Kredi faizlerini düşüren bankalar

Bankaların kredi faiz indirimleri kasım ayında da devam etti. Bu hafta 7 banka konut kredisi faiz oranlarında indirim uyguladı. Hangi bankaların konut kredisi faizleri düştü?

Bankaların kredi faiz indirimleri kasım ayında da devam etti. Bu hafta 7 banka konut kredisi faiz oranlarında indirim uyguladı. Hangi bankaların konut kredisi faizleri düştü?

Merkez Bankası’nın repo faiz indirimi sonrasında hızlanan konut kredisi faiz indirimleri hız kesmeden devam ediyor. Kasım ayı içerisinde bankaların ortalama tabela konut kredisi faiz oranları 11 baz puan düşerek yüzde 1.37’ye geriledi. Ay içinde 13 banka konut kredisi faiz oranlarında indirim yaparken bankaların 12’sini özel bankalar oluşturdu.

Kasım ayının son haftasında Garanti Bankası, DenizBank, Akbank, QNB Finansbank, HSBC ve kampanyalı kredi ürünleri için İş Bankası ile ICBC konut kredisi faiz indirimi uyguladı.

İndirimlerin ardından en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı yüzde 0.95’e geriledi. En uygun tabela konut kredisi faiz oranı ise güncel olarak yüzde 1.01’e düştü. En düşük faizli kredinin yıllık maliyet oranı masraflar dahil yıllık yüzde 12′ ye denk geliyor.

Bankalardan 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri 10 yıl vade için aylık 2.800 TL oluyor. Kredinin masraflar dahil toplam geri ödemesi ise vade sonunda yaklaşık 336.000 TL’ ye karşılık geliyor.

KrediPazari.com araştırmalarına göre hafta içinde indirim uygulayan bankaların güncel faiz oranları şu şekilde;

Garanti BBVA
Garanti BBVA faiz indirimi sonrasında 10 yıla kadar tüm vadelerde 100.000 TL’ ye kadar olan krediler için %1.10, 200.000 TL’ ye kadar kredilere %1.08, 200.000 TL ile 500.000 TL arası kredilere de %1.07 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

DenizBank
DenizBank hafta ortasında tabela konut kredisi faizlerini %1.39’a indirdikten sonra dün itibariyle kampanyalı konut kredisi faizlerini ise 10 yıl vadeye kadar %1.21’e düşürdü.

Akbank
Akbank konut kredisi faiz oranlarını indirim sonrasında 10 yıl vadeye kadar %1.05’e çekti.

QNB Finansbank
QNB Finansbank 10 yıla dek tüm vadelerde aylık %1.19 faiz oranı sunuyor. Banka 10 ile 15 yıl arasında vadeler için ise %1.41 faizle konut kredisi kullandırıyor.

HSBC
HSBC Bank ise konut kredisi faizlerini 10 yıla kadar tüm vadeler için %1.49’a indirdi.

ICBC
Kampanyalı yeni evim konut kredisi faiz oranlarını %1.12’ye düşüren ICBC Bank tabela faizlerinde değişiklik uygulamayarak %2’de sabit tuttu.

İş Bankası
İş Bankası tabela faiz oranlarını %1.75 olarak sabit tutarken kampanyalı konut kredisi faizlerini %1.06′ ya indirdi.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Bisiklet yolları projesi başladı

