Kredi faizlerini düşüren bankalar

Bankaların kredi faiz indirimleri kasım ayında da devam etti. Bu hafta 7 banka konut kredisi faiz oranlarında indirim uyguladı. Hangi bankaların konut kredisi faizleri düştü?

Bankaların kredi faiz indirimleri kasım ayında da devam etti. Bu hafta 7 banka konut kredisi faiz oranlarında indirim uyguladı. Hangi bankaların konut kredisi faizleri düştü?

Merkez Bankası’nın repo faiz indirimi sonrasında hızlanan konut kredisi faiz indirimleri hız kesmeden devam ediyor. Kasım ayı içerisinde bankaların ortalama tabela konut kredisi faiz oranları 11 baz puan düşerek yüzde 1.37’ye geriledi. Ay içinde 13 banka konut kredisi faiz oranlarında indirim yaparken bankaların 12’sini özel bankalar oluşturdu.

Kasım ayının son haftasında Garanti Bankası, DenizBank, Akbank, QNB Finansbank, HSBC ve kampanyalı kredi ürünleri için İş Bankası ile ICBC konut kredisi faiz indirimi uyguladı.

İndirimlerin ardından en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı yüzde 0.95’e geriledi. En uygun tabela konut kredisi faiz oranı ise güncel olarak yüzde 1.01’e düştü. En düşük faizli kredinin yıllık maliyet oranı masraflar dahil yıllık yüzde 12′ ye denk geliyor.

Bankalardan 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri 10 yıl vade için aylık 2.800 TL oluyor. Kredinin masraflar dahil toplam geri ödemesi ise vade sonunda yaklaşık 336.000 TL’ ye karşılık geliyor.

KrediPazari.com araştırmalarına göre hafta içinde indirim uygulayan bankaların güncel faiz oranları şu şekilde;

Garanti BBVA
Garanti BBVA faiz indirimi sonrasında 10 yıla kadar tüm vadelerde 100.000 TL’ ye kadar olan krediler için %1.10, 200.000 TL’ ye kadar kredilere %1.08, 200.000 TL ile 500.000 TL arası kredilere de %1.07 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

DenizBank
DenizBank hafta ortasında tabela konut kredisi faizlerini %1.39’a indirdikten sonra dün itibariyle kampanyalı konut kredisi faizlerini ise 10 yıl vadeye kadar %1.21’e düşürdü.

Akbank
Akbank konut kredisi faiz oranlarını indirim sonrasında 10 yıl vadeye kadar %1.05’e çekti.

QNB Finansbank
QNB Finansbank 10 yıla dek tüm vadelerde aylık %1.19 faiz oranı sunuyor. Banka 10 ile 15 yıl arasında vadeler için ise %1.41 faizle konut kredisi kullandırıyor.

HSBC
HSBC Bank ise konut kredisi faizlerini 10 yıla kadar tüm vadeler için %1.49’a indirdi.

ICBC
Kampanyalı yeni evim konut kredisi faiz oranlarını %1.12’ye düşüren ICBC Bank tabela faizlerinde değişiklik uygulamayarak %2’de sabit tuttu.

İş Bankası
İş Bankası tabela faiz oranlarını %1.75 olarak sabit tutarken kampanyalı konut kredisi faizlerini %1.06′ ya indirdi.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Yaban hayvanları için özel köprü

