Mobilya sektöründen ABD ve İtalya’da önemli adım

Türk mobilya ürünlerinin ABD pazarına açılması için mobilya AVM'si kurulacak. Ayrıca İtalya pazarında büyümeye devam eden sektör, yılın 9 aylık bölümünde ihracatını yüzde 45 artırdı.
Mobilya sektöründen ABD ve İtalya’da önemli adım

Türk mobilya ürünlerinin ABD pazarına açılması için TİM’in desteğiyle mobilya AVM’si kurulacak. Ayrıca İtalya pazarında büyümeye devam eden sektör, yılın 9 aylık bölümünde ihracatını yüzde 45 artırdı.

Maliyetinin yüzde 75’ini Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) karşılayacağı proje ile Türk mobilya ürünleri ABD’de kurulacak AVM’de satışa çıkacak. Türkiye’nin en eski mobilya kooperatifi MODOKO Mobilyacılar Sitesinin yürüteceği çalışmalar ile yıllık 1 milyar doları aşan satışa ulaşılması hedefleniyor.

MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı Koray Çalışkan, Türkiye’nin mevcut mobilya ihracatının yıllık 3,2 milyar düzeyinde olduğunu hatırlatarak, 2023 yılı için belirlenen 10 milyar dolarlık mobilya ihracatı hedefi için yeni bir hikaye yazılması gerektiğini söyledi. Çalışkan, TİM’in benzer yapıları çeşitli sektörlerden firmalarla yurt dışında kurmaya çalıştığını ifade ederek, “Karma yapılar içinde bulunmak yerine mobilya için özel bir yapı istiyoruz. Yönetimi bize ait 50 bin metrekare alana sahip bir AVM talep ettik” dedi.

TİM’in, projeye başlamak için kendilerinden 50 firma bulmalarını istediğini dile getiren Çalışkan, 50 firma için elemeler yaptıklarını ve çalışmaların gelecek hafta içerisinde neticeleneceğini bildirdi. “ABD’de birkaç AVM belirledik. Pazar hareketliliğine göre eleme yapacağız. Masrafların yüzde 75’ini TİM, yüzde 25’ini ise firmalarımız değil, MODOKO olarak biz karşılayacağız” diyen Çalışkan, bugüne kadar hayata geçirilmeye çalışılan projelerin ekseriyetle finansman sıkıntısı ile ortadan kalktığını, bu projede bu sorunun çözüldüğünü söyledi.

MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı Çalışkan, AVM’de firmalara dükkanlar vermek yerine MODOKO’nun, hepsinin bayiliğini alarak orada tabelalarını asacağını ve ürünlerini satacağını ifade ederek, “Firmalar, yönetim ve satış personeli, servis, montaj, lojistik ve tanıtım gibi masrafların hiçbirine karışmamış olacak” dedi.

MOBİLYA SEKTÖRÜ İTALYA’YA AÇILIYOR

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kılıçer, İtalya’ya mobilya ihracatının yılın 9 aylık bölümünde yüzde 45 artarak 16,3 milyon dolara ulaştığını bildirdi. Kılıçer, katma değerli ihracatın artırılması ve hedef pazarların genişletilmesi amacıyla İtalya’daki mobilya dernekleri, ticaret odası ve mobilya firmalarıyla görüştüklerini belirtti. Birliğin organizasyonuyla İtalya’ya giden mobilya ihracatçılarının, Milano Ticaret Odası, kalkınma ajansı ve yatırım ofisi başta olmak üzere bazı mobilya derneklerini ziyaret ettikleri bilgisini veren Kılıçer, ülkeler arasında iş birliklerine yönelik görüşmeler gerçekleştirdiklerini vurguladı.

İtalya’nın mobilya sektöründe önemli bir ülke olduğuna değinen Kılıçer, “İtalya, tasarım ve kalitenin öncelikli olduğu bir pazar ve katma değerli ihracatımızın artması açısından öncelik verdiğimiz bir ülke. AKAMİB olarak yılbaşından bu yana İtalya’ya yaptığımız mobilya ihracatında ciddi bir artış var. Dokuz ayda İtalya’ya mobilya ihracatı yüzde 45 artarak 16,3 milyon dolar oldu. Bu tarz etkinliklerle Türk mobilyasının bilinirliğini ve yeni iş birlikleriyle ihracatımızı artırmak istiyoruz” diye konuştu.