Kent merkezlerinde, ulaşıma entegre olacak, bisiklet turizmine ve uluslararası spor organizasyonlarına hizmet verecek bisiklet yolları yapılacak.
Kent merkezlerinde, ulaşıma entegre olacak, bisiklet turizmine ve uluslararası spor organizasyonlarına hizmet verecek bisiklet yolları yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Bisiklet Yolları Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre bisiklet yolları, ulaşım ihtiyacını güvenli bir şekilde karşılamak amacıyla yerleşim yerlerini, ulaşım noktalarını, spor tesislerini ve yoğun olarak kullanılan kamu ve özel hizmet alanlarını birbirleriyle irtibatlandıran diğer ulaşım türleriyle entegre edilen bütünsel bir ağ şeklinde planlanacak. Plansız alanlar için yeni yapılacak imar planlarında ayrılmış bisiklet yollarına ve bisiklet park istasyonlarına yer verilmesi zorunlu olacak. İmar planı bulunmayan yerlerde, bu yönetmelikte belirtilen kırsal bisiklet bantları ve bisiklet patikaları yapılabilecek. İmar planı bulunan yerlerde paylaşımlı bisiklet yolları, bisiklet şeritleri ve bisiklet parkurları hariç olmak üzere uygulama imar planı değişikliği yapılmadan bisiklet yolu tesis edilemeyecek. Ayrılmış bisiklet yolları, bisiklet otobanları, bisiklet köprü ve tünelleri için imar planında yer ayrılması zorunlu olacak. İmar planı revizyonlarında, yönetmelik hükümlerine uygun olarak plan bütününde ayrılmış bisiklet yolları ve bisiklet park istasyonlarına yer verilecek. BİSİKLET YOLLARI TAŞIT YOLUNUN SAĞINDA, ÇİFT YÖNLÜ PLANLANACAK Şehir içlerinde ulaşıma entegre olacak, şehirler arasında da özellikle bisiklet turizmine ve uluslararası spor organizasyonlarına hizmet verecek bisiklet yolları yapılmasına ilişkin esasların belirlendiği yönetmeliğe göre bisiklet yolları, taşıt yolunun sağ tarafında, taşıt yolu ile aynı yönde

Politika faizi yüzde 12’ye indi

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 200 baz puan düşürerek yüzde 14'ten yüzde 12'ye çekti.
Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 200 baz puan düşürerek yüzde 14’ten yüzde 12’ye çekti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulunun (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) yüzde 14’ten yüzde 12’ye indirilmesine karar verdiği bildirildi. Duyuruda, son döneme ilişkin verilerin iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğini gösterdiği belirtildi. İktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşmenin devam etmekle birlikte yatırımların zayıf seyrini sürdürdüğü ifade edilen duyuruda, şu değerlendirmelere yer verildi: “Rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlatmaktadır. Net ihracatın büyümeye katkısı gerilerken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son dönemde belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin alınan tedbirlerin de katkısıyla önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi beklenmektedir. Küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve küresel enflasyonun düşük düzeyi gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarını genişleyici yönde sürdüreceklerine dair beklentileri güçlendirmektedir. Mevcut küresel finansal koşullar gelişen ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemekle birlikte, korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin gerek sermaye akımları gerekse dış ticaret kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.”

2020’nin rengi “Klasik Mavi”

Pantone, merakla beklenen 2020 yılının rengini belirledi. Buna göre 2020’nin favori rengi "Klasik Mavi" olacak.
Dünyanın renk otoritesi olarak kabul edilen Pantone, 2020 yılının rengini “Klasik Mavi” olarak açıkladı. İnsan ruhuna iyi gelen klasik mavi, özgürlüğü ve derinliği yansıtıyor. Pantone, 2020 yılının rengini güven yakınlık ve bağ kurmaya karşı özlemi temsil eden bir ton olan “Klasik Mavi” olarak belirledi. Konsantre olmayı kolaylaştıran ve zihne berraklık kazandıran bu renk, kendini yeniden keşfeden insanların rengi olarak kabul ediliyor. Pantone Renk Enstitüsü Genel Müdürü Leatrice Eiseman, “Etrafımızdaki dünyaya baktığımızda, çok fazla huzursuzlukla yaşadığımızı, bazı günlerde güvende hissetmediğimizi biliyoruz. Mavi her zaman sakinliği ve güvenilirliği temsil eder. Güvenebileceğiniz bir renk” ifadelerini kullandı. GÖKYÜZÜNÜ ANDIRIYOR Zamansız ve kalıcı olarak nitelendirilen klasik mavi, basit, ancak bir o kadar da seçkin bir renk. Alacakaranlıktaki gökyüzünü andıran mavinin bu tonu 2020’de birçok alanda karşımıza çıkacak. Kullanılacak alanlarda dinginliği, özgürlüğü, ifade eden klasik mavi odaklanma konusunda da mekana avantaj sağlıyor. Gökyüzünü ve denizi çağrıştıran klasik mavi, insan ruhunun derinliklerine dokunan bir renk olarak algılanıyor.