Mavi Bayrak’ta hedef dünya birinciliği

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Biz dünyada mavi bayrak sayısı olarak üçüncü sıradayız. Hedefimiz Türkiye olarak birinciliği almak” dedi.
Mavi Bayrak’ta hedef dünya birinciliği

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Biz dünyada mavi bayrak sayısı olarak üçüncü sıradayız. 463 tane mavi bayrağa sahip plajımız var. Bizim hedefimiz Türkiye olarak birinciliği almak” dedi.

Turizmde sadece turist sayısını değil, turizm gelirlerini de artırmayı hedeflediklerini belirten Bakan Ersoy, Fethiye Ece Marina’dan mavi bayrağı çekti.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından düzenlenen Ulusal Mavi Bayrak ve Çevre Bilinçlendirme Ödül Töreni’ne katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, mavi bayraklı plaj sayısında dünya üçüncülüğünü koruyan Türkiye’yi birinciliğe taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Turizm verilerinin çok büyük bir kısmının deniz, kum ve güneşten alındığını kaydeden Bakan Ersoy, 2023 yılına kadar bunu fazlasıyla çeşitlendireceklerini söyledi.

Çevre ve deniz temizliğinin deniz, kum güneş turizminde ön plana çıktığını da ifade eden Bakan Ersoy şunları söyledi: “Bu tescilleme aşamasında TÜRÇEV 26 yıldır çok önemli bir görev üstlenmiş durumunda. Biliyorsunuz sadece tescillemeniz de yetmiyor. Bu bölgedeki halkın, işletmecilerin eğitimlerinin de sürekli olarak yapılıp, tescillenmiş belgelerinin korunması, sürdürülebilir olması gerekiyor. Bu açıdan da TÜRÇEV’e çok büyük bir görev düşüyor.”

Türkiye’nin 463 mavi bayraklı plajının olduğunu belirten Bakan Ersoy, yerelde Antalya’nın birinci, Muğla’nın ise ikinci sırada yer aldığını söyledi.

“Bizim hedefimiz Türkiye olarak birinciliği almak.” diyen Bakan Ersoy, şöyle devam etti: “O yüzden çok çalışmamız lazım. Bu önemli hedefe gelmek için de başta turizm yatırımcılarına, otelcilere ve belediyelere çok büyük görevler düşüyor. Onların gayret etmesi gerekiyor ki, biz Türkiye olarak bu hedefimizi gerçekleştirelim. Çok zor bir hedef değil. Mavi bayrak sayısında çok hızlı şekilde yükseliyoruz.”

Muğla Valisi Esengül Civelek, TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen ile il protokolünün de katıldığı törende konuşmaların ardından mavi bayrak almaya hak kazanan plaj ve marina yetkililerine plaket verildi.