“Korozyon binaları çürütüyor, deprem yıkıyor”

BİTÜDER Başkanı Kemal Çolakoğlu, İstanbul’da deprem sonrası incelenen yaklaşık 56 bin konut ve işyerinin yüzde 64’ünde korozyon tespit edildiğini açıkladı.
“Korozyon binaları çürütüyor, deprem yıkıyor”

Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği (BİTÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu, İstanbul’da deprem sonrası incelenen yaklaşık 56 bin konut ve işyerinin yüzde 64’ünde korozyon tespit edildiğini açıkladı.

17 Ağustos depreminin 20. yıldönümü dolayısı ile açıklama yapan BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu, İstanbul’da deprem sonrası incelenen yaklaşık 56 bin konut ve işyerinin yüzde 64’ünde korozyon tespit edildiğini bildirdi. Su yalıtımsız binaların 10 yıl sonra taşıma kapasitesinin yüzde 66’sını kaybettiğini açıklayan Çolakoğlu, “Binaları yağmur, kar ve yeraltı suları gibi zararlı etkilerden koruyacak su yalıtımı uygulamaları yetersiz olduğunda, taşıyıcı sistemlerindeki demirler korozyona uğrayarak, hasarlı ve yıkılan binaların asıl sebebi oluyor” dedi.

Kentsel dönüşümün riskli yapıların yenilenmesi, can ve mal güvenliğini sağlanması amacı ile başlatıldığını hatırlatan Çolakoğlu, “Binalarda su yalıtımı için seçilen malzemelerin standartlara uygunluğu, doğru detayda doğru malzeme seçimi ve yeterlilik belgesine sahip ustalarca yapılan sağlıklı uygulamalar ancak su yalıtımı ile ilgili istenilen sonucu verir. Bilinç eksikliğinden dolayı standart dışı ürünlerin kullanımı ne yazık ki kötü sonuçlara yol açıyor” şeklinde konuştu.

Su yalıtımı uygulamasının teknik bilgi gerektiren bir konu olduğunu belirten Çolakoğlu, su yalıtımının inşaat aşamasındaki maliyetinin, toplam bina maliyetinin sadece yüzde 3’ü kadar olduğunu da hatırlattı. Kentsel dönüşüm ile yenilenen binalarda daha önceki hataların tekrarlanmaması için tüm sektör profesyonellerinin bu konuda daha dikkatli, titiz davranmaları gerektiği vurgulandı.

Su yalıtımında doğru ürün seçimi ve doğru uygulamanın hayati önem taşıdığına da değinen Çolakoğlu, yapısı gereği su geçirmezliği en üst düzeyde olan, en uzun ömürlü malzemenin bitümlü su yalıtımı örtüleri olduğunu söyledi. Bitümlü su yalıtımı örtüsü seçerken de mutlaka Ulusal ve Uluslararası Standartlara Uygunluk Belgesi (CE Belgesi) bulunan kaliteli ürünleri tercih etmek ve işin uzmanlarına uygulama yaptırmak gerektiğini vurgulayan Çolakoğlu, doğru ürün ve uygulama konusunda BİTÜDER’in inşaat sektöründe ilgili kurumlarla işbirliği içinde çalışmalar başlattığını açıkladı.

BİTÜDER Başkanı Kemal Çolakoğlu, ‘’Deprem kuşağında yer alan ülkemizde geçmişte çok büyük acılar yaşadık. Fakat uzun süredir beklediğimiz Su Yalıtım Yönetmeliği’nin geçen sene yayımlanıp yürürlüğe girmesi sektörümüz için önemli bir gelişmedir. Deprem kaybını minimum düzeye indirgemek için tüm binalarda yeni Su Yalıtım Yönetmeliği’ne uygun şekilde, standartlara uygun ürün ve uygulamalarla su yalıtımı yapılmalı, gerekli denetimler sağlanmalı ve geçmişte yapılan hatalar tekrarlanmamalı ’’ diyerek sözlerini tamamladı.