Mahyalar ramazana hazırlanıyor

Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Mahya ustaları, ramazana özel 400 yıllık geleneği yaşatmak için çalışmalara başladı.
Mahyalar ramazana hazırlanıyor

Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Mahya ustaları, ramazana özel 400 yıllık geleneği yaşatmak için çalışmalara başladı.

Geçmişten günümüze uzanan en önemli ramazan geleneklerinden olan mahyalar için, İstanbul Taksim’deki Vakıflar Genel Müdürlüğünün atölyesinde çalışmalar başladı. Ait oldukları camilerin dolaplarından çıkarılan mahyalar bakımdan geçiriliyor. Ramazan ayında camileri süsleyecek mahyaların bu yıl teması “infak” olacak.

44 yıllık mahya ustası Kahraman Yıldız, camileri özlü sözlerle süsleyeceklerini ifade ederek, “Bu senenin teması infak. ‘İnfak ver sevindir’, ‘İnfak malı artırır’ gibi.” diye konuştu.

“İnfak” temasının Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlendiğini söyleyen Yıldız, “İlk yazımıza biz klasik olarak ‘Hoşgeldin 11 ayın sultanı’, ‘Oruç tut, sıhhat bul’, ‘Ramazan sevgidir’ diye başladık. Eyüp Sultan, Selimiye Camisi, Bursa Ulu Cami içinde mahyalar hazırlayacağız. Onların da yazılarını tamamlayacağız. Sonra ramazan ayının arifesine kadar hepsini asmış olacağız.” dedi.

1600’lü yıllardan bu yana devam eden bu geleneğin özel bir sanat olduğunu belirten Yıldız, “Mahya, farklı bir sanat. Kimsenin çalışamadığı yerlere, minarelere çıkıyoruz. Işıklı yazılar yazıyoruz. Herkesin hoşuna gidiyor. Yıllardan beri bilinen son sanatlardan biri artık. Bitmek üzere olan bir sanat. İnşallah bitmez, devam eder.” ifadelerini kullandı.