Mobilya sektörü Dubai ile Ortadoğu ve Afrika pazarına açılıyor

MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, lüks mobilya ihracatı için Orta Doğu ülkelerinden Afrika’ya kadar uzanan sahaya Dubai aracılığı ile ulaşacaklarını açıkladı.
Mobilya sektörü Dubai ile Ortadoğu ve Afrika pazarına açılıyor

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, “Orta Doğu ülkelerinin lüks mobilya talepleri yükseldi. Özellikle Dubai bizim için çok iyi bir pazar ve geçiş noktası. Ekonomisi güçlü Orta Doğu ülkelerinden Afrika’ya kadar uzanan bu sahada Dubai aracılığı ile aktif şekilde rol alarak, ülkemize daha çok döviz girdisi sağlayacak ve ekonomimizi güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı rakamlara göre; mobilya ihracatı, 2018 yılında 3 milyar 130 milyon dolar olarak gerçekleşti. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, Türk mobilya ihracatçıları olarak bugün 179 farklı ülkeye ulaşan en yaygın sektör olduklarını söyledi.

2019 yılının ilk üç çeyreğinde yaklaşık olarak 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıklayan Balcı, “2020 yılında bu rakamları daha çok artırarak dünya mobilya pazarındaki pastadan büyük bir dilim almayı planlıyoruz” dedi.

“DUBAİ İLE ORTADOĞU VE AFRİKA PAZARINA AÇILIYORUZ”

Türk mobilya sektörünün Orta Asya ve Orta Doğu’da prestijli bir konumda bulunduğunu dile getiren Balcı, tasarım gücü yüksek ürünler ile dünyada büyük talep gördüklerini aktardı. Mustafa Balcı, şu açıklamalarda bulundu: “Rakamlar gösteriyor ki ülkeler bazında değerlendirildiğinde en fazla mobilya ihracatı yapılan son 5 yılda Irak, Almanya, Suudi Arabistan, Fransa ve ABD olarak dikkat çekiyor. Ancak son dönemde Orta Doğu ülkelerinin bizden lüks mobilya talepleri de oldukça yükseldi. Türk mobilyacıları olarak; tasarımlarımızla, ürün çeşitliliğimizle ve kalitemizle artık dünyadaki rakiplerimize de fark atacak durumdayız. Bu nedenle özellikle Dubai bizim için çok iyi bir pazar ve geçiş noktası konumunda bulunuyor. Ekonomisi güçlü Orta Doğu ülkelerinden Afrika’ya kadar uzanan bu sahada Dubai aracılığı ile aktif şekilde rol alarak, ülkemize daha çok döviz girdisi sağlayacak ve ekonomimizi güçlendirmeye devam edeceğiz.”

“MOBİLYACIMIZIN YOLU DÜNYADA AÇIKTIR”

Mustafa Balcı son olarak, “Biz MOSDER olarak Türk mobilya markalarımızla birlikte 2020 yılında katılacağımız Dubai INDEX Fuarı’nda şimdiden alan kullanımı için ön anlaşmamızı imzaladık bile. Her sene 20’den fazla ülkeye ev sahipliği yapan ve 75’in üzerinde yabancı ziyaretçi ülkeyi ağırlayan INDEX Fuarı’na katılarak hem Türk mobilyasının gücünü dünyaya göstereceğiz hem de ihracat temaslarımıza ivme kazandıracağız. Mobilyacılarımızın yolu dünyada açıktır” dedi.