Manisa’da 1000 ailenin ev hayali gerçeğe dönüştü

TOKİ'nin Manisa Yunusemre'de inşa edeceği 1000 konutun hak sahipleri, gerçekleştirilen kura ile belirlendi.
Manisa’da 1000 ailenin ev hayali gerçeğe dönüştü

Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Manisa’nın Yunusemre ilçesinde inşa edeceği 1000 konutun hak sahipleri, gerçekleştirilen kura ile belirlendi.

TOKİ tarafından 50 bin yeni sosyal konut hamlesi kapsamında Manisa Yunusemre Akgedik 3. Etap Projesi kapsamında 1000 adet 2+1 ve 3+1 nitelikli konut inşa edilecek. Manisa’da oluşturulacak yeni yaşam alanında yerini almak isteyen vatandaşlar projeye büyük ilgi gösterdi. TOKİ güvencesiyle kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen toplam 7 bin 322 kişi, 1000 konuttan birini alabilmek için başvurdu.

Vatandaşların ev sahibi olabilmek için umutla beklediği kura çekilişi Yunusemre Belediyesi Muradiye Sosyal Tesisleri’nde düzenlendi. Emlak Yönetim tarafından organize edilen kura törenine, Manisa Valisi Ahmet Deniz, Yunusemre Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, protokol üyeleri ile konut sahibi olmak isteyen yüzlerce vatandaş katıldı.

Törende konuşan Manisa Valisi Ahmet Deniz, bir çiftçi çocuğu olarak dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmalarının önemini çok iyi bildiğini söyledi. “Sizlerin mutlu olması bizleri de mutlu ediyor” diyen Vali Deniz, “Son 10-15 yılda ülkemizde inanılmaz güzel işler yapıldı. Sadece bu yıl 50 bin konut yapılıyor. Kurada ismi okunacak hak sahiplerini kutluyor; şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi ise, Akgedik’te bir şehir kurulduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi: “Amacımız evi olmayan dar ve orta gelirli vatandaşımızı ev sahibi yapabilmek. Nüfusu hızla artan ilçemizde vatandaşımızın sağlıklı ve mutlu yaşamasını istiyoruz. Bunun için gayret gösteriyoruz. Yunuskent’in 1. etabında yaşam başladı. 2. etabımızı da kısa bir süre içerisinde teslim edeceğiz. Şimdi de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından başlatılan 50 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında bin konut şehrimize inşa ediliyor. Hak sahiplerimizi de şimdiden kutluyorum. Çıkmayanlar da üzülmesinler. Devamı gelecek toplu konut projelerimizle onların da ev sahibi olmalarına vesile olacağız.”

Konuşmaların ardından kura çekilişine geçildi. İlk kuralar protokol üyeleri tarafından çekildi. 2+1 konutlar için 500, 3+1 konutlar için de 500 hak sahibi belirlendi. Noter huzurunda yapılan kura çekilişinde, isimlerinin okunduğu duyan vatandaşlar ev sahibi olmanın mutluluğunu yakınları ile paylaştı.

TOKİ’nin Manisa’da inşa edeceği 2+1 nitelikli 500 konut 85 metrekareden, 3+1 nitelikli diğer 500 konut ise 128 metrekareden oluşuyor. 2+1 konutlar için yüzde 12 peşinat bedeli için 180 ay vade, yüzde 20 peşinat bedeli için 240 ay vade, 3+1 nitelikli konutlarda yüzde 10 peşinat bedeli için 120 ay vade ve yüzde 20 peşinat bedeli için ise 180 ay vade uygulanacak.