Kredi faizleri kasıma nasıl başladı?

Merkez Bankasının 250 baz puan faiz indiriminin ardından kredi faiz oranları ne oldu? Konut kredisi faizleri kasım ayına nasıl başladı?
Kredi faizleri kasıma nasıl başladı?

Merkez Bankasının 250 baz puan faiz indiriminin ardından kredi faiz oranları ne oldu? Konut kredisi faizleri kasım ayına nasıl başladı?

Bankaların konut kredisi faizlerindeki indirimler yeniden hızlanmaya başladı. Geçtiğimiz hafta Merkez Bankasının arka arkaya üçüncü defa toplamda 1000 puan indirim uygulaması bankaların likidite ve sermaye yeterlilik oranlarını iyileştirerek kredi faizlerinde indirimleri yeniden hızlandırdı.

Kararın hemen ardından ilk faiz indirimine özel bankalar başlarken kamu bankalarından kredi faiz indirimi de dün itibariyle geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamasına göre bugün itibariyle Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank ticari kredi faiz oranlarında 200 puan indirime giderek faizleri yüzde 11-13.5 aralığına çekti. Böylece ticari kredi faizlerinin 2014 Nisan ayından bu yana en düşük seviyeye indi.

Ticari kredi faizlerinde indirim uygulayan kamu bankalarının bireysel kredilerde indirim yapıp yapmayacağı ise merak konusu. Üç kamu bankası ortak kampanyaları dahilinde konut kredisi için yüzde 0.99, taşıt kredisi için yüzde 0.49 ve ihtiyaç kredisi içinde yüzde 1.25’den başlayan faiz oranları kullandırıyor. Uzmanların beklentileri ilerleyen günlerde bireysel kredi faiz oranlarının da yaklaşık 10 puan bandında düşebileceği yönünde.

Kamu bankalarından henüz konut kredisi faiz indirimi gelmezken Merkez Bankasının 24 Ekim’de uyguladığı faiz indiriminin ardından konut kredisi faiz oranlarını düşüren özel banka sayısı 5’e yükseldi. İNG, TEB, ICBC, Türkiye Finans ve Anadolubank’ın gerçekleştirdiği faiz indirimlerine diğer bankalarında katılması bekleniyor.

Kasım ayının ilk günü itibariyle en düşük konut kredisi faiz oranı yaklaşık üç aydır aynı seviyesini koruyarak yüzde 0.99 olarak kamu bankalarında karşımıza çıkıyor. Özel bankalardaki en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.04’e geriledi. Tabela konut kredisi faiz oranları ortalaması ise yüzde 1.45’e kadar geriledi.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 1 Kasım itibariyle bankalardan 300.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede en düşük aylık taksitleri 4.280 TL’ye 15 yıl vadede ise 3.570 TL’ye denk geliyor. Kredilerin masraflar hariç toplam geri ödemesi de 10 yıl vade için 514.000 TL, 15 yıl vade içinse 644.000 TL’ ye karşılık geliyor.