Mimar Sinan’ın 466 yıllık eseri restore edildi

Mimar Sinan'ın Tekirdağ'daki nadide eserlerinden Rüstem Paşa Camisi, restorasyon çalışmalarının ardından yeniden ibadete açıldı.
Mimar Sinan’ın 466 yıllık eseri restore edildi

Mimar Sinan’ın Tekirdağ’daki nadide eserlerinden Rüstem Paşa Camisi, restorasyon çalışmalarının ardından yeniden ibadete açıldı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü koordinesinde restorasyonu yapılan caminin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Rüstem Paşa Camisi’nin Tekirdağ’ın şehir estetiğine değer kazandıran en büyük eser olduğunu ifade etti. Tarihi caminin inşa edildiği dönemin bütün ihtişamını bünyesinde barındırdığını ifade eden Şentop, huşu içinde inşa edilen mübarek eserlere sahip çıkmanın ve yaşatmanın herkesin görevi olduğunu kaydetti.

“ECDAT MİRASINA SAHİP ÇIKTIĞIMIZI GÖSTERDİK”

Şentop, Mimar Sinan’ın mimarlık tarihinin zirve ismi olduğunu ve bugüne kadar onu geçen bir mimar bulunmadığını dile getirdi. Rüstem Paşa Camisi’nin 466 yıl öncesinin ihtişamını yansıtacak şekilde inşa edildiğini aktaran TBMM Başkanı Şentop, şu değerlendirmede bulundu: “Üstelik sadece bir cami olarak da yapılmamış, bir medrese, kütüphane, hamam, kervansaray ve ibadethanelerden oluşan bir külliye olarak inşa edilmiştir. Aradan geçen yıllarda ecdadımızın mirasına sahip çıkma kudretimizi kaybedince, külliyenin tamamı günümüze ulaşamadı. Günümüze kadar ayakta kalmayı başaran cami, medrese ve bedesteni mimari dokusuna uygun şekilde restore ettirdik. Bu yaptığımız açılışla ecdat mirasına sahip çıktığımızı gösterdik, ecdadımızın ruhunu muazzez kıldık.”

İl Müftüsü İsmail İpek’in duasının ardından caminin ibadete açılışı gerçekleştirildi.

Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Rüstem Paşa tarafından Tekirdağ’da denize hakim bir tepede 1547-1553 yıllarında Mimar Sinan’a yaptırılan Rüstem Paşa Camisi, tek şerefeli minaresi, 5 sütunlu şadırvanı, geometrik motiflerle bezenmiş kapı ve pencereleriyle dikkati çekiyor.