Mobilya sektörü yeni sezondan umutlu

Mobilya sektörü, eylül ayı itibariyle sektörün hareketlenmesini bekliyor.
Mobilya sektörü yeni sezondan umutlu

30 Haziran’da biten KDV indiriminin ardından Kurban Bayramı’nın da yaz sezonuna gelmesi nedeniyle durgun günler geçiren mobilya sektörü, eylül ayı itibariyle sektörün hareketlenmesini bekliyor.

Yeni sezon başlangıcı için değerlendirmelerde bulunan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, “Mobilyacılar olarak yaz başında hareketli günler yaşadık. KDV indirimi ve BDDK’nın mobilyada taksit uzatma kararı gibi gündemler sektörümüzü dinamik tuttu. Özellikle bilinçli tüketiciler bu fırsatları oldukça iyi değerlendirdi. Öte yandan ihracat rakamlarına baktığımızda da, ağustos ayında mobilya ihracatı bir önceki yıla oranla yüzde 13,5 artış gösterirken; 1 Ocak – 31 Ağustos arasındaki ihracat rakamlarımız ise geçen yıl aynı döneme oranla yüzde 9,8 yükseliş gösterdi” dedi.

“OKULA DÖNÜŞ MOBİLYA SEKTÖRÜNÜ DE HAREKETLENDİRDİ”

Yeni sezon için daha da hareketli günler beklediklerini ifade eden MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, şunları söyledi: “Vitrinlerde sonbahar-kış dönemine ait koleksiyonlar çoktan yerini aldı. Okulların açılacak olması nedeniyle özellikle genç odası takımları ve ofis takımları satışlarında göze çarpan bir artış söz konusu. Tatilini yapan ve artık yavaş yavaş yuvalarına dönmeye başlayan vatandaşlarımız ile özellikle güz düğünleri için hazırlıkta olan yeni evlenecek çiftlerin düğün alışverişleri de iç pazarda sektöre ivme kazandıracak.”

“EKONOMİDE DÜNYAYA AÇILAN KAPIMIZ MOBİLYADAN GEÇİYOR!”

Türkiye’de ve yurt dışında gerçekleşecek mobilya fuar takvimlerinin yaklaştığına değinen Balcı, ekonomideki olumlu göstergelerle bu durumun satışları da pozitif yönde etkilemesini beklediklerini ifade etti. Balcı, tasarım gücü yüksek olan Türk mobilyasının dünyada da büyük talep gördüğünü kaydederek, “Rakamlara baktığımızda 2019 yılında ilk 8 ayda yurt dışına neredeyse 1,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 2020 yılında bu rakamları daha da arttırarak dünya mobilya pazarındaki pastadan daha büyük bir dilim almayı planlıyoruz” diye konuştu.

Ülkemizin üretim kapasitesi olarak yurt dışına daha çok ihracat yapma potansiyeli olduğunu belirten MOSDER Başkanı Balcı, “Türkiye’nin 2023 yılı vizyonu kapsamında özellikle üye markalarımızla birlikte yurt dışındaki fuarlarda daha çok boy göstereceğiz ve mobilya sanayimizde hedeflediğimiz ihracat oranlarıyla ülkemize daha çok döviz girdisi sağlayarak ekonomimizi güçlendirmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.