Malazgirt Milli Parkı’nın inşası devam ediyor

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen "Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı"nda çalışmaların sürüyor.
Malazgirt Milli Parkı’nın inşası devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Muş’un Malazgirt ilçesinde inşa edilen Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı’nda çalışmalar devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Malazgirt ilçesinde bulunan 238 hektarlık sahanın Bakanlar Kurulu Kararı ile milli park olarak ilan edildiği hatırlatıldı. Kararın ardından 1. etabın yaklaşık 30 milyon lira bütçe ile tamamlanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle geçen yıl hizmete sunulduğu bildirildi.

MALAZGİRT MİLLET BAHÇESİNE 50 BİN FİDAN

Millet parkı çevre düzenlemeleri kapsamında 50 bin fidan dikildiği ve 70 bin metrekare yeşil alan oluşturulduğu belirtilen açıklamada, millet bahçesinin günübirlik kullanıma hizmet verecek yapısal üniteler ve peyzaj alanlarından oluştuğu bildirildi.

Açıklamada, 2019-2020 yıllarında gerçekleştirilmesi planlanan 2. Etap 2. Kısım Projesi kapsamında, müze ile sanatsal imalatlar ve Sultan Alparslan Cami’sinin yer aldığı vurgulanarak, “Milli Parkın içine kurulacak Malazgirt Tarih Müzesi içerisinde Malazgirt Panoraması, savaş materyallerinin sergileneceği alanlar, sinema ve konferans salonları olacak” ifadesi kullanıldı.

“70 BİN METREKARE ÇİM SERİMİ YAPILDI”

Orman Genel Müdürlüğü olarak da Muş’a ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları kapsamında 200 bin metrekare alanda 70 bin metrekare çim serimi yapıldığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Orman Genel Müdürlüğü mevcut fidan stoklarından 52 bin ağaç, çalı ve fidan dikildi. 137 fidan da Ahlat Çarho ağaçlandırma sahasına dikilmek üzere gönderildi. Ahlat Çarho bölgesinde bugüne kadar 18 bin metrekare çim serildi, 700 adet boylu nitelikli fidan dikildi. Bu yıl kuruyanların yerine tamamlama yapıldı.”