Mersin ve Muş Millet Bahçelerinin ihalesi yapıldı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Mersin ve Muş'ta inşa edilecek Millet Bahçelerinin ihalesi yapıldı.
Mersin ve Muş Millet Bahçelerinin ihalesi yapıldı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Mersin ve Muş’ta inşa edilecek Millet Bahçelerinin ihalesi yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonunda 81 ilin her birine en az bir Millet Bahçesi kazandırılması hedefi adım adım hayata geçiyor. Şehirlerin çehresini değiştiren bu çalışmada aktif görev alan TOKİ, Millet Bahçeleri projelerini ihaleye etmeye hızla devam ediyor. Bu kapsamda Mersin ve Muş’ta inşa edilecek Millet Bahçelerinin ihalesi gerçekleştirildi.

TOKİ’nin İstanbul’daki hizmet binasında yapılan ihale sonunda Mersin ve Muş Millet Bahçelerini yapacak firma belirlenecek. Daha sonra projelerin sözleşmeleri imzalanarak, 10 gün içerisinde yapım işlerine başlanacak. İki projenin de gelecek yıl hizmete açılması planlanıyor.

MERSİN MİLLET BAHÇESİ

Mersinli vatandaşları daha çok yeşille buluşturacak Millet Bahçesi, içerisinde barındıracağı sosyal donatı alanlarıyla, Millet Kıraathanesiyle, yürüyüş parkurlarıyla, dinlenme ve piknik alanlarıyla doğa ile iç içe yepyeni bir sosyal yaşam alanı olacak.

DENİZE KOMŞU OLACAK

Mersin Millet Bahçesi, konumu itibarıyla şehrin merkezinde yer alıp denize komşu olacak. Bu yönüyle vatandaşlar yeşille mavinin buluştuğu alanda sosyal aktivitelerini gerçekleştirecek. Millet Bahçesinin kuzey bölümünde aktif alanlar, renk ve koku bahçeleri ve kafeteryalar yer alacak. Güney bölümünde ise koruluklar, bölgenin doğal bitki türlerinden oluşturulmuş ve vatandaşlara bu türleri tanıtmak üzere tasarlanmış bahçeler olacak. Ayrıca çocukların ve ailelerin aktif şekilde kullanması hedeflenen tematik çocuk oyun alanı ve tarım bahçeleri yer alacak. Toplam çocuk oyun alanının 251 metrekare olduğu millet bahçesinde, çok amaçlı etkinlik alanları 2 bin 840 metrekare olacak. 999 metrekarelik yürüme yolunun olacağı millet bahçesinde, amfi, sahne ve otoparkta olacak.

MUŞ MİLLET BAHÇESİ

Muş’ta 44 bin 660 metrekarelik alanda inşa edilecek Millet Bahçesi şehre ayrı bir güzellik katacak. Proje içerisinde millet kıraathanesi, yönetim binası, giriş kontrol binası, büfe, lale bahçesi, otopark alanı, amfi, meyve bahçesi, mescit ve dinlenme alanları yer alacak.