Konya’daki göller bölgesi koruma altına alınacak

Bakan Kurum, "Sultaniye Sazlığı'nı ve Meke, Acı, May, Çıralı, Sekiz Yaylası civarını kapsayan göller bölgesinin, kesin korunacak hassas alan olması için tescil çalışmamız devam ediyor" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Sultaniye Sazlığı’nı ve Meke, Acı, May, Çıralı, Sekiz Yaylası civarını kapsayan göller bölgesinin, kesin korunacak hassas alan olması için tescil çalışmamız devam ediyor” dedi.

Bakan Kurum, Kurban Bayramı dolayısıyla geldiği memleketi Konya’da, Cihanbeyli ve Karapınar ilçelerinde bazı ziyaretlerde bulundu.

İlk olarak Cihanbeyli Belediyesine giden Kurum, Belediye Başkanı Mehmet Kale ve yetkililerden ilçe için hayata geçirilecek projelerle ilgili bilgi aldı.

Bakan Kurum, ilçedeki temaslarının ardından Cihanbeyli-Konya kara yolundaki uygulama noktasında durarak, bayram ziyareti için memleketlerine giden vatandaşlarla bayramlaştı, onlara çikolata ikram etti.

Ardından Karapınar’a geçen Kurum, belediye ziyaretinin ardından görme engelli imam hatip ortaokulu öğrencisi hafız Ravzanur Koçaker ve ailesiyle görüştü.

Daha sonra belediye meclis salonunda, meclis üyeleriyle bir araya gelen Kurum, ardından belediye düğün salonunda mahalle muhtarlarıyla buluştu.

Kurum, burada yaptığı konuşmada, Kurban Bayramı’nın Türkiye ve tüm İslam alemine hayır getirmesini diledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta muhtarlarla istişare ettiğini hatırlatan Kurum, şöyle konuştu: “Sizler bizim yol arkadaşımız, güçlü Türkiye yolunda, dava arkadaşlarımızsınız. Bu bakımdan bizim her konuda, her meselede sizlere ve sizlerin gayretlerine ihtiyacımız var. Göreve geldiğimiz günden bu yana pek çok kez Konyamızı ziyaret ettik. Karapınarımıza defalarca geldik. Sizlerin sorunlarını dinledik. Baba ocağımız Karapınarımız için de ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.”

Kurum, her gelişlerinde Konya için bir müjde verdiklerini anlattı. Karapınar ilçesinin doğal güzelliklerini de korumak ve ön plana çıkarmak için gayret ettiklerini belirten Bakan Kurum, “İklim değişikliğinin olumsuz etkileri nedeniyle Meke Gölü ve başka su kaynaklarımız kuruma tehlikesiyle karşı karşıya. Karapınar’da verimli arazilerimizde obruklar meydana geliyor. Tüm bu problemlerle mücadele etmek adına bütüncül bir çevre ve doğa planlaması yaptık. Sultaniye Sazlığı’nı ve Meke, Acı, May, Çıralı, Sekiz Yaylası civarını kapsayan göller bölgesinin, kesin korunacak hassas alan olması için tescil çalışmamız devam ediyor. Yine bu çerçevede, Acıgöl ve Meke Gölü jeopark alanında çalışmalarımızı uzman ekiplerimizle birlikte titizlikle sürdürüyoruz. Tüm illerimizde 81 milyon metrekarelik millet bahçesi projemiz var. Konyamızda 10 millet bahçesi projesi bulunuyor. Karapınar’da da 75 bin 250 metrekarelik millet bahçesinin inşasına, Gazi Osman Paşa Mahallemizde başlıyoruz” diye konuştu.

Bakan Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ailesi olarak, Konya’nın 31 ilçesinin ve bin 154 muhtarının yanında olduklarını ve her projenin destekçisi olduklarını sözlerine ekledi.

Ardından Karapınar AK Parti Teşkilatıyla bir araya gelen Kurum, teşkilatın ilçe genelinde yürüttüğü çalışmalara destek veren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve AK Parti İl Başkanı Hasan Angı’ya teşekkür etti.

Bakanlık olarak, Konya Valisi Vahdettin Özkan, belediye başkanları ve milletvekilleriyle sürekli istişare halinde olduklarını aktaran Kurum, “Şehrimizin gelecek 50 yılını, 100 yılını hep birlikte, tam bir fikir ve hareket birliği içinde planlıyoruz. Millet bahçelerinden sosyal konuta, kentsel dönüşümden sıfır atığa, ekolojik koridorlardan doğal varlıklarımızı korumaya, sokak sağlıklaştırma çalışmalarından tarihi kent merkezlerimizi yenilemeye ve yeni sanayi alanına kadar birçok alanda hizmetler yapıyoruz, projeler yapıyoruz.” diye konuştu.

Kurum, son olarak, bir önceki AK Parti Karapınar İlçe Başkanı Nadi Tartan’a bugüne kadar verdiği hizmetler için teşekkür ederek, yeni İlçe Başkanı Yusuf Zengin’e çalışmalarında başarılar diledi.

