Konut satışında ilgi orta segmente

Bu yaz gayrimenkul sektörü hareketli günler geçirdi. Bu canlılık içerisinde Türkiye’de en çok 400 bin – 800 bin TL aralığında gayrimenkul alımı gerçekleşti.
Konut satışında ilgi orta segmente

Bu yaz gayrimenkul sektörü hareketli günler geçirdi. Bu canlılık içerisinde Türkiye’de en çok 400 bin – 800 bin TL aralığında gayrimenkul alımı gerçekleşti. Satışlarda en çok ilgiyi ise Başakşehir, Beylikdüzü ve Büyükçekmece bölgeleri görüyor.

2020 yılının ilk 6 ayı boyunca en çok konutun satıldığı il İstanbul olurken, İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin ve Konya takip etti. 95 bin 271 konut satışının yapıldığı İstanbul’da satışın en yoğun olduğu ilçeler Esenyurt, Pendik, Sancaktepe, Başakşehir ve Beylikdüzü olarak belirlendi.

Haziran ve temmuz aylarında İstanbul’da 68 bin 231 konut el değiştirirken, bu satışların büyük çoğunluğunu 2+1, 3+1 daire tipi ve 400 ile 800 bin TL arasındaki gayrimenkuller oluşturdu. Bu fiyat aralığında geniş seçenekler sunan Esenyurt, Pendik, Sancaktepe, Başakşehir, Beylikdüzü ve Büyükçekmece bölgeleri yoğun ilgi görüyor.

Özellikle yazın başında gayrimenkul piyasasına can suyu gibi gelen faiz oranlarının düşüşünün de yerli alıcıyı tetiklediğini belirten ProjEkspert Gayrimenkul kurucusu Emel Akbaş İdikut, “İçinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde Türk gayrimenkul alıcıları ağırlıkla 400 ile 800 bin TL arasındaki gayrimenkulleri tercih etti. 1 milyon ve üzeri fiyatlı gayrimenkuller ne yazık ki bu yıl elde kaldı. Bu dönemde gerçekleşen satışların yüzde 50’den fazlası ipotekli satışlar oldu. Alıcılar gayrimenkul satış bedelinin yüzde 40 ila yüzde 60’ı arasında kredi kullanımını tercih etti. Örnek olarak 800 bin TL’lik bir gayrimenkulde, alıcı 400 bin TL nakit verip 400 bin TL kredi kullanmak istediğinde bu tutarda bir kredinin 120 ayda aylık ödemesi güncel faiz oranı ile 5.711 TL civarında oluyor. Bu kredinin ödenebilmesi içinde aylık hane gelirinin minimum 10 bin TL ve üzeri olması gerekiyor. Dolayısıyla 1 milyon TL ve üzerindeki gayrimenkullerde hem peşinat hem de aylık taksit ödeme güçlüğü sıkıntısı yaşanıyor” dedi.

Lüks segment gayrimenkullerin yoğun alıcı grubu olan yabancıların pandemi nedeniyle Türkiye’ye gelememelerinin satışları yavaşlattığını açıklayan İdikut, “Şu anda sektörde orta segmentte satılık portföy bulmakta zorlanırken lüks gayrimenkullere de alıcı bulmakta zorlanıyoruz” şeklinde görüşlerini dile getirdi.