1,5 yılın en düşük seviyesi

Bankaların konut kredisi faiz oranları son bir buçuk senenin en düşük seviyesinde yer alıyor.

Bankaların konut kredisi faiz oranları son bir buçuk senenin en düşük seviyesinde yer alıyor. Peki konut kredisi faiz oranları düşmeye devam eder mi?

Geçtiğimiz yıl yaşanan kur krizi ile hızla artan konut kredisi faiz oranları ekonomide ve döviz kurunda dengelemenin sağlanması ile düşüşe geçti. 2019 Mart ayından itibaren konut kredisi faiz oranları kesintisiz olarak düşüşünü sürdürmeye devam ediyor.

Kur ve haftalık repo faizleri karşısında likiditeye erişimi maliyetleri artan bankalar Merkez Bankası’nın Para Politikası faizlerinde indirimlerinin başlaması ile azalan maliyetler karşısında hızla kredi faiz oranlarını aşağıya çekmeye başladı. TCMB’nin son üç toplantıda toplamda 1000 puan faiz indirimi yapması ile aynı süre zarfında bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması 53 baz puan gerileyerek yüzde 1.37’ye indi.

Konut kredisi faizlerinin düşmesinde en büyük etken repo faizlerindeki sert gerileme ve kurdaki stabilizasyon oldu. Küresel politika faiz indirim trendi ve enflasyondaki sert düşüş ile geniş bir alandan faydalanan TCMB üç toplantıda para politikası faizlerini yüzde 24’ten yüzde 14’e çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan faizlerdeki indirimin devam etmesini ve gelecek yıl içinde tek haneye düşmesi gerektiğini bildirdi.

Merkez Bankası’nın önümüzdeki ilk ve senenin son para politikası kurulu toplantısı 12 Aralık’ta gerçekleşecek. Toplantıdan beklenti Merkez Bankası’nın sembolik oranda faiz indirimine gitmesi yönünde. TCMB’nin sert bir şekilde faiz indirimi uygulaması halinde ise kırılgan hale gelecek Türk Lirası’nın yeni kur atakları direncinin düşeceği tahmin ediliyor. Bu risk karşısında repo faizlerinde büyük indirimler gelsede bankaların kur riski karşısında kredi faiz oranlarını indirmek için daha temkinli davranması tahmin ediliyor.

En uygun kampanyalı konut kredisi faiz oranı yüzde 0.95 seviyesinde. En düşük faizli tabela konut kredisi ise yüzde 0.98 düzeyinde yer alıyor. Yedi bankanın konut için kampanyalı faiz oranları yüzde 1’in altında yer alıyor.

KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Bankalardan 400.000 TL tutarda kredi için 10 yıl vadede konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık ödemeleri 5.600 TL oluyor. Kredinin 120 ay vade sonunda masraflar dahil toplam geri ödemesi de 672.100 TL’ ye karşılık geliyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Yaban hayvanları için özel köprü

