Kurum: “Amacımız mağduriyetleri engellemek”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Toplantısına katıldı.
Kurum: “Amacımız mağduriyetleri engellemek”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Toplantısında yaptığı konuşmada, Resmi Gazete’de yayınlanan kentsel dönüşüm yönetmeliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yönetmelik ile yeterliliği bulunan firmaların kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdürebileceğini kaydeden Kurum, düzenlemedeki amacın mağduriyetlerin yaşanmamasını sağlamak olduğunu dile getirdi.

Bakan Kurum, Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Toplantısında yaptığı konuşmada, ömrünü tamamlamış binalar, depremler ve küresel iklim değişikliği sebebiyle meydana gelen afetlerin şehirlerdeki kentsel dönüşümün ne kadar acil ve elzem olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirtti. Sel felaketinin ardından Trabzon’un Araklı ilçesine gittiğini ifade eden Kurum, “Araklı’da nehir kenarında daha önce problem olmayan fakat iklim değişikliği sebebiyle bugün problem olduğunu gördüğümüz dere güzergahı üzerindeki yapılaşmalar, yine Kartal’da, Kağıthane’de kendinden kaynaklı binaların yıkılmış olması, Kartal’da 21 canımızın gitmiş olması, Kağıthane’de bir binamızın kayması ve diğer binalarımızın risk altında olması, ülkemizdeki kentsel dönüşüm gerçeğini bir kez daha hepimize göstermiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kentsel dönüşüm kapsamında tüm illere bir genelde gönderildiğini hatırlatan Kurum, il ve ilçelerdeki “acil öncelikli” denilen riskli alanların tespit edilmesi ve Bakanlığa bildirilmesinin istendiğini aktardı.

“5 YILLIK KENTSEL DÖNÜŞÜME İLİŞKİN EYLEM PLANINI AÇIKLAYACAĞIZ”

Kurum, bu verilerin Bakanlığa ulaştığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşallah çok yakın zamanda Bakanlık olarak ülkemiz için önümüzdeki 5 yıllık kentsel dönüşüme ilişkin eylem planını açıklayacağız. Artık il il, ilçe ilçe hangi noktalarda hızlı bir şekilde dönüşüm yapmamız gerektiği ve aynı anda 50 bin konutu başlatmak suretiyle bu kentsel dönüşüm seferberliğini başlatacağız. Kentsel dönüşümde üç temel kriterimiz var. Birincisi yerinde dönüşüm. İkincisi gönüllü dönüşüm. Üçüncüsü de hızlı dönüşüm. Bu 3 temel kriter çerçevesinde de yatay mimari esaslı, sosyal alt yapısı tamamlanmış, sosyal donatıları proje içinde barındırılan, içinde millet bahçeleriyle parklarıyla bir bütün halinde projemizi gerçekleştirmek istiyoruz.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İstanbul’un 39 ilçesinde acil öncelikli alanların tamamında kentsel dönüşüm projelerini belediye başkanları ve vatandaşları da yanlarına alarak gönül birliği içerisinde yapmak istediklerini söyledi.

“GAZİOSMANPAŞA’DA 4 BİN 400 KONUTUN TEMELİNİ ATACAĞIZ”

Gaziosmanpaşa’da yeni başlatacakları projelerin olduğunu olduğunu kaydeden Kurum, “Gaziosmanpaşa’da bugün 4 bin 400 konutun ilk etabının temelini atacağız. Akabinde de yıl sonuna kadar 4 bin 400 konutun temelini atarak, en geç 400 gün içerisinde de hak sahibi vatandaşlarımıza bu konutların teslimini yapacağız. şimdiden tüm vatandaşlarımıza yeni, sağlam, güvenli konutları hayırlı uğurlu olsun. Bu süreçte vatandaşımızı hiçbir şekilde mağdur etmemeye çalıştık. Bu kapsamda vatandaşlarımıza kira ve taşınma yardımı gibi bir çok yardımlar yapıyoruz. Yine yayınladığımız yönetmelikler ve düzenlemeler kapsamında da hem vatandaşımızın hem de yüklenicilerimizin mağduriyetlerini engeleyecek birçok düzenlemeyi de yapmaya gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

“İMAR BARIŞI’NA 10 MİLYON 350 BİN VATANDAŞIMIZ BAŞVURDU”

İmar başvurusuyla alakalı sürecin 15 Haziran’da tamamlandığını hatırlatan Kurum, şunları söyledi: “İmar barışı için yaklaşık 10 milyon 350 bin vatandaşımız başvurdu. Bu vatandaşlarımızın yapı kayıt belgelerini alıp, imar barışından faydalanmaları için ödeme sürecimiz 30 Haziran’da tamamlanıyor. Bu çok önemli bir düzenleme. Vatandaşımızın elektrik, su, doğalgaz alamadığı, belediye hizmetlerinden faydalanamadığı alanlarda bu hizmetleri almaları, yine mallarının mülkiyete konu edilmesiyle birlikte ipotek edebilmelerine ve teminat gösterebilmelerine imkan sağlayacak bu önemli düzenlemeyi yaptık. Bu süreçte vatandaşlarımızın tüm mağduriyetlerini engelleyecek her türlü düzenlemeyle birlikte de bu imar barışı sürecimizi net bir şekilde tamamlayacağız.”

“AMACIMIZ, MAĞDURİYETLERİ ENGELLEMEK”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Resmi Gazete’de yayımlanan, kentsel dönüşüm yapan yatırımcılar ve müteahhitlerle ilgili hayata geçirilen düzenlemeye ilişkin de şunları kaydetti: “6306 sayılı yönetmelik çerçevesinde kentsel dönüşüm inşaatlarında yeterli olan firmalar iş yapabilecekler. Müteahhitlerimizi 9 yeterlilik kriterine ayırdık. Bu yeterlilik kriterleri kapsamında da kentsel dönüşümde hem teknik hem mali açıdan yeterlilikleri olan firmalar bu işlere girebilecekler. Kentsel dönüşüm projelerinin yarım kalmaması adına yine bu işe girecek firmalarımızın belli oranda teminat göstererek, bu yapı yaklaşık maliyetinin yüzde 10’u oranında teminat mektubu ya da tamamlama sigortaları yapmaları kaydıyla kentsel dönüşüm firmaları bu işlere girebilecekler. Bu işleri de belediyelerimizle yürütebilecekler. Bunun gibi çok önemli düzenlemeler yaptık. Amacımız, hem yüklenicilerimizin hem vatandaşlarımızın mağduriyetini engellemek ve elzem olduğunu düşündüğümüz kentsel dönüşümün de hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlamak.”

Bakan Kurum, konuşmasının ardından kentsel dönüşüm alanında incelemelerde bulundu.