Korunacak alanlar arasına yenileri eklendi

Denizli ve Muğla'daki iki ayrı bölge "kesin korunacak hassas alan", Malatya'da ise bir bölge ''riskli alan'' ilan edildi.

Denizli ve Muğla’daki iki ayrı bölge “kesin korunacak hassas alan”, Malatya’da ise bir bölge ”riskli alan” ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, Denizli’nin Buldan ilçesindeki Yayla Gölü Doğal Sit Alanı ile Muğla’nın Menteşe ilçesindeki Özlüce Saçlıktepe Doğal Sit Alanı, kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.

Malatya’nın Battalgazi ilçesine bağlı Şehitfevzi Mahallesi’nde sınırları belirlenen bir bölgenin ise riskli alan ilan edilmesine karar verildi.

Kütahya’da Işıklar Rüzgar Enerji Santrali’nin, Rize’nin Hemşin ilçesine bağlı Ortaköy Mahallesi’nde ise Hemşin I Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali’nin yapımı amacıyla bazı taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Yılın ilk yarısında 112 milyon lira çevre cezası kesildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucunda yılın ilk 6 aylık döneminde Çevre Kanunu'na muhalefet eden işletmelere 112 milyon 943 bin lira ceza kesildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucunda yılın ilk 6 aylık döneminde Çevre Kanunu’na muhalefet eden işletmelere 112 milyon 943 bin lira ceza kesildi. Çevre denetimleri kapsamında 81 ilde teftişlerin aralıksız devam ettiği, merkez ve il müdürlüğü ekiplerince beraberindeki 136 denetim aracı ile sanayi tesisleri başta olmak üzere, ülke genelindeki kurum ve kuruluşların 7 gün 24 saat denetlendiği belirtildi. Açıklamada, en çok cezanın atık kirliliği alanında kesildiği, yılın ilk yarısında atık kirliliğine sebep olan ve mevzuata aykırı atık ithal edenlere 345 cezai işlemde, 48 milyon 114 bin lira cezai işlem uygulandığı bilgisi paylaşıldı. Atıktan sonra en çok cezanın Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ile ilgili uygulandığına işaret edilerek, “ÇED süreci başlatılmaksızın faaliyette bulunanlara, ÇED raporu hazırlamayan ve ÇED raporunda belirttiği kuralları yerine getirmeyen işletmelere 28 milyon 904 bin lira ceza kesildi” ifadelerine yer verildi. En çok cezai işlemin uygulandığı 3’üncü alanın ise su kirliliği olduğu belirtilerek, su kirliliğine sebep olan işletmelere 146 cezai işlem ile 13 milyon 802 bin lira para cezası kesildiği aktarıldı. ÇEVRE CEZALARI GEÇEN YILA ORANLA NEREDEYSE 2 KAT ARTTI Açıklamada, Bakanlığın hava kirliliğine sebep olan işletmelere de tolerans tanımadığı belirtilerek, havayı kirleten işletmelere 129 cezai işlem uygulandığı, 8 milyon 816 bin lira para cezası kesildiği ifade

TOKİ’den Yozgat’a millet bahçesi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Yozgat'a 173 bin 292 metrekare alan üzerinde millet bahçesi yapılacak.
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Yozgat’a 173 bin 292 metrekare alan üzerinde millet bahçesi yapılacak. “Daha Çok Yeşil” anlayışı doğrultusunda TOKİ tarafından Yozgat Çekerek’te yapılacak millet bahçesinin ihalesi yapıldı. Bitki ve peyzajı ile Yozgat şehrine yeni bir soluk getirecek millet bahçesi projesi, içerisinde barındıracağı yeşiliyle, millet kıraathanesiyle, yürüyüş parkurlarıyla, dinlenme ve piknik alanlarıyla doğa ile iç içe yepyeni bir sosyal yaşam alanı olacak. Çocuk oyun alanlarının ve tematik bitki bahçelerinin olacağı millet bahçesinde 1269 ağaç ve yeşil alanlar yer alacak. Vatandaşların ihtiyaç duyacağı sosyal donatıların yer alacağı millet bahçesinde yöreye özgü ürünlerin bulunduğu pazar yeri, çiçekli bitkiler ile vatandaşlar huzur içinde vakit geçirebilecek. 📍Daha çok yeşil anlayışı doğrultusunda, vatandaşlarımızın yeşille buluşacağı Yozgat Çekerek Millet Bahçemizin ihalesi yapıldı. Projemizle; millet kıraathanesiyle, yürüyüş parkurlarıyla, dinlenme ve piknik alanlarıyla doğa ile iç içe yepyeni bir sosyal yaşam alanı oluşacak. 🍀 pic.twitter.com/xFM6LeSYJB— TOKİ (@Toki_Kurumsal) July 6, 2020

Ergene Nehri’ni kurtaracak derin deniz deşarjı tünelinde ilk ışık göründü

Ergene Nehri'nin su kalitesini ve rengini doğal haline dönüştürecek "Ergene Havzası Koruma Eylem Planı" kapsamında inşa edilen Marmara Derin Deniz Deşarjı Tüneli tamamlandı.
Ergene Nehri’nin su kalitesini ve rengini doğal haline dönüştürecek “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” kapsamında inşa edilen Marmara Derin Deniz Deşarjı Tüneli’nde ilk ışık göründü. Ergene Çevre Koruma Projesi, Derin Deşarj Hattı B Tüneli Işık Göründü Merasimi’ne video konferans ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada bölgedeki yerel yönetimlerin senelerce Ergene Havzasının korunması konusunda gereken hassasiyeti göstermediğini vurgulayarak, “Biz kötü gidişatı durdurmak için Ergene Havzası Eylem Planı’nı devreye aldık. 1 milyon 238 bin dekar alanı sulayacak, 25 sulama projesinden 24’ü hizmete girdi” diye konuştu. Ergene 1 ve Çorlu 1 Organize Sanayi Bölgesi arıtma tesislerinin önümüzdeki ağustos ayında faaliyete başlayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan bu tünelin açılmasında kullanılan tünel açma makineleri hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin dünyada bu makineleri üretebilen 8 ülkeden biri olduğunun altını çizen Erdoğan “İlgili tüm kamu kurumlarının dahil olduğu Ergene Havzası Eylem Planı yaklaşık 2,5 milyar liralık bir harcamayla ve kararlılıkla hayata geçirdik” dedi. Projenin diğer tünelinin de tamamlanmasıyla Avrupa’nın en büyük çevre projelerinden birini hayata geçirmiş olacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Ergene 2 Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesisi’ni de inşallah bu sene içinde tamamlayacağız. Yaptığımız bu yatırımlarla Ergene Nehri’nin su kalitesini önemli ölçüde iyileştirecek ve suyun temiz akmasını sağlayacağız.”Ergene Koruma Eylem Planı sayesinde bundan sonraki