Konut kredisinde yeni fırsatlar

Bankaların kredi faiz oranları hızla düşmeye devam ederken, konut kredisi faizleri ve kampanyaları da artmaya devam ediyor.

Bankaların kredi faiz oranları hızla düşmeye devam ederken, konut kredisi faizleri ve kampanyaları da artmaya devam ediyor. Konutta fırsat dönemi başladı.

Bankaların kredi faiz oranları Merkez Bankası’nın politika faiz indiriminin ardından peş peşe düşmeye başladı. İhtiyaç kredisinde kampanyalı faiz oranları yüzde 1.18’e kadar düşerken ortalamada ise 3 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Taşıt kredisinde ise ise faiz oranları Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Yapı Kredi Bankası kampanyalarında yüzde 0.49’a kadar düştü.

Konut kredisinde ise piyasanın hareketlenmesi ile bankalar ve firmalar kampanya yarışına girdi. Konut kredisinde faiz oranları ortalaması son 15 ayın en düşük seviyesine gerilerken kredili satışlar ise son verilerde yüzde 168 artış gösterdi.

KONUT KREDISI FAİZLERI YÜZDE 1’İN ALTINA İNDİ

Kamu bankalarının ağustos ayında başlattığı kampanya ile faiz oranları yüzde 1’in altına indi. Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank kampanyalı ürünleri için 500.000 TL’ye ve 15 yıl vadeye dek yüzde 0.99 faiz oranı kullandırmaya devam ediyor.

ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ FIRSATI

Enflasyon endeksli konut kredisi ürünleri de TÜFE’nin eylül ayında tek haneye inmesi ile yeniden cazip konuma geldi. Kampanyanın başladığı Haziran ayında yüzde 1.75, temmuz ayında yüzde 1.5, ağustos ayında yüzde 1.57 ve eylül ayında yüzde 1.44 olan enflasyon endeksli konut kredisi faizleri Ekim ayında yüzde 0.96’ya indi.

FİRMA ANLAŞMALI KONUT KREDİLERİ

Piyasanın hareketlenmesi ve faizlerin düşmesi ile firmaların da faizleri katkısı arttı. Firma katkı paylı konut kredisi ürünlerinde faiz oranları yüzde 0.79 düştü. Aylık yüzde 10 maliyet ile en düşük maliyete sahip olan konut kredisi ürünü dahilinde yurt genelinde binlerce konut bulmak mümkün. Ayrıca bazı firmalar katkı paylarını arttırarak kredi faizlerini yüzde 0.69’a kadar düşürüyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 8 Ekim itibariyle bankaların güncel faiz oranları üzerinden 175.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 2.500 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise yaklaşık 300.000 TL’ ye karşılık geliyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

En uygun kredi hangi bankalarda?

Bankaların konut kredisi faiz oranları yaklaşık üç aydır düşmeye devam ediyor. Peki en uygun konut kredisi fırsatlarını hangi bankalar kullandırıyor?
Bankaların konut kredisi faiz oranları yaklaşık üç aydır düşmeye devam ediyor. Peki en uygun konut kredisi fırsatlarını hangi bankalar kullandırıyor? Bankaların konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş üçüncü ayına girerken faiz indirimlerindeki hız kısmen yavaşladı. Ekim ayı içinde ihtiyaç kredisinde de taşıt kredisinde de en düşük faiz oranı seviyesi güncellenirken konut kredisindeki indirimlerin sayısı azaldı. Son bir haftada konut kredisi faiz oranlarını düşüren sadece iki banka oldu. 15 Ekim itibariyle en uygun kampanyalı konut kredisi faiz oranı kamu bankalarında yüzde 0.99 seviyesinde. Özel bankalardaki en düşük faiz oranı da yüzde 1.11 olarak karşımıza çıkıyor. En düşük konut kredisi faiz oranı üzerinden 300.000 TL tutarlı konut kredisi hesaplama yapılığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri yaklaşık 4.300 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise 514.000 TL’ ye karşılık geliyor. KrediPazari.com’un araştırmalarına göre güncel olarak en uygun konut kredisi kullandıran 10 banka şu şekilde; Ziraat Bankası Konut Kredisi Faizleri Ziraat Bankası konut ürün paketi dahilinde 15 yıl vadeye kadar 500.000 TL dek krediler için %0.99 faiz oranı sunuyor. HalkBank Konut Kredisi Faiz Oranı HalkBank kampanyalı hesaplı evim konut kredisi dahilinde 500.000 TL ve 15 yıla kadar vade için %0.99, canım evim konut kredisi ürünü kapsamında ise 15 yıl vadeye için %1.21 faiz oranı