Otoyollarda inşa edilmeye başlayan ekolojik köprüler, yaban hayvanlarından kaynaklanan trafik kazalarının önüne geçerek, yaban hayatını koruyor.
Otoyollarda inşa edilmeye başlayan ekolojik köprüler, yaban hayvanlarından kaynaklanan trafik kazalarının önüne geçerek, yaban hayatını koruyor. Yollarda ekolojik alt ve üst geçitler yapılarak yaban hayvanlarının yolun bir tarafından diğerine rahatlıkla hareket etmeleri sağlanıyor. Aynı zamanda biyolojik çeşitliliğe katkıda bulunuluyor. Bunlardan biri de Tarsus-Pozantı Otoyolu’nun 30. kilometresinde yer alan Orman Ekosistem Köprüsü. Çamalan Orman İşletme Şefliği sorumluluk sahasında bulunan, Gülek Boğazı ile Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan otoyolda tesis edilen köprü, Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ve Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle yenilenerek Orman Ekosistem Köprüsü adıyla düzenlendi ve devreye alındı. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında da yaban hayvanlarının otoyoldan etkilenmeden hayatlarına devam etmeleri amacıyla Uskumruköy’de ekolojik köprü yapıldı. İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun yapımı başlamadan önce ekolojik alt ve üst geçitler projelendirildi. Viyadükler gözden geçirilerek yaban hayatına ait koridorların korunması amaçlandı. Yolun 275 ve 336. kilometrelerine 50’şer metre uzunluğunda iki ekolojik üst geçit inşa edildi. Yer yer orman alanları içinden geçen İzmir-Çeşme Otoyolu’nda ise doğal yaşamın devamlılığı ve trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla yaban hayatı kaynaklı trafik kazalarının gerçekleştiği noktalardan Zeytinler ile Alaçatı kavşakları arasındaki ekolojik köprünün inşası tamamlandı. Güzelbahçe ile Urla, Karaburun ile Zeytinler kavşakları arasında ekolojik köprü yapım çalışmaları ise devam ediyor. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu’nun Malkara-Çanakkale kesimi için ekolojik üst geçit projesi hazırlandı. Proje

Haziranda 2,7 milyon yolcu uçtu

Türkiye genelindeki havalimanlarında haziranda hizmet verilen toplam yolcu sayısı 2 milyon 750 bin 992 oldu.
Türkiye genelindeki havalimanlarında haziranda hizmet verilen toplam yolcu sayısı 2 milyon 750 bin 992 oldu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, normalleşme sürecine girilen haziran ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı. Buna göre, havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak sayısı, iç hatlarda 38 bin 550, dış hatlarda 8 bin 210 olmak üzere hizmet verilen toplam uçak trafiği üst geçişler ile birlikte 55 bin 814 olarak gerçekleşti. Haziranda Türkiye genelinde hizmet veren havalimanlarında iç hat yolcu trafiği 2 milyon 403 bin 971, dış hat yolcu trafiği ise 346 bin 448 oldu. Böylece söz konusu ayda direkt transit yolcularla toplam yolcu trafiği 2 milyon 750 bin 992 olarak kayıtlara geçti. Havalimanları yük (kargo, posta ve bagaj) trafiği, haziranda iç hatlarda 25 bin 925 ton, dış hatlarda 89 bin 248 ton olmak üzere toplam 115 bin 173 tona ulaştı. Ocak-haziran döneminde havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak trafiği, iç hatlarda 225 bin 776, dış hatlarda 125 bin 105 oldu. Böylece üst geçişlerle birlikte toplam 464 bin 297 uçağa hizmet verildi. Türkiye geneli havalimanları iç hat yolcu trafiğinin 21 milyon 899 bin 134, dış hat yolcu trafiğinin 14 milyon 552 bin 909 olduğu söz konusu dönemde direkt transit yolcular ile birlikte toplam yolcu

Elektrikte günlük tüketim rekoru

Türkiye'de elektrik tüketiminde dün 908 bin 395 megavatsaatle günlük bazda bu yılın rekor seviyesine ulaşıldı.
Türkiye’de elektrik tüketiminde dün 908 bin 395 megavatsaatle günlük bazda bu yılın rekor seviyesine ulaşıldı. Yurt genelinde hava sıcaklıklarının yükselmesine paralel olarak artan klima kullanımı ve tarımsal sulamalar, elektrik tüketiminde rekor rakamların görülmesine yol açtı. Türkiye Elektrik İletim AŞ verilerine göre, Türkiye’de dün 908 bin 395 megavatsaatle günlük bazda yılın en yüksek elektrik tüketimi seviyesi kaydedildi. Aynı gün, ülkede 905 bin 726 megavatsaatle yılın en yüksek elektrik üretimine ulaşıldı. Söz konusu üretimin yüzde 24’ü doğal gaz, yüzde 22’si barajlı hidroelektrik ve yüzde 21’i ithal kömür santrallerinden, kalan bölümü diğer kaynaklardan karşılandı.