Mardin’in yöresel mimarisi TOKİ projesine ilham oldu

TOKİ'nin Mardin'de geleneksel mimariden esinlenerek tasarladığı az katlı konutlar, kentin yöresel dokusundan izler taşıyor.
Mardin’in yöresel mimarisi TOKİ projesine ilham oldu

Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Mardin’de geleneksel mimariden esinlenerek tasarladığı az katlı konutlar, kentin yöresel dokusundan izler taşıyor.

Mardin, kendine özgü mimarisi ve yapılaşmasıyla sadece Güneydoğu Anadolu’nun değil ülkemizin de en ilgi çekici kentlerinden birisi. Filmlere, dizilere mekan olan Mardin evleri, gerek plansal özellikleri gerekse malzeme ve bezemeleriyle Anadolu konut mimarisinde ayrıcalıklı bir konuma sahip.

Yöresel mimarili yatay konutlar inşa eden TOKİ, projelerinde geleneksel Mardin evlerinin mimarisini unutmadı. İnsan odaklı yeni yerleşimler kuran ve üretimlerinde insan-şehir ilişkisi, kalite, estetik ve mimari hassasiyetleri gözeten TOKİ, Mardin mimarisini yeni konut projesine taşıdı.

SAVUR İLÇESİNE YÖRESEL MİMARİLİ KONUTLAR

TOKİ tarafından Mardin’in Savur ilçesi Gazi Mahallesi’nde yapılacak yöresel mimarili 157 adet konut, cami ve ticaret merkezi inşaatları ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinin ihalesi yapıldı. Söz konusu projede inşa edilecek konutlar mimarisiyle dikkat çekiyor. Geleneksel Mardin evlerinden esinlenilerek projelendirilen konutlar, şehrin geçmişinden gelen izleri geleceğe taşıyor. Binaların kemerli taş girişlerinden, teras şeklindeki çatıları ve taş işlemeciliğiyle süslenen dış tasarımı yöresel mimariden izler taşıyor.