Konut kredisinde yapılandırma nasıl yapılır?

Kamu bankaları yüzde 0.99 faiz oranı ile konut kredisi yapılandırmaya başladı. Konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır? Yapılandırma yaparken nelere dikkat edilmeli?
Konut kredisinde yapılandırma nasıl yapılır?

Kamu bankaları yüzde 0.99 faiz oranı ile konut kredisi yapılandırmaya başladı. Konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır? Yapılandırma yaparken nelere dikkat edilmeli?

Bankaların tabela konut kredisi faiz oranları ortalaması ekim ayının ilk haftasında yüzde 1.53’e kadar düştü. En düşük konut kredisi faiz oranı kamu banklarında yüzde 0.99, özel bankalarda ise yüzde 1.11’e kadar indi.

Konut kredisi faiz oranları düşmeye başlasa da vatandaşların kredi mağduriyeti devam ediyordu. Yaklaşık bir senelik bekleyişin ardından hafta başı itibariyle Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’tan konut kredisi yapılandırma müjdesi geldi.

Kamu bankaları 2019 Ağustos öncesinde çekilen 500.000 TL’ye kadar konut kredileri için yüzde 0.99 faiz oranı ile konut kredisi yapılandırma uygulamaya başladı. Uygulamanın başlaması ile bankalarda yoğun talep gerçekleşti ve pek çok vatandaşın uzun bekleyişi sevince dönüştü. Peki konut kredisi yapılandırırken nelere dikkat etmek gerekir?

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA MASRAFLARINA DİKKAT

Konut kredisi yapılandırma her durumda karlı olmayabilir. Tüketicinin yapılandırma yapmadan önce erken ödeme cezası ve dosya masrafları karşısında yeniden yapılandırmanın daha karlı olup olmadığı hesaplaması gerekiyor.

Düşen faiz oranının yanında, ödenen toplam faize, kalan vadeye, bankanın talep ettiği masraflara da dikkat etmek gerekiyor. Kar/zarar karşılaştırması yaparken kalan vadeye göre ödenecek erken ödeme cezasını (yeniden yapılandırma esnasında banka eski konut kredisi borcunu kapattığı için 36 ay vadeli ve üzeri konut kredileri için yüzde 2, 36 ay vade altındaki konut kredileri için ise yüzde 1 erken ödeme cezası ve dosya masrafları uyguluyor), ekspertiz ücretini, dosya masraflarını ve sigorta masraflarını da hesaba katmak gerekiyor.

Bu hesaplamaların hepsini ve kalan kredi tutarının 15 yıl vadeye kadar yeniden yapılandırıldığında aylık ödemelerle ne kadar kar edilebileceği detaylı olarak KrediPazari.com’un kredi refinansman sayfasından hesaplanabiliyor.

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMADA HESAPLAMASI?

2018’in son dönemleri ve 2019’un ilk haftalarında piyasadaki en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.98 seviyesindeydi. Söz konusu oran üzerinden o dönem 200.000 TL konut kredisi kullanan tüketici 10 yıl vadede aylık 4.376 TL ödemeler gerçekleştiriyordu.

Aynı tüketici yüzde 0.99 faiz oranı ile konut kredisi yapılandırma yaptığı takdirde aylık ödemeleri 2.856 TL’ ye düşecek.