Otoyollarda inşa edilmeye başlayan ekolojik köprüler, yaban hayvanlarından kaynaklanan trafik kazalarının önüne geçerek, yaban hayatını koruyor.
Otoyollarda inşa edilmeye başlayan ekolojik köprüler, yaban hayvanlarından kaynaklanan trafik kazalarının önüne geçerek, yaban hayatını koruyor. Yollarda ekolojik alt ve üst geçitler yapılarak yaban hayvanlarının yolun bir tarafından diğerine rahatlıkla hareket etmeleri sağlanıyor. Aynı zamanda biyolojik çeşitliliğe katkıda bulunuluyor. Bunlardan biri de Tarsus-Pozantı Otoyolu’nun 30. kilometresinde yer alan Orman Ekosistem Köprüsü. Çamalan Orman İşletme Şefliği sorumluluk sahasında bulunan, Gülek Boğazı ile Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan otoyolda tesis edilen köprü, Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ve Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle yenilenerek Orman Ekosistem Köprüsü adıyla düzenlendi ve devreye alındı. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında da yaban hayvanlarının otoyoldan etkilenmeden hayatlarına devam etmeleri amacıyla Uskumruköy’de ekolojik köprü yapıldı. İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun yapımı başlamadan önce ekolojik alt ve üst geçitler projelendirildi. Viyadükler gözden geçirilerek yaban hayatına ait koridorların korunması amaçlandı. Yolun 275 ve 336. kilometrelerine 50’şer metre uzunluğunda iki ekolojik üst geçit inşa edildi. Yer yer orman alanları içinden geçen İzmir-Çeşme Otoyolu’nda ise doğal yaşamın devamlılığı ve trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla yaban hayatı kaynaklı trafik kazalarının gerçekleştiği noktalardan Zeytinler ile Alaçatı kavşakları arasındaki ekolojik köprünün inşası tamamlandı. Güzelbahçe ile Urla, Karaburun ile Zeytinler kavşakları arasında ekolojik köprü yapım çalışmaları ise devam ediyor. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu’nun Malkara-Çanakkale kesimi için ekolojik üst geçit projesi hazırlandı. Proje

Haziranda 2,7 milyon yolcu uçtu

Türkiye genelindeki havalimanlarında haziranda hizmet verilen toplam yolcu sayısı 2 milyon 750 bin 992 oldu.
Türkiye genelindeki havalimanlarında haziranda hizmet verilen toplam yolcu sayısı 2 milyon 750 bin 992 oldu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, normalleşme sürecine girilen haziran ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı. Buna göre, havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak sayısı, iç hatlarda 38 bin 550, dış hatlarda 8 bin 210 olmak üzere hizmet verilen toplam uçak trafiği üst geçişler ile birlikte 55 bin 814 olarak gerçekleşti. Haziranda Türkiye genelinde hizmet veren havalimanlarında iç hat yolcu trafiği 2 milyon 403 bin 971, dış hat yolcu trafiği ise 346 bin 448 oldu. Böylece söz konusu ayda direkt transit yolcularla toplam yolcu trafiği 2 milyon 750 bin 992 olarak kayıtlara geçti. Havalimanları yük (kargo, posta ve bagaj) trafiği, haziranda iç hatlarda 25 bin 925 ton, dış hatlarda 89 bin 248 ton olmak üzere toplam 115 bin 173 tona ulaştı. Ocak-haziran döneminde havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak trafiği, iç hatlarda 225 bin 776, dış hatlarda 125 bin 105 oldu. Böylece üst geçişlerle birlikte toplam 464 bin 297 uçağa hizmet verildi. Türkiye geneli havalimanları iç hat yolcu trafiğinin 21 milyon 899 bin 134, dış hat yolcu trafiğinin 14 milyon 552 bin 909 olduğu söz konusu dönemde direkt transit yolcular ile birlikte toplam yolcu

Elektrikte günlük tüketim rekoru

Türkiye'de elektrik tüketiminde dün 908 bin 395 megavatsaatle günlük bazda bu yılın rekor seviyesine ulaşıldı.
Türkiye’de elektrik tüketiminde dün 908 bin 395 megavatsaatle günlük bazda bu yılın rekor seviyesine ulaşıldı. Yurt genelinde hava sıcaklıklarının yükselmesine paralel olarak artan klima kullanımı ve tarımsal sulamalar, elektrik tüketiminde rekor rakamların görülmesine yol açtı. Türkiye Elektrik İletim AŞ verilerine göre, Türkiye’de dün 908 bin 395 megavatsaatle günlük bazda yılın en yüksek elektrik tüketimi seviyesi kaydedildi. Aynı gün, ülkede 905 bin 726 megavatsaatle yılın en yüksek elektrik üretimine ulaşıldı. Söz konusu üretimin yüzde 24’ü doğal gaz, yüzde 22’si barajlı hidroelektrik ve yüzde 21’i ithal kömür santrallerinden, kalan bölümü diğer kaynaklardan karşılandı.