Faizlerdeki yükseliş sürecek mi?

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında son haftalarda hızla yükseliş yaşandı. Konut kredisi faizleri yükselmeye devam eder mi?

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında son haftalarda hızla yükseliş yaşandı. Konut kredisi faizleri yükselmeye devam eder mi?

Bankaların konut kredisi faiz oranlarındaki yükseliş hareketi 10 haftadır durmuyor. 2018 kur krizi sonrası rekor düzeye ulaşan konut kredisi faizleri 2019’un ilk aylarında kısmen düşüş yaşadıktan sonra Mart ayının sonundan itibaren yeniden artış göstermeye başladı. Peki konut kredisi faiz oranlarındaki yükseliş devam edecek mi?

Merkez Bankası’nın 9 Mayıs’ta haftalık repo ihalelerine ara vermesi ile para politikası faizleri kademeli olarak yüzde 22.5’e yükseldi. Repo maliyetlerinin artması ile söz konusu haftada 10 banka birden konut kredisi faizlerini arttırdı. Dövizin dengelenmesinin ardından TCMB 21 Mayıs’ta ihalelere tekrar başladı ve faiz oranlarındaki yükseliş yavaşladı.

Sıkılaştırmaların kaldırılmasının ardından dolar kuru geçen hafta yeniden 6.15 seviyesini gördü. 8 haftadır üst üste artış yaşayan dolar kurunu dengelemek için TCMB’den dün kura bir hamle daha geldi. Yabancı para mevduata/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artıran Merkez Bankası böylelikle piyasadan yaklaşık 4,2 milyar dolar likidite çekilmesini hedefliyor.

Dolar kurunu düşürmesi tahmin edilen işlem piyasadaki likiditeyi azaltacağı için bankaların konut kredisi faiz oranları açısından oldukça risk teşkil ediyor. İlerleyen bir kaç günde hamlenin kademeli olarak hissedilmesi ile konut kredisi faiz oranları yeniden bir yükseliş yaşayabilir.

Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum

28 Mayıs itibariyle bankaların ortalama konut kredisi faiz oranları yüzde 2.13 düzeyinde. En düşük konut kredisi faizi de 100.000 TL’ ye kadar sınırlı kullanımlarda yüzde 1.55, 100.000 TL üzerinde yüzde 1.65 seviyesinde. En düşük konut kredisinin yıllık maliyet oranı yüzde 20.6 olarak görülüyor.

En Düşük Konut Kredisi Hesaplama

En düşük konut kredisi faiz oranı üzerinden 300.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin aylık taksit tutarları yaklaşık 5.800 TL’ ye geliyor. Kredinin faiziyle beraber toplam geri ödemesi 700.000 TL’ ye karşılık geliyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Konut kredisinde faizler düşüyor

Konut kredisi faiz oranları düşmeye başladı. Bankalar bir bir konut kredisi faiz indirimi uyguluyor. Son iki günde dört banka konut kredisi faizlerini düşürdü.
Konut kredisi faiz oranları düşmeye başladı. Bankalar bir bir konut kredisi faiz indirimi uyguluyor. Son iki günde dört banka konut kredisi faizlerini düşürdü. Konut kredisi faiz oranları kur krizi sonrasında 2018 Ekim ayına kadar yükselişine devam ederek yüzde 2.68 faiz oranı ortalamasına ulaştıktan sonra düşmeye başladı. Ekim ayından sonra 2019 Mart ayına kadar düşüşünü sürdüren konut kredisi faiz oranları ortalama yüzde 1.85’e kadar düştü. Yaklaşık 5 ay süren düşüş trendinin ardından Mart ayının son haftasından itibaren tekrar yükselmeye başladı. Yerel seçimler öncesinde yükselen kurdan etkilenen konut kredisi faiz oranları yeniden 11 hafta boyunca hızla yükseliş gösterdi. Yaklaşık 3 ay süren artış trendinin ardından ilk konut kredisi faiz indirimi dün gerçekleşti ve bugün gerçekleşen indirimlerle devam etti. 11 Haziran itibariyle kampanyalı konut kredisi faiz oranları kapsamında ICBC ve Akbank dün ise HSBC ve ŞekerBank konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Peki konut kredisi faiz oranları düşmeye devam eder mi? KrediPazari.com’un araştırmalarına göre konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüş hızlanarak devam edebilir. Piyasaların merakla beklediği TCMB Para Politikası Faizleri dün belli oldu. Merkez Bankası bir hafta vadeli repo faizlerinde değişikliğe gitmeyerek bir kez daha faizlerini yüzde 24’te sabit tuttu. TCMB kararı sonrası döviz kurunda ilk tepki düşüş yönlü gerçekleşti. Uzmanların görüşü kurda artış

