Mimaride sınırları zorlayan yarışma

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde, ‘uzay mimarlığı ve dış gezegen şehirciliği’ konularını ele alan toplam 30 bin lira ödüllü “Mars 2050: Yaşam alanı fikir yarışması” düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde, ‘uzay mimarlığı ve dış gezegen şehirciliği’ konularını ele alan toplam 30 bin lira ödüllü “Mars 2050: Yaşam alanı fikir yarışması” düzenlendi.

Bursa’da Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde adından çok söz ettirecek bir projeye imza atılıyor. ‘Uzay mimarlığı ve dış gezegen şehirciliği’ konularını ele alan toplam 30 bin lira ödüllü “Mars 2050: Yaşam alanı fikir yarışması” protokolü, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir arasında imzalandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, uzay teknolojilerinin konuşulduğu, insansız hava araçlarının ve yüksek teknolojilerin sıkça dile getirildiği bir ortamda biraz daha ileri aşamada Mars’taki yaşamı keşfedebilmek ve bu manada geleceğe yönelik bir vizyon koyabilmek adına bu etkinliğin anlamlı ve değerli olduğunu söyledi. “Mars 2050: Yaşam alanı fikir yarışması” sürecinin 30 Eylül 2019 ile 30 Eylül 2020 arasını kapsadığını ifade eden Başkan Aktaş, “Fikir yarışması ile uzay mimarlığı ve dış gezegen şehirciliği konularının ele alınması hedefleniyor. Bu sayede; aşırı zorluklar içeren koşullarda, Mars gibi yeni nesil vizyon ve projelendirme sahalarında ve diğer gök cisimlerinde ortam, kaynak ve yaşam alanı ihtimali araştırması, tasarımı ve inşası üzerine yeni gelişen faaliyet alanına ürün verilmesi amaçlanıyor. Yarışma, öğrenci ve profesyonel olmak üzere iki kategoride yürütülecek ve kazananlara Büyükşehir Belediyemiz tarafından toplam 30 bin lira ödül verilecek” dedi.

Projeyi hazırlayan Mimarlık Fakültesi hocaları ile destekleyen ve sahiplenen Başkan Aktaş’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ise, bugüne kadar Türkiye’de pek çok ilki gerçekleştiren Bursa’nın bu konuda da ilginç bir başlangıç yaptığını vurguladı. Ekstrem şartlarda insan hayatının devam etmesiyle ilgili insanların düşüncesini zorlayan bir proje hayata geçirdiklerini ifade eden Karademir, “Bir taraftan gelişmiş ülkeler uzayı parsellerken Ay’a ve Mars’a giderken, bir taraftan da dünya maalesef Mars gibi olmaya doğru gidiyor. Yani Ekstrem şartlar, karbondioksit ve çevre kirliliği devam ediyor. Dolayısıyla insan medeniyetinin varlığını sürdürebilmesi için çözüm öneren gruplardan olmak dileğiyle sınırlarımızı zorlayan bir proje konsepti bu. Özelikle gençleri ve profesyonelleri de bu projeye katılmaya davet ediyorum” diye konuştu.

30 BİN LİRA ÖDÜL

Yarışma hakkındaki tüm detaylar Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi resmi web sayfalarında duyurulacak. Öğrenci ve profesyoneller olmak üzere iki kategoride yapılacak yarışmanın öğrenciler kategorisinde toplam 9 bin lira olmak üzere 6 adet eşit başarı ödülü verilecek. Profesyonel kategorisinin birincisi 10 bin, ikincisi 5 bin, üçüncüsü ise 3 bin TL’nin sahibi olacak. Ayrıca 3 adet de 1000’er liralık mansiyon ödülü olacak.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Baraj ve göletlerde hasar yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, depremin ardından yapılan incelemelerde bölgede bulunan baraj ve göletlerde hasar bulunmadığını açıkladı.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, depremin ardından yapılan incelemelerde bölgede bulunan baraj ve göletlerde hasar bulunmadığını açıkladı. Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası incelemelerde bulunan Bakan Pakdemirli, bölgedeki baraj ve göletlerin durumu hakkında açıklama yaptı. Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada, “Elazığ Bölgemizde (Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illeri) bulunan 47 baraj ve gölette, Diyarbakır Bölgemizde (Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak, Siirt illeri) bulunan 30 baraj ve gölette, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş Bölge Müdürlüklerimizde yer alan tüm baraj ve göletler ilgili teknik personelimizce tetkik edilmiş olup, herhangi bir hasar tespit edilmemiştir” diye konuştu.

