Kredi faizleri düştü 5 yılın rekoru kırıldı

Konut kredi faizlerindeki indirimler sonrası eylül ayında ipotekli konut satışları son 5 yılın rekorunu kırdı.
Kredi faizleri düştü 5 yılın rekoru kırıldı

Konut kredi faizlerindeki indirimler sonrası eylül ayında ipotekli konut satışları son 5 yılın rekorunu kırdı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile başlayan ve kamu bankalarıyla devam eden faiz indirimleri, eylül ayında ipotekli konut satışlarında 57 bin 811 adetle son 5 yılın rekorunu getirdi.

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına inmesi ile kredili konut satışları geçen senenin eylül ayına oranla yüzde 410 artış gösterdi.

Faizlerin yüksek olduğu yaklaşık bir senelik dönemde konut talebini erteleyen tüketici konut alımına yöneldi. Ağustos ayında yüzde 168 artan kredili konut satışları eylül ayında bir önceki seneye oranla yüzde 410 oranında artarak aylık bazda tarihi satış rekoruna ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2019 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,4 oranında artarak 146 bin 903 oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 410,2 oranında artış göstererek 57 bin 811 oldu.Bu dönemde konut satışları içinde kredili satışların payı yüzde 39,4 olarak gerçekleşti.

Faizlerdeki indirim ve konut satışlarındaki artış zor günler geçiren konut sektörü açısından oldukça olumlu oldu. Özellikle sıfır konut satışlarında yaşanan satış sorunu ve stok artışı azaldı. konut sektörü kısmen nefes almaya başladı. Aynı şekilde konut almak için faiz oranlarının psikolojik seviyelere inmesini bekleyen vatandaşın bekleyişi son buldu.