bankaları konut kredisine ne kadar ek masraf uyguluyor?
Kamu bankalarının kampanyalı konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekmesi sonrasında konut kredisinde talep patlaması yaşanıyor. Kampanyalı faiz oranları yüzde 0.99 olan kamu bankaları konut kredisine ne kadar ek masraf uyguluyor? Ziraat Bankası öncülüğünde HalkBank ve VakıfBank kampanyalı ürünleri için konut kredisi faiz oranlarını 500.000 TL’ye kadar 0.99 olarak uyguluyor. Uygulamanın başladığı 5 Ağustos’tan itibaren uzun aylardır faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle ertelenen konut kredisi talebinde patlama yaşanıyor. İndirimlerin ardından bir haftada 35 bin kişi konut almak için bankalara kredi talebinde bulundu. 35 bin kişiden 14 bini ise çoğunlukla bankalarla anlaşmalı markalı konut projelerini talep etti. Talep edilen toplam kredi miktarı ise 5.9 milyar lirayı buldu. Ertelenen konut talebi canlanmış kredi faiz oranları düşmüşken tüketicinin en çok merak ettiği sorulardan biri de bankaların konut kredisi masrafları oldu. KrediPazari.com Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank’ın konut kredisine ek olarak hangi sigortaları ve ne kadar dosya masrafı uyguladığını araştırdı. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun (BDDK) kredi yasası ile bankaların konut kredisine uygulayabileceği masraflar belirlidir. Resmi olarak bankalar kredi kullandırırken tahsis ücreti dışında, istihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti, değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi herne ad altında olursa olsun başkaca bir ücret alamaz. Kredi tahsis ücreti, kullandırılan kredinin