Galata Kulesi pembeye büründü

Galata Kulesi, meme kanserine dikkat çekmek amacıyla 14-20 Ekim tarihleri arasında pembe renk ile aydınlatılacak.
Galata Kulesi, meme kanserine dikkat çekmek amacıyla 14-20 Ekim tarihleri arasında pembe renk ile aydınlatılacak. 15 Ekim Dünya Meme Sağlığı Günü’nde kadınları etkileyen bu önemli hastalığa görsel bir etkinlikle dikkat çekiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Meme Sağlığı Derneği’nin işbirliği ile Galata ve Beyazıt kuleleri, meme kanserine yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla 14-20 Ekim tarihleri arasında pembeye bürünüyor. “Meme Kanserine Karşı Farkındalık Geliştirme Ayı” olan ekim ayı boyunca, tüm dünyada çeşitli etkinliklerle hastalığa dikkat çekiliyor. “Pembe Kurdele” 1993 yılından beri meme kanserinin sembolü olarak kullanılıyor. Meme kanseri ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olup, dünya genelinde yılda 2 milyon, Türkiye’de ise en az 25 bin kadını etkiliyor. Türkiye’de bu türün son 25 yılda 3 kat arttığı tespit edildi.

Konut kredi faizlerinde son durum

Ekim ayının ortasında konut kredisi faiz oranlarındaki son durum nedir?
Bankaların kredi faiz oranlarındaki düşüş ivmesi kurdaki hareketlilik ve politik riskler karşısında yavaşladı. Ekim ayının ortasında konut kredisi faiz oranlarındaki son durum nedir? Ağustos ayından itibaren Merkez Bankası’nın politika faiz indirimleri sonrasında hızlanan konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş ekim ayının başından itibaren kısmen yavaşladı. Geçtiğimiz hafta sadece iki banka konut kredisi faiz oranlarında indirim uygularken hafta başında henüz indirim haberi gelmedi. Faizlerdeki düşüşün yavaşlamasında Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine başlattığı Barış Pınarı Hareketi sonucu oluşan politik riskler, ABD’den gelen yaptırım söylemleri ve dolar kurundaki dalgalanmalar etkili oldu. Dolar kuru geçtiğimiz hafta başından itibaren 5.88-5.89 bandında seyrederken hafta başında 5.90’a ulaştı. Euro ise 6.51 düzeyinde, Borsa İstanbul ise geçtiğimiz hafta hafif dengelenme gösterdikten sonra bu hafta başında tekrar 100.000’in altına geriledi. Bankaların tabela konut kredisi faiz ortalaması ekim ortasında yüzde 1.47 seviyesinde. En uygun konut kredisi faizi kamu bankalarındaki kampanyalı yüzde 0.99 oranı olmaya devam ediyor. Özel bankalarda ise söz konusu seviye yüzde 1.11 olarak karşımıza çıkıyor. 14 Ekim hafta başında en uygun konut kredisi faiz oranı üzerinden 175.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin aylık taksit tutarları 2.500 TL oluyor. Kredinin masraflar hariç şekilde toplam geri ödeme miktarı ise yaklaşık 300.000 TL oluyor. KrediPazari.com’un araştırmalarına göre ekim ayının