“Mobilya sektörü 2024 yılına hızlı giriş yaptı”

2023 yılını 4,6 milyar dolar ihracatla kapatan mobilya sektörü, ocak-şubat aylarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 4,8 artırarak 706,2 milyon dolarlık ihracata imza attı.
“Mobilya sektörü 2024 yılına hızlı giriş yaptı”

2023 yılını 4,6 milyar dolar ihracatla kapatan mobilya sektörü, ocak-şubat aylarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 4,8 artırarak 706,2 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Türkiye ekonomisinin son 20 yılda atağa geçen sektörlerinin başında gelen mobilya sektörü, 2023 yılını dünya ekonomisindeki küçülmeye ve yurt içinde yaşanılan 6 Şubat deprem felaketlerine rağmen 4,6 milyar dolar ihracatla kapattı.

2024 yılı için minimum 5 milyar dolar ihracat hedefi bulunan sektör, yıla hızlı bir giriş yaptı. Sektör, ocak-şubat döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 4,8 milyar dolar artırarak 706,2 milyar dolarlık bir ihracata imza attı. Sadece şubat ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 11,56 ihracat artışı gerçekleştirerek 366,1 milyon dolar ihracat yapan sektör hakkında bilgi veren MODOKO Başkanı Koray Çalışkan, “200 ülkeye ihracat gerçekleştiren mobilya sektörümüz 2024’ün ilk 2 ayını başarıyla tamamlandı. En çok Irak’a, Almanya’ya, ABD’ye, Fransa’ya ve Romanya’ya ihracat gerçekleştirdik. İhracatımızı Irak’ta yüzde 58,77, ABD’de de yüzde 23,56 ile dikkat çekici bir büyüme yakaladık. ABD, üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir pazar. Katma değerli ihracatta kilogram başına 4 doların üzerinde ihracata imza atıyoruz. ABD’ye 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirmek kısa vadede mümkün” dedi.

YURT İÇİNDE VE DIŞINDA AVM’LER KURULMALI

Mobilya sektöründeki ölçek sorununa da dikkat çeken Koray Çalışkan, “Mobilya sektörü özelinde verimliliğin arttırılabilmesi için haksız rekabetin ortadan kalkması ve firma kurulumlarıyla ilgili belli standartların getirilmesi lazım. Almanya’da 10 bin mobilyacının Türkiye’deki 45 bin mobilyacıdan nasıl daha fazla üretim yaptığının incelenmesi lazım. Hem sektörün güçlenmesi hem merdiven altının ortadan kalkması hem verimsiz iş gücünün daha faydalı kullanılabilmesi için sektöre girişin belli standartlara bağlanması şart. Sektörel bazda organize sanayi bölgelerinin yanı sıra hem yurt içinde hem de yurt dışında satış merkezleri, yani sektörel AVM’ler kurulmalı. Türkiye’de en büyük sorunlardan biri de sektör oyuncularının bir araya gelmektense birbiriyle rakip olup sektör sorunlarını çözme, sektörü büyütme yerine tekil hareket etmeleri. Oysa bir araya gelip ortak projeler üretebilmeliyiz” açıklamalarında bulundu.