Osmanlı’dan kalma maden alanı doğal güzelliğe dönüştü

Sakarya'da Osmanlı döneminden kalan ve zaman içerisinde mesire alanına dönüşen tarihi maden bölgesi turizme kazandırılıyor.
Osmanlı’dan kalma maden alanı doğal güzelliğe dönüştü

Sakarya’da Osmanlı döneminden kalan ve zaman içerisinde mesire alanına dönüşen tarihi maden bölgesi turizme kazandırılıyor.

Yaklaşık 120 yıl önce bölgede kurulan Osmanlı Madenleri Anonim Şirketi, Kocaali ve Karasu ilçeleri arasında yer alan fabrikanın elektrik ihtiyacını karşılamak üzere baraj yapılmasını kararlaştırdı. Çıkarılan madenlerin taşınması için tüneller içerisine döşenen raylarla ticari faaliyet bir süre devam etti.

Bölgenin kullanım dışı kalmasıyla kaderine terk edilen nehir, zamanla doğal güzelliğe dönüştü. Eski barajın üzerinden dökülen Maden Deresi şelalesi ve mesire alanı, 2019’da “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ilan edildi.

Maden Deresi şelalesi ile ilgili Sakarya Valiliği, Kocaali Belediyesi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) iş birliğiyle proje hazırlandı.

Proje kapsamında Maden Deresi şelalesine uzanan güzergah güvenli hale getirilerek seyir balkonları oluşturulacak. Ayrıca, maden tünellerinin içinde aydınlatma çalışması yapılarak güzergah daha cazip hale getirilecek.