Konut satışında “enerji kimlik belgesi” şartı yılbaşında başlıyor

1 Ocak 2020'den itibaren binaların enerji kimlik belgesi olmadan alım ve satımı yapılamayacak.
Konut satışında “enerji kimlik belgesi” şartı yılbaşında başlıyor

1 Ocak 2020’den itibaren binaların enerji kimlik belgesi olmadan alım ve satımı yapılamayacak.

50 metrekare üzeri inşaat alanına sahip binalara enerji kimlik belgesi alma mecburiyeti getirildi. Kanunla birlikte alım satımlarda DASK belgesinin yanı sıra enerji kimliği belgesi de aranacak. Bu belge olmadan tapu satışları gerçekleştirilemeyecek. Binanın veya bağımsız bölümün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi enerji kimlik belgesinin bir suretini alıcıya veya kiracıya verecek. Bir bina olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını tam olarak sağlıyorsa, C enerji sınıfını alacak. A harfi verimli binayı, G harfi ise verimsiz binayı temsil ediyor.

Daire sahipleri ve yöneticiler enerji kimlik belgesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık şirketlerine binanın mimari projesi ile ısı yalıtım, mekanik tesisat ve elektrik projeleriyle başvurarak alabilecek. Belgenin geçerlilik süresi 10 yıl olacak.

Doğalgaz, su ve elektrik aboneliği için DASK belgesi gerektiği gibi, 1 Ocak 2020’den itibaren enerji kimlik belgesi olmadan açma işlemi yapılmayacak.

Toplam kullanım alanı 50 metrekarenin altında bulunan binalar, iki yıldan sonra yapılan binalar, sanayi alanları, atölye, sera, depo gibi binalarda enerji kimlik belgesi alınmasına gerek olmayacak.