Milli Park sayısı 45’e yükseldi

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile 44 olan milli park sayısı 45’e yükseldi.
Milli Park sayısı 45’e yükseldi

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile 44 olan milli park sayısı 45’e yükseldi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde Siirt il sınırlarında bulunan alan “Botan Vadisi Milli Parkı” olarak ilan edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan milli park kararı ile Siirt merkez, Tillo ve Eruh ilçe sınırlarında bulunan 11 bin 384 hektar alan koruma altına alındı.

Milli parkın kaynak değerlerinin başında gelen Botan Çayı hareketli peyzajı ve değişken jeolojik yapısıyla ziyaretçilere güzel bir manzara seyri sunuyor. Birçok canlıya ev sahipliği yapan alanda, tatlı su balıkları ile karabatak ve akbalıkçıl gibi su kuşları yaşıyor.

Doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi değerleri de içinde barındıran Botan Vadisi Milli Parkı sınırları içinde Asur İmparatorluğundan kalma kültürel değerlere de rastlanıyor. Yine karayoluyla ulaşım olarak kullanılan birçok tarihi yol ve tarihi ipek yolunun bir kısmı da milli park alanı içinde kalıyor. Bu yolların birçoğu Asur Ticaret Kolonileri çağından kalmış ve arazinin durumuna göre yer yer taş döşeme olarak inşa edilmiş. Mevcut taş döşeme yollar Roma Dönemi’nde de ihya edilerek kullanılmış.

Alan aynı zamanda dini açıdan da birçok kültürel değere ev sahipliği yapıyor. Tarihte “Işık Hadisesi” olarak bilinen düzenekte milli parkın kaynak değerlerinden. 18. yüzyılda İbrahim Hakkı Hazretleri tarafından hocası İsmail Fakirullah’ın türbesinin aydınlatılması için hazırlanan bu düzenek o dönemlerde pozitif bilimlerle ilgilenildiğinin en büyük göstergesi. Milli parkın ilanı, İbrahim Hakkı hazretlerinin uzay bilimleri ve diğer pozitif bilimlerle ilgili ortaya koyduğu çalışmaların tanıtımında etkin rol üstlenecek.

Ayrıca alan içerisinde birçok kilise ve şapele rastlamak da mümkün. Günümüz itibariyle doğa yürüyüşü, foto safari, yamaç paraşütü ve su sporları yapılan alan, turizm açısından da bir potansiyele sahip.