Marmara eski günlerine dönecek

Bakan Özhaseki, İzmit Körfezi'ndeki dip çamuru temizliği çalışmalarına ilişkin, "Buradan 33 milyon metreküp çamur çıkaracağız ve Marmara bundan yıllar öncesindeki gibi asli haline yeniden dönecek" dedi.
Marmara eski günlerine dönecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İzmit Körfezi’ndeki dip çamuru temizliği çalışmalarına ilişkin, “Buradan 33 milyon metreküp çamur çıkaracağız ve Marmara bundan yıllar öncesindeki gibi asli haline yeniden dönecek” dedi.

Bakan Özhaseki, Kocaeli’nde Marmara Denizi’ne yeniden hayat veren Dip Çamuru Temizliği Projesi’nin uygulandığı İzmit Körfezi’nde incelemelerde bulundu. Özhaseki, yaptığı açıklamada, 7 vilayete sınır ve 11 bin 500 kilometre yüzeye sahip Marmara Denizi’nin çevresinde 27 milyon insanın yaşadığını anımsattı.

Marmara Denizi’nden yılda yaklaşık 40 bin geminin geçtiğini aktaran Özhaseki, Marmara’nın sanayi, ticaret, finans olarak “Türkiye’nin can damarı” denebilecek bölge olduğunu vurguladı.

Marmara Denizi ve adaların 2 yıl önce özel çevre koruma alanı ilan edildiğine değinen Özhaseki, dip çamuru temizliğinin planladıkları şekilde süren bir çalışma olduğunu bildirdi.

Bakan Özhaseki, projenin birinci etabının ardından ikinci aşamaya geçileceğini belirterek, şu bilgileri verdi: “Buradan 33 milyon metreküp çamur çıkaracağız ve Marmara bundan yıllar öncesindeki gibi asli haline yeniden dönecek. Burada hayat yeniden canlanmış olacak. Ne koku kalacak ne de bizim tehdit olarak gördüğümüz müsilajlar bir daha buralarda gözükecek diye düşünüyoruz. Bu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak yürüttüğümüz en büyük projelerin başında geliyor. Bu faaliyetleri sürdüreceğiz. Bu ülke bizim. Bir tane ülkemiz var. Buranın da asla kirlenmesine izin vermeyeceğiz. Yanlış işlerin yapılmasına izin vermeyeceğiz.”

Dip çamuru temizlik projesinin devam edip etmeyeceğiyle ilgili soruya Özhaseki, “Temizleyeceğiz ama akabinde de bir daha kirletilmemesi için elimizden gelen her türlü tedbiri alacağız. Yoksa birileri hoyratça davranacak, kirletecek, biz de geleceğiz milyarlar harcayacağız, bir daha temizleyeceğiz. Böyle bir şey olamaz” yanıtını verdi.

Bakan Özhaseki, Bakanlıkta, sanayi kuruluşlarını 24 saat izledikleri sistem bulunduğunun altını çizerek, şöyle devam etti: “Oralardaki cezalarımız çok ağır. Geçenlerde kimyasal döken gemiyle ilgili arkadaşlar, 150 milyondan fazla ceza hazırlamışlar. Gemi sahibi şöyle itiraz ediyor, ‘Gemim 75 milyon eder, siz bana 150 milyon ceza yazdınız.’ Kirletmeyecek. O kadar basit. Kirletmese kimse bir şey demiyor zaten. Bu ülke bizim, bu denizler bizim. Mavi vatan diye adlandırıyoruz zaten. Seyahat halindeki gemiler dahil olmak üzere, karada, tarımsal olarak kullandığımız kimyasal ilaçların da denizle kavuşmasını engellemek lazım. Engellemezsek, 10 senede bir büyük masraflarla karşı karşıya kalırız. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz.”