Manzarasıyla tabloları kıskandıran semt: Salacak

İstanbul’un önemli simgelerini bir arada görebildiğiniz Salacak, hem İstanbulluların hem de turistlerin ilgisini çekiyor.
Manzarasıyla tabloları kıskandıran semt: Salacak

İstanbul’un önemli simgelerinden Sultanahmet Camii’ni, Ayasofya Müzesi’ni, Topkapı Sarayı’nı, Galata Kulesi’ni ve Kız Kulesi’ni bir arada görebildiğiniz Salacak, hem İstanbulluların hem de turistlerin ilgisini çekiyor.

Eminönü ve Karaköy’den yapacağınız vapur ve motor yolculuğu ya da Marmaray’ı kullanarak ulaştığınız Üsküdar’da ilk olarak Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından yaptırılan Mimar Sinan’ın yaptığı Mihrimah Sultan Camisi’ni ve Külliyesi’ni gezebilirsiniz.

Külliyenin diğer bölümlerinin birçoğu günümüze ulaşamamıştır. Külliyenin medresesi günümüzde “Mihrimah Sultan Tıp Merkezi” olarak kullanılmaktadır. Mihrimah Sultan’ın iki oğluna, Rüstem Paşa’nın oğlu Osman Ağa’ya ve Kaptan-ı Derya Sinan Paşa’ya ait türbeler günümüze ulaşan yapılardır.

Mihrimah Sultan Camii’nin önünde ise III. Ahmed tarafından, 1728 yılında boğazdan gelip geçenlerin ihtiyaçlarını görmesi amacıyla inşa edilen III. Ahmet Çeşmesi’ni göreceksiniz. Bu tarihi yapının üzerinde Şair Nedim, Şakir, Kırımlı Mustafa’nın ünlü dizeleri görülebilir. Rokoko mimarisi ile yapılan çeşme, fıskiyeli değil sebil şeklindedir.

Çeşmenin sol tarafına baktığınızda 1708-1710 yılları arasında Sultan 3. Ahmed tarafından Haseki Emetullah Rabia Gülnuş Valide Sultan adına yaptırılan Yeni Valide Camisi’ni ve Külliyesi’ni göreceksiniz. Caminin bulunduğu alan içerisinde Valide Sultan’ın türbesinin yanında bir sebil ve şadırvan da vardır. Camiye beş kapıdan giriş bulunuyor.

Caminin “İmam Kapısı” olarak bilinen kapısından çıkıp Uncular Caddesi’ne vardığınızda sağ tarafa doğru yürümeye devam ettiğinizde ve Azat Yokuşu Sokağı’na döndüğünüzde; ülkemizin ilk ve tek, dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden biri olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ni göreceksiniz. Dünyanın birçok yerinden toplanan yaklaşık 750 uçurtmayı görmenin yanı sıra uçurtma yapımı atölye çalışmalarına katılmak da mümkün olduğu Uçurtma Müzesi’nde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Uçurtma Müzesi’nin bulunduğu sokaktan yeniden Uncular Caddesi’ne geri dönerek sol tarafa yürüyerek Doğancılar Caddesi’ne yöneldiğinizde burada vakit geçirip, dinlenilebileceğiniz pek çok kafe göreceksiniz.

Doğancılar Caddesi’ni bitirdiğinizde kendinizi sahilde bulacaksınız. Sahile çıktığınızda ilk göze çarpan konumu itibariyle Şemsi Paşa Camii olacak. 1580 yılında Mimar Sinan tarafından Şemsi Ahmet Paşa için yapılan caminin bulunduğu alanda türbe ve Halk Kütüphanesi de bulunuyor. Cami bulunduğu noktadan dolayı boğaz rüzgârlarını alır. Hayvanlar rüzgârlı yerlerde çok duramadıkları için hiçbir kuş buraya konmamaktadır. Bundan dolayı Kuşkonmaz Camii de denmektedir.

Şemsi Paşa Camii’nden sonra uzun bir sahil yolu sizi bekliyor. Burada yürüyüş yapabileceğiniz gibi bisiklet sürebileceğiz ayrı bir bisiklet yolu da bulunuyor. Sahilde balık tutarak da vakit geçirebilirsiniz. Sahil boyunca oturabileceğiniz banklar ve klasik lezzet ikilimiz simit ve çay tadabileceğiniz sedir kafelerde var.

Sahil boyunca yürürken Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Galata Kulesi, Kadıköy’e ulaşabileceğiniz sefer düzenleyen vapurları görebilirsiniz. Salacak’ta denizin 200 metre açığında küçük bir adacığın üzerine yapılan efsaneleriyle ünlü Kız Kulesi’ni göreceksiniz.

Efsaneleriyle ünlü Kız Kulesi Üsküdar’da, Salacak’ın 150-200 metre açıklarında küçük bir adacığın üzerine yapılmıştır. Yabancı kaynaklarda “Maiden Tower” olarak geçen yapı ilk olarak Antik Çağ’da Boğaz’a giriş yapan gemileri denetlemek amacıyla inşa edilmiş daha sonra üzerine kule eklenmesiyle savunma kulesi olarak kullanılmış. Osmanlı Dönemi’nde daha çok bir gösteri alanı olarak hizmet veren yapı, 1830’lu yıllarda bir karantina hastanesine dönüştürüldü.

Yeşilçam ve Hollywood’a filmlerinin pek çoğunda yer alan Kız Kulesi, birden fazla kez restore edilmiştir. Kız Kulesi, günümüzde bir kafe-restoran olarak hizmet veriyor. Salacak’tan motorlarla Kız Kulesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sahil boyunca pek çok kafe bulunan Salacak’ta ayrıca 3. Selim döneminde yapılan Mimar Krikor Balyan tarafından çizilen Selimiye Kışlası’nı göreceksiniz. Kışlanın açık olan kısmında 18. yüzyılda Kırım Savaşı sırasında İngiliz askerlerini tedavi eden ünlü Florence Nightingale’ın kullandığı odaların müzeye dönüştürüldüğü Florence Nightingale Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kışlanın etrafından bulunan 3. Selim tarafından yaptırılan Büyük Selimiye Cami’yi görebilir; Karlık Bayırı Sokak’ta yer alan kafelerde dinlenerek gün batımını burada izleyip fotoğraflayabilirsiniz.

Yazılan rotanın tersini gezmek istiyorsanız; Üsküdar’dan 12 hattına binip Çiçekçi durağında indiğinizde; 12A hattına bindiğinizde ise Selimiye durağından indiğinizde yürüyerek Selimiye’ye ulaşabilirsiniz.

www.istanbul.gov.tr