Faizlerdeki yükseliş sürecek mi?

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında son haftalarda hızla yükseliş yaşandı. Konut kredisi faizleri yükselmeye devam eder mi?

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında son haftalarda hızla yükseliş yaşandı. Konut kredisi faizleri yükselmeye devam eder mi?

Bankaların konut kredisi faiz oranlarındaki yükseliş hareketi 10 haftadır durmuyor. 2018 kur krizi sonrası rekor düzeye ulaşan konut kredisi faizleri 2019’un ilk aylarında kısmen düşüş yaşadıktan sonra Mart ayının sonundan itibaren yeniden artış göstermeye başladı. Peki konut kredisi faiz oranlarındaki yükseliş devam edecek mi?

Merkez Bankası’nın 9 Mayıs’ta haftalık repo ihalelerine ara vermesi ile para politikası faizleri kademeli olarak yüzde 22.5’e yükseldi. Repo maliyetlerinin artması ile söz konusu haftada 10 banka birden konut kredisi faizlerini arttırdı. Dövizin dengelenmesinin ardından TCMB 21 Mayıs’ta ihalelere tekrar başladı ve faiz oranlarındaki yükseliş yavaşladı.

Sıkılaştırmaların kaldırılmasının ardından dolar kuru geçen hafta yeniden 6.15 seviyesini gördü. 8 haftadır üst üste artış yaşayan dolar kurunu dengelemek için TCMB’den dün kura bir hamle daha geldi. Yabancı para mevduata/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artıran Merkez Bankası böylelikle piyasadan yaklaşık 4,2 milyar dolar likidite çekilmesini hedefliyor.

Dolar kurunu düşürmesi tahmin edilen işlem piyasadaki likiditeyi azaltacağı için bankaların konut kredisi faiz oranları açısından oldukça risk teşkil ediyor. İlerleyen bir kaç günde hamlenin kademeli olarak hissedilmesi ile konut kredisi faiz oranları yeniden bir yükseliş yaşayabilir.

Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum

28 Mayıs itibariyle bankaların ortalama konut kredisi faiz oranları yüzde 2.13 düzeyinde. En düşük konut kredisi faizi de 100.000 TL’ ye kadar sınırlı kullanımlarda yüzde 1.55, 100.000 TL üzerinde yüzde 1.65 seviyesinde. En düşük konut kredisinin yıllık maliyet oranı yüzde 20.6 olarak görülüyor.

En Düşük Konut Kredisi Hesaplama

En düşük konut kredisi faiz oranı üzerinden 300.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin aylık taksit tutarları yaklaşık 5.800 TL’ ye geliyor. Kredinin faiziyle beraber toplam geri ödemesi 700.000 TL’ ye karşılık geliyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Faiz indirimi ev fiyatlarını artırdı mı?

Faiz indirimi sonrası konut talebinin artması ile ev fiyatları arttı mı?
Konut kredisi faiz oranlarının yaklaşık bir sene sonra yüzde 1’in altına düşmesi ile beklemede olan konut talebi tekrar canlandı. Konut talebinin artması ile ev fiyatları arttı mı? Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ın kampanyalı konut kredisi faizlerini 500.000 TL ve 15 yıl vadeye kadar yüzde 0.99’a indirmesi ile kamu bankalarına rekor konut kredisi başvurusu geldi. Kamu bankalarının ardından özel bankalarda harekete geçerek faiz oranlarını düşürdü. Ağustos ayında ay bazında son yılların en büyük konut satışının gerçekleşmesi bekleniyor. Peki konuta talep artınca fiyatlar yükseldi mi? Dün açıklanan Merkez Bankası verilerine göre 2019 Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,74 oranında artan Konut Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 1,72 oranında artarken, reel olarak ise yüzde 12,10 oranında azaldı. Haziran 2019’da yurt geneli metrekare birim konut fiyatı 2.751 TL oldu. Metrekare bazında konut fiyatları İstanbul’da 4.673 TL, Ankara’da 2.053 TL, İzmir’de ise 3.086 TL olarak gerçekleşti. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre ise Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0.32, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.75 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 86.60 oranında nominal artış gerçekleşti. Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak İkinci El Satılık Konut Fiyat

Çin’e 5 milyon ton Türk mermeri

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li, Türkiye'den Çin'e geçen yıl 5 milyon ton mermer gittiğini açıkladı.
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li, Türkiye’den Çin’e geçen yıl 5 milyon ton mermer gittiğini açıkladı. Çin’de kullanılan ithal mermerlerin yüzde 60’ının Türk mermeri olduğunu ifade eden Büyükelçi Deng Li, iki ülke arasında istikrarlı ve uzun vadeli ticari bir ilişki olduğunu dile getirdi. Türk mermerinin Çin piyasasındaki geleceğinden umutlu olduğunu belirten Deng Li, “Çin’e geçen yıl 5 milyon ton mermer gitti. O yüzden bence bu yılki rakam bundan daha büyük olacaktır. Çin’in ekonomik büyüme oranı çok istikrarlı bir şekilde yükselirse, o zaman Türk mermerine olan ihtiyacımız da onunla orantılı bir şekilde artacak” dedi.

Aynı anda 3 milyon fidan dikilecek

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, kasım ayında aynı anda 3 milyon fidan dikilerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı.
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, kasım ayında aynı anda 3 milyon fidan dikilerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı. Yaz aylarında yoğun yangınlarla mücadele eden Türkiye sonbaharda dikilecek fidanlarla Guinness rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli kasım ayında İzmir, Muğla, Fethiye ile beraber çeşitli bölgelerde aynı anda 3 milyon fidan dikerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı. Pakdemirli, “11 Kasım’da saat 11.00’de tüm vatandaşlarımızı Guinness rekorlar kitabına girmek üzere açıklayacağımız illerde fidan dikimine davet ediyorum” dedi. 11 Kasım’daki rekor denemesi ile tek seferde 3 milyon fidanın aynı anda dikilmesi hedeflenirken, yaz boyunca yanan alanlarda yapılacak ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra orman alanlarının artırılması amacıyla yapılan faaliyetlere dikkat çekilecek.