Bakan Kurum’a ziyaretlerinde, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, AK Parti İl Başkanı Angı ve bazı partililer de eşlik etti.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Bakan Kurum’dan “Sürdürülebilir Çevre” vurgusu

Bakan Kurum, AB Çevre Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Kovid-19 salgını bizlere; sağlık, gıda, ilaç, temiz hava ve su ihtiyacı için sürdürülebilir bir çevrenin gerekli olduğunu göstermiştir” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AB Çevre Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Kovid-19 salgını bizlere; sağlık, gıda, ilaç, temiz hava ve su ihtiyacı için sürdürülebilir bir çevrenin gerekli olduğunu göstermiştir” dedi. Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Gayriresmi AB Çevre Bakanları Toplantısı iki oturumda gerçekleşti. İlk oturumda “Kovid-19 ve küresel biyoçeşitlilik politikası”, ikinci oturumda ise AB iklim değişikliği hedefinin yükseltilmesi ve Avrupa’nın Paris Anlaşması’na katkısı konuları çerçevesinde bir toplantı gerçekleştirildi. BİYOÇEŞİTLİLİK KAYBI, KÜRESEL SORUNLARI DOĞURUYOR Bakan Kurum, Kovid-19 ve küresel biyoçeşitlilik politikası konulu ilk oturumda yaptığı konuşmada, sürdürülebilir çevrenin önemine vurgu yaptı. Kovid-19 salgınının insan yaşamını tehdit eden küresel ölçekte büyük bir krize dönüştüğünü vurgulayan Kurum, yasa dışı yaban hayatı ticareti, biyokaçakçılık, doğal kaynakların aşırı tüketimi, kimyasalların ve atıkların kontrolsüz yönetimi gibi faaliyetlerin canlı türlerinin azalmasına ve yaşam alanlarının tahrip edilmesine neden olduğuna dikkati çekti. Bakan Kurum, şöyle konuştu: “Biyoçeşitlilik kaybı, iklim değişikliği ve kirlilik ile birlikte ekosistemleri etkilediği gibi bulaşıcı hastalıkların küresel düzeyde salgınlara neden olmasında da rol oynamaktadır. 2020 sonrası Küresel Biyoçeşitlilik Çerçevesi, 2050 vizyonuyla insan, çevre ve sağlık olgularını bir araya getirmektedir. Bu kapsamda 2030 Eylem Hedefleri genel yapısı itibarıyla yeterli ve kapsayıcıdır. Bu hedefler içerisinde özellikle 2030’a kadar dünyamızın yüzde 30’unun etkili korunan alanlar sistemine alınmasını çok

Salda’nın ‘Beyaz Adalar’ bölgesi kıyısına giriş yasaklandı

Bakan Kurum, Salda Gölü'nün "Beyaz Adalar" bölgesinde 15 Ekim itibarıyla göle girilemeyeceğini, yüzülemeyeceğini ve plajın kullanılamayacağını bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü’nün “Beyaz Adalar” bölgesinde 15 Ekim itibarıyla göle girilemeyeceğini, yüzülemeyeceğini ve plajın kullanılamayacağını bildirdi. Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden Salda Gölü’nün nesiller boyu yaşaması için çalışmalarını sürdürdüklerini açıklayan Bakan Kurum, bölgedeki ekosistemi ve su kalitesini sürekli takip ettiklerini aktardı. Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Salda Gölü ve çevresinin korunan alan büyüklüğünün 7 kat artırıldığını ve alanın Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildiğini anımsattı. Salda ve çevresinde yapılaşmayı da yasakladıklarını dile getiren Kurum, “Bölgedeki kaçak yapıları yıktık ve sadece vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını gidereceği, doğal malzemelerden oluşan kullanım alanları oluşturduk. Göl yakınına araç park edilmesini engelledik. Göl çevresini dumansız hava sahası ilan ettik. 24 saat aktif kamera sistemi ile bölgeyi koruma çemberine aldık ve vatandaşlarımızın da www.saldagolu.gov.tr adresinden anbean takip etmesine olanak sağladık” dedi. Salda’nın korunması için akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan Çevre ve Tabiat Varlıkları Kurulunun tavsiyelerini uygulamaya geçirdiklerini ifade eden Kurum, şunları kaydetti: “Kurulun yeni tavsiye kararı doğrultusunda Salda Gölü ve çevresinde aldığımız tedbirlere bir yenisini daha ekledik. Salda Gölü’nü diğer göllerden ayıran en önemli özellik eşsiz beyaz kumsalıdır. Bu kumsal rengini hassas bir ekolojik etkileşime borçludur. Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü bu alanı ziyaret ediyorlar. Dolayısıyla göl çevresinde en büyük tahribat bu

Yedi doğal ve tarihi bölge ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edildi

İstanbul, Adana, Mersin, Balıkesir, Gümüşhane ve Kahramanmaraş'ta doğal ve tarihi güzellikleriyle bilinen 7 bölge, "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi.
İstanbul, Adana, Mersin, Balıkesir, Gümüşhane ve Kahramanmaraş’ta doğal ve tarihi güzellikleriyle bilinen 7 bölge, “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Adana Akyatan Lagünü, Balıkesir Taşlı Ada, Gümüşhane Santa Harabeleri, İstanbul Kamil Abduş Gölü ve Sakız Adası, Kahramanmaraş Döngel Mağarası ile Mersin Göksu Deltası ve Tarsus Dalyanı, “kesin korunacak hassas alan” olarak tescili yapıldı ve ilanına karar verildi. 📍Adana Akyatan Lagünü, 📍Balıkesir Taşlı Ada, 📍Gümüşhane Santa Harabeleri, 📍İstanbul Kamil Abduş Gölü ve Sakız Adası, 📍Kahramanmaraş Döngel Mağarası, 📍Mersin Göksu Deltası ve Tarsus Dalyanı Sayın Cumhurbaşkanımızın Kararı ile Kesin Korunacak Hassas Alan ilan edildi. pic.twitter.com/4MkbgIO36y— T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (@csbgovtr) September 26, 2020