Köydeki inşaatlara proje şartı

Bakan Kurum, “Bundan sonra köylerimizdeki tüm inşaat faaliyetlerinde izin ve proje onayı şartını getiriyoruz” dedi.
Köydeki inşaatlara proje şartı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, köylerde yaşanan gelişi güzel yapılaşmanın önüne geçileceğini söyleyerek, “Bundan sonra köylerimizdeki tüm inşaat faaliyetlerinde izin ve proje onayı şartını getiriyoruz” dedi.

Bakan Kurum, Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizde imar ve kaçak yapılaşmayla mücadele noktasında birçok yeni düzenleme üzerinde çalışıldığını ve bunların birer devrim niteliğinde olduğunu söyledi.

Birçok sorunun kaynağı olan parsel bazlı plan değişikliklerinin önüne geçileceğini aktaran Kurum, yıllardır süregelen ilan askı usulünün de köklü bir şekilde değiştiği bilgisini verdi. Kurum, “Bundan böyle kimse plan değişiklikleri ile imar rantı sağlayamayacak. Yapacağımız düzenleme ile planlar kişisel taleplere göre parsel bazında değil, bölgenin ihtiyaçları baz alınarak ada bazında yapılabilecek. Ayrıca ada bazında yapılan planlamalarda ortaya çıkacak değer artışları kişilere değil kamuya verilecek. Böylece haksız nitelikteki imar rantına yönelik haksız kişisel taleplerin önüne geçilmiş olacak” bilgisini verdi.

KÖYDE İNŞAATA DA PROJE ŞART OLDU

Aynı çalışmalar kapsamında köylerde yaşanan gelişi güzel yapılaşmanın da önüne geçilecek. Bugüne kadar köylerde yapılan inşaatlarda izin ve proje şartı bulunmuyordu. Bakan Kurum, “Bundan sonra köylerimizdeki tüm inşaat faaliyetlerinde izin ve proje onayı şartını getiriyoruz” dedi. Bununla köylerde de çarpık yapılaşmanın önüne geçilmesi ve köylerin planlı yapılaşmayla güzelleşmesi hedefleniyor.