Konut kredisi faizlerinde son durum

Haziran ayının ikinci hafta başı itibariyle konut kredisi faiz oranlarındaki son durum…
Bayram dönüşü haziran ayının ikinci hafta başı itibariyle konut kredisi faiz oranları ne oldu? İşte bankaların konut kredisi faiz oranlarındaki son durum… Bankaların konut kredisi faiz oranları son aylarda hareketli seyrediyor. Faiz oranları 2018’in son aylarından yeni yılın mart ayına kadar düşüş gösterdi. Ancak bu dönemden sonra yaşanan kur yükselişi ile düşüşüne son vererek artış izlemeye başladı. Yaklaşık 3 aydır yükseliş trendinde olan konut kredisi faiz oranlarının yükseliş hızı kurda yaşanan sakinlik ile yavaşladı. Haziran ayının ikinci haftası başında en uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 1.55 seviyesinde. 10 yıl vade için bankalarda görülen en yüksek konut kredisi faiz oranı ise yüzde 2.75. Bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması da yüzde 2.13’e ulaştı. Güncel olarak bankalardan 100 bin TL tutarda 5 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında konut kredisine ödenecek en düşük aylık taksit bedeli 2 bin 570 TL oluyor. Kredinin faiziyle beraber geri ödemesi ise 154 bin TL’ ye karşılık geliyor. Bayram sonrasında bankaların güncel konut kredisi faiz oranları ve konut kredisi kampanyalarını KrediPazari.com listeledi. Ziraat Konut Kredisi Ziraat Bankası 100.000 TL’ ye kadar yüzde 1.55, 500.000 TL’ ye kadar yüzde 1.65, 500.000 TL üzerinde kullandırımlarda ise yüzde 1.69 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor. HalkBank Konut Kredisi HalkBank kampanyalı

Yeni havalimanında bayram rekoru

İstanbul Havalimanı, tam kapasiteye geçtiği 6 Nisan'dan bu yana en yoğun günlerini Ramazan Bayramı tatilinde yaşadı.
İstanbul Havalimanı, tam kapasiteye geçtiği 6 Nisan’dan bu yana en yoğun günlerini Ramazan Bayramı tatilinde yaşadı. Tatilin son gününde İstanbul’a dönmek için hava ulaşımını tercih edenler nedeniyle İstanbul Havalimanı iç ve dış hat terminalleri geliş katlarında zaman zaman yoğunluk oluştu. Bayram tatilinin son günü olması dolayısıyla İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA, hava yolu şirketleri ve diğer birimler gerekli önlemleri alırken, havalimanında görevli polis ekipleri yolcuların bekleme sürelerini en aza indirebilmek için pasaport kontrol noktalarını açık tuttu. İGA personeli de bagaj alım bölgesinde ve çıkışta yolculara yardımcı oldu. İSTANBUL HAVALİMANI’NDA YENİ REKOR Bu arada, İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA’dan alınan bilgiye göre, İstanbul Havalimanı’na bugün toplam bin 294 uçak iniş ve kalkış gerçekleştirecek. 650 uçağın kalkış, 641 uçağın iniş yapacağı havalimanı, tam kapasiteye geçtiği 6 Nisan’dan bu yana yeni bir rekor kıracak. THY 90 DOLULUK ORANIYLA UÇTU Türk Hava Yolları, 9 günlük tatilin son gününde İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na varış seferlerinde yüzde 90 doluluk oranına ulaştı.