Musul’da savaşta yıkılan köprünün onarımı başladı

Irak'ın Musul kentinde savaş sırasında yıkıma uğrayan köprü TİKA tarafından onarılıyor.
Musul’da savaşta yıkılan köprünün onarımı başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Irak’ın Musul kentinde savaş sırasında yıkıma uğrayan köprü TİKA tarafından onarılıyor. Köprüdeki proje ve onarım çalışmaları başladı.

2014’ten itibaren DEAŞ saldırılarına maruz kalan Musul kentinde altyapıların büyük bir bölümü kullanılamaz hale geldi, şehrin doğu ve batı yakasını birbirine bağlayan Dicle nehri üzerine kurulu köprüler terör örgütü tarafından tahrip edildi.

Türkiye ve Irak Cumhuriyeti arasında var olan dostluğu pekiştirmek, Türkmen nüfusun yoğun olarak yaşadığı Musul şehri içerisinde ulaşımı kolaylaştırmak ve bölge halkının geri dönüşlerini hızlandırmak amacıyla Musul’da Dicle Nehri üzerindeki 4 ayaklı, 32,45 metre genişliğinde ve 648 metre uzunluğundaki köprü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TİKA tarafından onarılıyor.

TİKA’nın Twitter hesabından yapılan paylaşıma göre, doğu ile batıyı birleştiren ve savaş sırasında tahrip edilmiş Musul’daki 4 No’lu köprünün proje ve onarım çalışmalarının bugün itibariyle başladığı belirtildi.