Konut kredisi faizini düşüren 7 banka

Merkez Bankası'nın geçtiğimiz hafta repo faizlerini indirmesi ile son bir haftada 7 bankanın konut kredisi faizleri düştü.
Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta repo faizlerini indirmesi ile son bir haftada 7 bankanın konut kredisi faizleri düştü. En düşük konut kredisi faizi yüzde 0.79 oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2019 Temmuz ayında başladığı faiz indirimlerine Ocak 2020’de de devam etti. Para politikası faiz oranlarının 75 baz puan düşmesinin ardından son bir haftada 7 banka konut kredisi oranlarında indirim uyguladı. Kuveyt Türk Bankası, Türkiye Finans Bankası, İNG, İş Bankası, Garanti BBVA, HSBC ve Anadolubank faiz indirimi sonrasında son bir haftada konuta uyguladıkları kredi faiz oranlarını düşürdü. Bankaların konut için tabela kredi faiz oranları ortalaması yüzde 1.28’e geriledi. Repo faizlerindeki düşüş kredi faiz oranlarındaki indirimleri hızlandırırken kredi hacmi de artmaya devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre bankaların toplam kredi hacmi ocak ortasında 2.6 trilyona ulaşırken, konut kredisi hacmi 200 milyar lirayı aştı. Aynı dönemde taşıt kredisi hacmi 6.9 milyara, ihtiyaç kredisi hacmi ise 264 milyar liraya ulaştı. 24 Ocak itibariyle bankalardan 400.000 TL tutarda kredi için 10 yıl vadede konut kredisi hesaplama yapıldığında aylık ödeme miktarı 5.170 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de 620.400 TL’ ye karşılık geliyor. KrediPazari.com’un araştırmalarına göre son bir haftada konut kredisinde yaşanan indirimler şu şekilde; Kuveyt Türk Bankası Kuveyt Türk Katılım

TİKA’dan Libya’ya yeni sağlık merkezi

TİKA tarafından Libya’nın Misurata kentinde inşa edilen sağlık merkezinin Libya Sağlık Bakanlığı’na devrine ilişkin protokol imzalandı.
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Libya’nın Misurata kentinde inşa edilen sağlık merkezinin Libya Sağlık Bakanlığı’na devrine ilişkin protokol imzalandı. TİKA merkez binasında düzenlenen tören ile Misurata Türk-Libya Dostluk Fizik Tedavi Merkezi’nin Libya makamlarında devri ve devir sonrası çalışmalara ilişkin olarak TİKA, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Libya Devleti Sağlık Bakanlığı tarafından üçlü protokol imzalandı. İmzalanan protokol ile T.C. Sağlık Bakanlığı, merkezin açılması ve işletilmesi noktasında Libya Devleti Sağlık Bakanlığı’na teknik, eğitim ve personel desteği sağlayacak. Protokol TİKA Başkan V. Serkan Kayalar, T.C. Sağlık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Selami Kılıç ile Libya Sağlık Bakanlığı Sağlık hizmetleri Genel Mdürü Prof. Dr. Taher Abdulaziz tarafından imzalandı. TİKA, Misurata’daki fizik ve tedavi merkezinin inşaatını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 2016’da tamamladı. Hastanenin kullanımı için ambulans, gerekli görüntüleme cihazları ve diğer tıbbi ekipmanların temini ise 2018 yılı sonunda tamamlandı. Merkezin hizmete girmesi ile Libya’da yaşanan iç savaş sonrası büyük bir yıkım yaşayan Misurata şehri halkının ve yakın kentlerdeki halkların savaşa bağlı yaşamış oldukları fizyolojik travmaların etkilerinin en aza indirilmesi amaçlanıyor. Yaklaşık 2 bin 400 metrekare kapalı alana sahip olan hastane, kadın, erkek, çocuk fizik tedavi bölümleri ve acil ortopedik müdahale olmak üzere 4 bölümü bünyesinde barındırıyor. Hastanede toplam 38 tedavi