“Mobilyada 2,3 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verildi”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, mobilyacılık sektörünün sürekli geliştiğini belirterek, "Bu alanda 2,3 milyar dolarlık dış ticaret fazlası vermeyi başardık" dedi.
“Mobilyada 2,3 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verildi”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, mobilyacılık sektörünün sürekli geliştiğini belirterek, “Bu alanda 2,3 milyar dolarlık dış ticaret fazlası vermeyi başardık” dedi.

Batı Karadeniz Yapı, Dekorasyon ve Mobilya Fuarı, kapılarını açtı. Zonguldak Çaycuma’da bu yıl üçüncüsü düzenlenen fuarın açılışını Bakan Varank yaptı. Açılış töreninde konuşan Varank, çağın en büyük ihtiyaçlarından birinin nitelikli insan gücü olduğunu söyledi.

Mobilyacılık sektörünün her geçen yıl büyüyen, üretim kapasitesini, oluşturduğu katma değeri ve istihdamı artıran, üzerinde hassasiyetle durdukları alanlardan olduğunu belirten Varank, geçen yıl mobilya firmalarının 180 ülkeye 3,2 milyar dolarlık ihracat yaparak kendilerini gururlandırdığını vurguladı.

Mobilya sektörünün sağladığı dış ticaret fazlasının kendilerini daha da memnun ettiğini kaydeden Varank, “Bu alanda 2,3 milyar dolarlık dış ticaret fazlası vermeyi başardık. Elbette bu başarılı performansın asıl aktörleri, asıl kahramanları, mobilya firmaları, onların maharetli usta ve çalışanlarıdır. Ben mobilya sektöründeki bu dinamizmin artarak devam etmesinin, diğer sektörlerimize de örnek teşkil edeceğine yürekten inanıyorum” dedi.

Bakanlık olarak, Ar-Ge’den tasarıma, katma değerli ve yüksek teknolojili ürünlerin üretiminden sanayide yerlileşmeye kadar birçok alanda destekler sağladıklarını yineleyen Varank, yenilikçiliği teşvik etmenin yanı sıra güçlü oldukları geleneksel sektörlerde de tasarımın ve markalaşmanın artması için çaba sarf ettiklerini vurguladı.

Mobilyanın, bu açıdan güçlü bir sektör olduğunu dile getiren Varank, sektörün oluşturduğu katma değerin yanı sıra 210 bin kişiye doğrudan, 300 bin kişiye dolaylı istihdam sağladığını anlattı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, 2012 yılından bu yana mobilyada 2,6 milyar liralık yatırım için teşvik belgesi düzenlediklerini paylaşan Bakan Varank, şöyle devam etti: “Bu yatırımlar sayesinde 18 binden fazla ilave istihdam öngörüldü. KOSGEB eliyle son üç yılda sektörde faaliyet gösteren 5 bin 725 işletmeye 125 milyon lira destek ödemesi yaptık. Yine, bölgemiz özelinde, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı vasıtasıyla da yapı ve mobilya sektörüne yaklaşık 14 milyon lira destek sağladık. Tabii dünyada ticaretin kuralları yeniden yazılırken, bu fuar vesilesiyle burada bulunan firmalarımıza, üreticilerimize bir noktayı özellikle hatırlatmak istiyorum. Başarılı bir üretim ve imalatın en kritik eşiği yenilikçiliktir. Yenilikçiliğin temeliyse Ar-Ge ve tasarımdır. Alanında kendini yenileyemeyen, Ar-Ge’ye yatırım yapmayan, tasarıma önem vermeyen günümüz dünyasında başarıyı elde edemez. Özellikle de mobilya sektöründe ancak ve ancak bu alanlara yönelerek dünyayla rekabet edebilirsiniz.”

Bakan Varank, fuarın firmalara ve mobilyacılık sektörüne hayırlı olması, bereket getirmesi temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından Bakan Varank, beraberindekilerle fuar alanında stantları gezdi.